Chcesz wiedzieć o porównaniu QLDB i Hyperledgera? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule przyjrzymy się rozróżnieniu między dwoma różnymi rozwiązaniami blockchain, które wprowadzają unikalne funkcje do stołu.

W końcu blockchain szybko się rozwija. Jeśli porównasz blockchain teraz i dwa lub trzy lata temu, zauważysz imponujący wzrost. Obecnie istnieje wiele rozwiązań związanych z blockchain, których celem jest zapewnienie wartości firmom, przedsiębiorstwom, organizacjom i małym startupom, które chcą włączyć blockchain do swoich procesów.

Na przykład mamy Hyperledger – projekt parasolowy The Linux Foundation, który ma na celu przyspieszenie przyjęcia biznesowego łańcucha blokowego dzięki globalnej współpracy open source. To Hyperledger Greenhouse składa się z projektów obejmujących rozproszone księgi, biblioteki, narzędzia i specyficzne dla domeny.

Amazon Quantum Ledger Database (QLDB) to w pełni zarządzana baza danych księgi, która oferuje weryfikowalny dziennik transakcji z obsługą kryptograficzną. Oferuje również kluczowe funkcje, takie jak niezmienny i przejrzysty.


Dla porównania przyjrzymy się różnym parametrom i poznamy różnicę między nimi. Celem jest nie ustalenie, kto jest najlepszy, ale sprawdzenie, jak działa każdy z nich. Jeśli jesteś firmą, która próbuje dowiedzieć się, która technologia jest dla Ciebie najlepsza, czytaj dalej!

Zanim przejdziemy do rzeczywistego porównania, zapoznajmy się z QLDB i Hyperledger.

QLDB vs Hyperledger

Co to jest baza danych Amazon Quantum Ledger (QLDB)?

Amazon QLDB to nowe rozwiązanie oparte na blockchain, które zostało wydane przez Amazon we wrześniu 2019 roku. Chcą oferować w pełni zarządzaną bazę danych księgi. Baza danych będzie oferować kluczowe funkcje, takie jak weryfikowalny kryptograficznie dziennik transakcji. Oferuje również inne funkcje oparte na łańcuchu bloków, takie jak niezmienność i przejrzystość. Różni się również od innych rozwiązań opartych na blockchain, ponieważ jest kontrolowane przez scentralizowany organ. Dzięki niemu możesz stworzyć bazę danych, w której można śledzić wszystkie zmiany transakcji wraz z ich historią. Aby chronić zmiany, każda z tych zmian w danych jest weryfikowana kryptograficznie przy użyciu danych skrótu.

Aby lepiej zrozumieć, weźmy przykład. Jeśli prowadzisz firmę, w której często zdarzają się działania finansowe, możesz skorzystać z QLDB do przechowywania danych w księdze. Księga w zasadzie oferuje przechowywanie danych historycznych z możliwością integracji z dowolnym procesem biznesowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samouczku Amazon QLDB, przeczytaj ten artykuł.

Hyperledger

Hyperledger to parasolowy projekt typu open source, zarządzany przez The Linux Foundation. Składa się z rozproszonych rejestrów, narzędzi, bibliotek i projektów specyficznych dla domeny. Jest to projekt kierowany przez społeczność, którego celem jest zapewnienie firmom środków do przyjęcia blockchain i wdrożenia go w swoich procesach.

Niektóre ze słynnych projektów Hyperledger obejmują Tkanina Hyperledger, Besu, SawTooth, Grid i inne.

Omówiliśmy już szczegółowo Hyperledger i jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zalecamy przeczytanie o nich na poniższej liście

 • Hyperledger Fabric 2.0: Blockchain nowej generacji
 • Ponad 20 pytań i odpowiedzi do wywiadu Hyperledger

QLDB vs Hyperledger

Po wprowadzeniu baz danych Hyperledger i QLDB nadszedł czas, aby przejść do porównania. Dla porównania spróbujemy porównać je z pewnych kategorii. Te kategorie pomogą ci zrozumieć ich ograniczenia i możliwości, które niosą ze sobą oboje.

