Rozmiar łańcucha blokowego: wszystko, co musisz wiedzieć

Ciekawi Cię rozmiar łańcucha bloków? Omówimy wszystko, co dotyczy rozmiaru łańcucha bloków, ograniczeń i tego, czy może to powodować problemy w przyszłości.

Blockchain jest znany z tego, że rewolucjonizuje otaczający nas świat. W końcu zmienia to, jak definiujemy proces, przechowujemy dane i badamy bezpieczeństwo sieci, w której działa aplikacja. Zapewnia niezmienność, przejrzystość i niezrównane bezpieczeństwo, jakich żadna inna technologia nie była w stanie zapewnić do tej pory.

Ale jest jeden duży problem – rozmiar bloku blockchain. Aby zrozumieć problem, najpierw dowiedzmy się, jak działa łańcuch bloków.

W żadnej sieci blockchain nie ma scentralizowanej władzy. Partnerzy uczestniczą we wprowadzaniu decentralizacji do sieci. Każdy partner ma kopię księgi (w której przechowywane są wszystkie transakcje). Oznacza to, że jeśli ma miejsce jakakolwiek nowa transakcja, księga w każdym węźle zostanie odpowiednio zaktualizowana. Unikalne rozwiązanie pozwala firmom tworzyć zdecentralizowane sieci zdolne do rozwiązywania problemów, które wcześniej nie były możliwe.

Zapisać się:Darmowy kurs Blockchain

Rozmiar księgi Blockchain: duży problem

Jednak blockchain nie jest wolny od problemów. Początkowo rozmiar bloku blockchain nie był tak duży, ponieważ tylko niewielka liczba peerów jest podłączonych do sieci. Na przykład rozmiar łańcucha bloków bitcoin wynosił 614 MB w 2012 r. Ale teraz rozmiar łańcucha bloków bitcoin w GB ogromnie urósł do 250 000 MB. To około 250 GB danych, które przenosi ze sobą każdy węzeł / węzeł. To prowadzi nas do problemu rozmiaru łańcucha bloków bitcoin.

Inne sieci blockchain również cierpią z powodu tego samego problemu. Rozmiar łańcucha blokowego Ethereum przekroczył już 1 TB.

Definicja rozmiaru łańcucha blokowego

Czy istnieje limit rozmiaru łańcucha bloków??

W ciągu ostatnich dwóch lat rozmiar księgi blockchain bitcoin wzrósł ze 150 GB do 250 GB. To prawie 50 GB rocznie. Do 2030 roku możemy łatwo zauważyć, że rozmiar księgi blockchain przekroczy 1 TB. Jednak nie każdy węzeł musi pobrać cały łańcuch bloków, aby mógł działać. Niektórzy uczestnicy biorą udział w sieci blockchain, aby dokonywać transakcji, a nie sprawdzać ich.

Niektóre węzły nazywane są pełnymi węzłami. Pełne węzły są wymagane dla tych, którzy chcą uczestniczyć w walidacji trwającej transakcji. Oznacza to, że muszą pobrać całe 250 GB danych blockchain zawierających nagłówki bloków i transakcje.

Co więcej, obecny limit rozmiaru łańcucha bloków Bitcoin wynosi 1 MB. Jednak część przestrzeni mieszczącej się w tym limicie nie nadaje się do wykorzystania. Będziesz więc musiał pracować z limitem rozmiaru łańcucha bloków bitcoin, tak jak jest.


Problem rozmiaru księgi blockchain w Ethereum był bardziej intensywny niż w przypadku bitcoina. Alistair Milne, inwestor bitcoinowy, alarmował o tym, jak rośnie rozmiar księgi Ethereum w porównaniu z bitcoinem. Zgodnie z opublikowanym przez niego zdjęciem, Ethereum rośnie 3 razy szybciej niż bitcoiny.

Ale może to nie być do końca prawdą, ponieważ Ethereum oferuje również sposoby pracy z rejestrem. Oferuje koncepcję zwaną przycinaniem, która pozwala węzłom działać bez konieczności pobierania całych danych z łańcucha bloków.

Czytaj więcej: Wykorzystanie Blockchain: Lista ponad 20 przypadków użycia technologii Blockchain

Czy rozmiar łańcucha bloków ma znaczenie?

Tak, rozmiar księgi blockchain ma znaczenie. Blockchain jest stosunkowo nową technologią i będzie się rozwijać dopiero w najbliższych latach. Bitcoin, będący rozwiązaniem blockchain pierwszej generacji, nie jest wolny od problemów. Ma problemy ze skalowalnością i rozmiarem.