Wymieńmy kategorie, według których będziemy je porównywać

 • Otwarte źródło
 • Przypadki użycia (wymagania)
 • Łatwość użycia
 • Łatwość konfiguracji
 • Jakość wsparcia
 • Idealny dla
 • cennik

Otwarte źródło

W tej chwili cała branża zmierza w kierunku otwartego oprogramowania. Czemu nie? Open source ma wiele zalet. Linux Foundation jest znana z projektów open source. Co najmniej z powodzeniem zarządzali systemami operacyjnymi Linux.

Jeśli weźmiesz pod uwagę zarówno QLDB, jak i Hyperledger, przekonasz się, że tylko projekt Hyperledger jest open-source – w końcu jest zarządzany przez społeczność open source. Fundacja Linux jest tu podstawą akcji. Chcą usprawnić przyjęcie technologii blockchain w biznesie i zastosować w tym celu podejście społeczności.

Jak więc naprawdę to robią? Mają swoje Techniczny Komitet Sterujący dbać o składki. Każdy TSC składa się z 11 wybranych członków, którzy podejmują decyzje dotyczące kierowania technicznym kierunkiem rozwoju Hyperledger.

Jeśli weźmiesz QLDB firmy Amazon, zobaczysz podejście oparte na zamkniętym źródle. Jednak nie zrozum mnie źle. W żaden sposób nie jest zły ani regresywny. Właśnie taki chciał Amazon, aby był ich produkt. Są dużą firmą i mają utalentowanych programistów, którzy mogą zapewnić konsumentom najnowocześniejsze technologie.

Jeśli jednak widzisz cały obraz, zwycięzcą jest Hyperledger. Skupiają się na dostarczaniu społeczności opcji, które stale się rozwijają. Istnieją inne korzyści płynące z otwartego oprogramowania, w tym opłacalność, elastyczność, zwinność, szybkość, mniejsze koszty utrzymania i tak dalej!

Zwycięzca: Hyperledger

Przypadków użycia

W tej sekcji skupimy się na przypadkach użycia. Każda technologia blockchain ma swoje własne przypadki użycia. Te przypadki użycia pozwalają ocenić wydajność każdej technologii.

Zacznijmy od QLDB.

QLDB jest wszechstronnym podejściem. Oferuje szeroką gamę przypadków użycia, takich jak finanse, produkcja, ubezpieczenia, HR, płace, łańcuch dostaw i handel detaliczny.

Jeśli weźmiemy na przykład finanse, QLDB może działać jako księga, w której przechowywane są wszystkie transakcje. Instytucje finansowe mogą używać księgi głównej do przechowywania krytycznych informacji w sposób scentralizowany, na przykład do śledzenia pożyczek, rachunków bankowych, transakcji kredytowych i debetowych. Jako firma możesz zdecydować się na włączenie QLDB do swoich istniejących systemów i cieszyć się korzyściami płynącymi z bazy danych opartej na księgach.

Dzięki takim korzyściom, jak niezmienność, przejrzystość i skalowalność, firma nie może pomylić się z wyborem.

W przypadku Hyperledgera mamy tutaj zupełnie inną historię. Jest z nim związana ogromna szklarnia, która obejmuje rozproszone księgi, biblioteki, narzędzia i specyficzne dla domeny. Wszystkie te projekty wiążą się z ogromnymi przypadkami użycia. Oczywiście ma więcej przypadków użycia niż QLDB. Pięć najważniejszych przypadków użycia Hyperledgera obejmuje następujące

 • Platforma zaopatrzeniowa dla farmaceutyków
 • Edukacja i trening
 • Inteligentne zarządzanie energią
 • Usprawnione łańcuchy dostaw
 • Finansowanie handlu

Łatwość użycia

Jeśli chodzi o łatwość obsługi, nie ma wątpliwości, że Amazon QLDB oferuje znacznie lepszą łatwość obsługi. Oferuje znane możliwości baz danych, a także obsługuje PartiQL od razu po wyjęciu z pudełka. Jest to język zapytań zgodny z SQL, o otwartym kodzie źródłowym, obsługujący struktury i typy danych. Oferuje łatwy sposób uzyskiwania dostępu do danych za pomocą operacji SQL. Ponadto QLDB obsługuje również model danych zorientowany na dokumenty. Umożliwia elastyczny sposób przechowywania i uzyskiwania dostępu do danych. Jako firma możesz łatwo przechowywać dane częściowo ustrukturyzowane i ustrukturyzowane. Wreszcie QLDB jest zgodny z ACID i serializowany.

Z drugiej strony Hyperledger nie oferuje tego samego poziomu łatwości użytkowania. Można się temu przyjrzeć na wiele sposobów. Hyperledger oferuje pełnoprawne rozwiązania dla biznesu, które obejmują również rozproszone księgi, które można zbudować od podstaw i wdrożyć. Weźmy na przykład Hyperledger Fabric, ponieważ oferuje sposób na zbudowanie potężnego rozwiązania blockchain dla biznesu. To wcale nie jest łatwe w użyciu! Aby pracować z tymi rozwiązaniami, ktoś musi być osobą techniczną.

Zwycięzca: Amazon QLDB.

To bardzo ważny punkt w QLDB vs Hyperledger.

Łatwość konfiguracji

Łatwość konfiguracji to nasza kolejna kategoria. Jak zwykle QLDB można łatwo skonfigurować dzięki Amazon. Zapewniają sterownik QLDB, który należy pobrać, zainstalować i skonfigurować, aby połączyć aplikację z QLDB.

Konfiguracja Hyperledgera nie jest łatwa! Wymagają wykonania szeregu czynności, aby zakończyć konfigurację. Dla każdego projektu pod szklarnią Hyperledger można znaleźć dokumentację dla każdego.

Zwycięzca: Amazon QLDB

Jakość wsparcia

Projekty open source wydają się być nieco skomplikowane, jeśli chodzi o zapewnianie wsparcia. Jeśli przejdziesz do którejkolwiek ze stron pomocy Hyperledger (jeśli takie mają), otrzymasz linki do pokoju rozmów, StackOverflow, rozmów społecznościowych i innego sposobu komunikowania się z innymi członkami, którzy korzystają z tej technologii.

W przypadku Amazon QLDB sytuacja jest zupełnie inna. Jest to rozwiązanie premium z własnym wsparciem. Jeśli więc napotkasz jakiś problem, możesz skorzystać z pomocy personelu pomocniczego.

Zwycięzca: QLDB

cennik

QLDB to płatna usługa, za którą użytkownik musi zapłacić. Zastosowany tutaj model płatności polega na płatności zgodnie z użyciem i nie ma żadnych minimalnych opłat z tym związanych. Każda przyzwoita aplikacja korzystająca z QLDB może zająć od 50 do 100 USD miesięcznie. Jest to przystępne cenowo dla wielu firm, które wymagają bazy danych opartej na księgach.

Z drugiej strony Hyperledger nie ma z nim żadnych cen, ponieważ jest open-source.

Tutaj trudno jest znaleźć zwycięzcę, ponieważ wiele firm chciałoby zapłacić za łatwość obsługi, wsparcie i łatwość konfiguracji.

Dlatego zadowalamy się krawatem.

Możesz dowiedzieć się więcej o cenach AWS QLDB tutaj.

Wynik: Wiązanie.

To prowadzi nas do kolejnego punktu w QLDB vs Hyperledger

Czy Amazon QLBD kwestionuje dozwolony łańcuch bloków?