Wraz ze stale rosnącym rozmiarem łańcucha bloków skalowalność również staje się problemem. To był jeden z istotnych problemów dla bitcoina. Aby tymczasowo rozwiązać problem, wykonali hard fork SegWit2x, który pracował nad poprawą rozmiaru bloku (na poziomie szczegółowości) – poprawiając skalowalność i problemy z wydajnością związane z bitcoinem.

Rozmiar księgi będzie gwałtownie wzrastał, a szacuje się, że do stycznia 2023 r. Będzie to 6,5 TB. Spowoduje to konieczność zakupu miejsca na dysku twardym, aby móc uczestniczyć w sieci..

Jednak zgodnie z prawem Moore’a ceny dysków twardych będą z czasem spadać, a Ty będziesz mógł kupić tańszą pamięć. Główny problem pojawia się, gdy wzrost rozmiaru łańcucha bloków pokonuje tempo, w jakim pamięć masowa staje się tańsza.

Utrudni to entuzjastom wniesienie swoich umiejętności lub wkładu do sieci. Współtwórcy muszą wydać 1000 dolarów, aby uruchomić swoje węzły, co może nie być tego warte.

Zapisać się: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

W jaki sposób duży rozmiar łańcucha bloków może stać się problemem?

Żyjemy w świecie, który rozwija się dzięki transakcjom. Codziennie dochodzi do miliardowych płatności bezgotówkowych. Wzrost transakcji ma charakter kwadratowy. Jednak w przypadku kryptowalut, takich jak bitcoin, Ethereum, NEO itp., Widzimy zmianę w sposobie przeprowadzania transakcji za pośrednictwem nietradycyjnych kanałów.

W tej chwili bitcoin nie musi uwzględniać wielu transakcji w porównaniu z Visa lub innymi formami transakcji. Ale jeśli przyjmiemy hipotezę, że bitcoin jest używany do każdej transakcji, może to zająć do 2,4 terabajta na każdy blok.

Nie wspominając o tym, że blockchain jest w stanie wygenerować jeden blok co 10 minut. Krótko mówiąc, co 10 minut do rozmiaru łańcucha bloków będzie dodawane 2,4 terabajta danych. W ciągu jednego dnia 350 GB jest dodawane w ciągu jednego dnia i 127 TB każdego roku. Oznacza to również, że nie ma limitu księgi.

Limit emisyjny przynosi nowe problemy. Te liczby są prawdziwym zmartwieniem. Ponadto fakt, że rozmiar bloku będzie wzrastał wykładniczo, rozwiązanie bloku zajmie górnikom więcej czasu, co skutkuje wolniejszymi transakcjami.

Wręcz przeciwnie, jedyną naszą nadzieją jest niedrogi sprzęt w najbliższej przyszłości. Terabajty pamięci nie będą problemem, a moc obliczeniowa może rosnąć wykładniczo, co znacznie ułatwia weryfikację transakcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologii blockchain? Sprawdź teraz nasz kompletny przewodnik po definicjach łańcucha bloków!

Jak to wpływa na projekty oparte na Blockchain?

Czy więc problem dotyczy startupów, które budują swoją aplikację na bazie Ethereum i bitcoinów? Cóż, zależy to od tego, jak te dwie technologie blockchain ewoluują w czasie. W tej chwili startupy nie powinny martwić się rozmiarem.

Ethereum blockchain już oferuje przycinanie, co skutkuje mniejszą ilością danych blockchain niż jest to wymagane przez pełny węzeł. Jednak Bitcoin nie obsługuje jeszcze przycinania. Jeśli ktoś usunie bitcoiny, straci pełny status węzła.

Bez odpowiedniego modelu biznesowego trudno jest wykorzystać blockchain jako dźwignię. Sprawdź naszą najlepszą strategię wdrażania blockchain, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu łańcucha blokowego.

Wniosek

Rozmiar łańcucha bloków nie jest głównym problemem, który należy rozwiązać. W rzeczywistości to właśnie skalowalność i szybkość transakcji są teraz głównym celem.

Co myślisz o wielkości księgi blockchain, w tym o bitcoinach i ethereum? Ponadto istnieje wiele innych projektów blockchain, które koncentrują się na oszczędzaniu miejsca i zwiększaniu wydajności. Jeśli jesteś tylko początkującym i chcesz dowiedzieć się więcej o technologii blockchain, zalecamy zapisanie się na nasz bezpłatny kurs blockchain, ponieważ dokładniej koncentruje się na podstawowych koncepcjach blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map