Jeśli weźmiesz pod uwagę Hyperledger, przekonasz się, że oferuje on dobrą kolekcję dozwolonych rozwiązań blockchain, w tym takich jak Hyperledger Besu i Hyperledger Fabric. Porównanie QLDB do pełnoprawnego łańcucha bloków z uprawnieniami może być trochę za duże. Jednak jest już wielu ekspertów, którzy porównują QLDB z dozwolonym blockchainem.

Przesłanką porównania jest to, czy QLDB kwestionuje pojęcie dozwolonego łańcucha bloków i czy może je zastąpić? Przyjrzyjmy się poniżej.

Według Gartnera istnieją cztery wspólne mianowniki w projektach blockchain prowadzonych przez konsorcjum i obiecujących wielu firmach. Obejmują one następujące elementy.

 • Większość uczestników konsorcjów potrzebuje rozproszonej księgi, aby każdy uczestnik w ich sieci miał dostęp do jednego źródła prawdy.
 • Po zapisaniu danych w księdze nie można ich zaktualizować ani usunąć, co sprawia, że ​​dane są niezmienne.
 • Aby stworzyć weryfikowalną ścieżkę audytu, należy użyć kryptografii, aby można było spełnić przypadek użycia.
 • Wreszcie, wszystkie konsorcja blockchain powinny motywować różnych uczestników i oferować im wartość za udział w blockchain.

Spośród wszystkich czterech wspólnych mianowników dwa z nich spełnia QLDB – są to 2 i 3 punkty. Oznacza to, że QLDB oferuje unikalne podejście do dostarczania firmom sposobu na włączenie funkcji opartych na łańcuchu bloków do ich tradycyjnych starszych technologii.. QLDB ma zastosowanie tylko wtedy, gdy istnieje zaufanie do systemu, a uczestnicy nie mają nic przeciwko scentralizowanemu organowi.

Innymi słowy, QLDB jest opłacalnym, prostym, a jednocześnie skutecznym sposobem implementacji funkcji sieci z zezwoleniem bez konieczności radykalnej zmiany całego procesu. Dzięki niemu każda firma może tworzyć niezmienne, weryfikowalne ścieżki audytu danych bez konieczności głębokiego inwestowania w pełnoprawne rozwiązanie blockchain.

Jednak QLDB ma pewne ograniczenia, ponieważ opiera się na AWS. Ponadto jego wpływ nie został jeszcze oszacowany poza przypadkami użycia AWS.

W przypadku każdej firmy ważne jest, aby zrozumieć ich wymagania, a następnie zdecydować o podejściu. Nie każda firma potrzebuje pełnoprawnego rozwiązania blockchain. Potrzebują jedynie możliwości weryfikacji danych i przechowywania ich w niezmiennym stanie. Skutkuje to weryfikowalną księgą audytową bez konieczności skomplikowanych problemów ze zgodnością.

Możemy stwierdzić, że QLDB nie rzuca bezpośredniego wyzwania sieci, na którą zezwolono, ale pomoże jej w dotarciu do nowych firm. Możemy również nazwać QLDB rozwiązaniem quasi-Blockchain.

Kiedy powinieneś wybrać Amazon Quantum Ledger Database QLDB?

Jeśli uczestnicy ufają sobie nawzajem i dobrze sobie radzą ze scentralizowanym podejściem, to QLDB jest właściwym wyborem.

Kiedy powinieneś wybrać Hyperledger?

Hyperledger oferuje mnóstwo projektów, dlatego jego przypadki użycia zależą od wymagań. Jednak wszystkie projekty są zdecentralizowane, dlatego firma powinna wybierać Hyperledger tylko wtedy, gdy szuka zdecentralizowanego podejścia.

Mamy nadzieję, że masz pomysł QLDB vs Hyperledger.

Wniosek

To prowadzi nas do końca naszego artykułu QLDB vs Hyperledger. Nie ma wątpliwości, że oba oferują unikalne rozwiązanie dla różnych typów odbiorców. Więc co myślisz o porównaniu? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me