Tkanina Hyperledger kontra Ethereum: walka typu head-to-head

W tym artykule porównano dwie najpopularniejsze platformy blockchain – Hyperledger Fabric i Ethereum, wraz z podstawowymi koncepcjami tych dwóch platform.

Zapotrzebowanie na technologię blockchain stale rośnie, a wiele platform wchodzi do głównego nurtu. Wśród nich przedsiębiorstwa są bardziej niż kiedykolwiek chętne do sięgania po rozwiązania typu blockchain i są skłonne włożyć w to znaczną ilość zasobów. Platformy takie jak Hyperledger Fabric i Ethereum już codziennie pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Dlatego konieczne jest omówienie porównania Hyperledger Fabric z Ethereum.

Obie te platformy są niezwykle znane ze swoich unikalnych konstrukcji. Co więcej, oba oferują wiele funkcji, które mogą zmienić lub przekształcić sposób naszych modeli biznesowych. Ale jak wypadają w porównaniu? Czy jedno może prześcignąć drugie? Cóż, możemy się tego dowiedzieć tylko w tym przewodniku Hyperledger Fabric vs Ethereum.

Zacznijmy więc od przewodnika Hyperledger Fabric vs Ethereum!

ZapisaćTeraz: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Tkanina Hyperledger kontra Ethereum

Co to jest tkanina Hyperledger?

Przede wszystkim zacznijmy od ich podstawowego wprowadzenia. Jeśli jesteś dopiero początkującym w branży blockchain w przedsiębiorstwach, najlepiej przeczytać tę część, aby uzyskać solidne pojęcie o tym, czym są te dwa elementy. Przede wszystkim Hyperledger rozpoczął swoją podróż w 2015 roku.

W tym czasie technologia blockchain zaczęła przyciągać uwagę dużych graczy. Nie było jednak platform przystosowanych do zastosowań korporacyjnych.

Wchodzi Hyperledger. W każdym razie był to idealny czas, aby pomóc społeczności w rozwoju i wykorzystaniu pełnego potencjału, jaki ma.

Hyperledger Fabric to jeden z popularnych projektów parasolowej firmy Hyperledger blockchain. Istnieje również wiele innych projektów i frameworków. Ale Hyperledger Fabric przyciągnął uwagę wszystkich, gdy tylko pojawił się na żywo. Fundacja Linux wraz z IBM opracowała platformę Ramy tkaniny.

Podobnie jak każda inna platforma, zawiera księgi, inteligentne kontrakty, protokoły, które pomagają wszystkim użytkownikom wziąć udział w procesie transakcyjnym.

Istnieje jednak znacząca różnica między architekturą Hyperledger Fabric a inną architekturą blockchain. Zasadniczo architektura Hyperledger Fabric jest dozwolona i prywatna. Dlatego nie pozwoli to każdemu użytkownikowi uzyskać dostęp do sieci.


W architekturze Hyperledger Fabric musisz być członkiem sieci, a do tego czasu możesz uzyskać dostęp do systemu.

Odpowiedni dla przedsiębiorstw

Jak widać, jest to idealne rozwiązanie dla każdej firmy. Przedsiębiorstwa potrzebują swojej prywatności i nie mogą w tym celu polegać na platformach publicznych. Dlaczego? Cóż, ponieważ w przedsiębiorstwach jest wiele poufnych informacji, które mogą wystawiać na pokaz dla konkurencji na rynku. Po prostu nie będzie to w żaden sposób korzystne.

W ten sposób architektura Hyperledger Fabric, mając swoje plecy, może naprawdę pomóc im w wykorzystaniu wszystkich zalet technologii i nadal zachować ich integralność..

W rzeczywistości konsensus Hyperledger Fabric jest w rzeczywistości elastycznym modelem. Ponadto jest wyposażony w szeroką gamę algorytmów konsensusu, opcji podłączanych, wielu formatów księgi i wiele innych. Jak widać, możesz w dużym stopniu dostosować tę platformę.

Dlatego bardzo efektywne jest wdrażanie rozwiązań typu blockchain w każdej branży.

Kolejną fajną cechą architektury Hyperledger Fabric jest to, że umożliwia tworzenie oddzielnych kanałów, które mogą oferować opcje transakcji prywatnych. Nie możesz uzyskać do niego dostępu bez odpowiedniego poziomu dostępu.

Zalety tkaniny Hyperledger

Technologia ma kilka podstawowych zalet. Według ich dokumentację, ta technologia jest więcej niż zdolna do obsługi ruchu, który codziennie napotykają przedsiębiorstwa. Tak więc funkcje takie jak open-source, modułowa konstrukcja, wysoka wydajność, aplikacje i kod wysokiej jakości sprawiają, że jest jeszcze bardziej lukratywny.

Zobaczmy, co to jest –

Otwarte źródło

Cóż, najlepsze w Fabric jest to, że platforma jest open-source. Oznacza to, że każdy może korzystać z platformy, aby przynosić korzyści swojej firmie. Co więcej, nie proszą o żadne pieniądze do wykorzystania w twoich projektach. Tak więc, jeśli masz świetny wewnętrzny zespół programistów, możesz łatwo zbudować wokół niego platformę i nie będziesz musiał za nią płacić Hyperledger.

Jednak, podobnie jak w wielu przypadkach, przedsiębiorstwa potrzebują więcej funkcji lub muszą być dostosowane tylko do ich branży.

Dlatego samo zdobycie kodu źródłowego nie wystarczy. Będziesz potrzebować programistów, którzy rozumieją, jak to naprawdę działa, i potrafią dodatkowo kodować.

Co więcej, muszą również zrozumieć, jak działa konsensus Hyperledger Fabric, aby dowiedzieć się, czy te algorytmy są wystarczające, aby chronić Twoje informacje..

Opierając się na konsensusie Hyperledger Fabric, możesz dodawać lub usuwać dowolne funkcje.

Nadaje się do szeroko zakrojonego przemysłu

Najlepsze w przypadku tkaniny jest to, że w tej chwili może ona pasować do niemal każdej branży. Oznacza to, że bez względu na branżę, z której pochodzisz, projekt Hyperledger Fabric z pewnością może Ci w tym pomóc.

W każdym razie branże takie jak opieka zdrowotna, łańcuch dostaw, ubezpieczenia, media, cyberbezpieczeństwo, IoT, bankowość, rząd, nieruchomości i wiele innych już z niego korzystają.

Co więcej, wiele projektów Fabric może pokazać, jak szybko platforma zyskuje na popularności. Ponieważ platforma ma pozwolenie, korzystanie z niej w dowolnym środowisku jest dość łatwe.

Kod jakości

Projekt Hyperledger Fabric naprawdę zawiera zestaw kodów jakości. Przy każdym nowym dodatku dbają o to, aby były najwyższej jakości na rynku. Ale jak oni to robią? Cóż, przed każdym uruchomieniem mają tendencję do uważnego przestrzegania swoich kodów pod kątem bezpieczeństwa. Co więcej, przeprowadzają również energiczne testy swojego kodowania.

To, co robi, to pozbycie się wszelkich obaw, które mogą dać hakerom opcję włamania się do systemu. Kolejną fajną cechą jest to, że tkanina przedkłada jakość nad ilość. Ponadto kod jest open-source, twórcy społeczności mogą łatwo wskazać wszelkie usterki, a także szybko je naprawić.

Więc zawsze możesz sobie wyobrazić, że za każdym razem otrzymujesz idealną platformę.

Wyższa wydajność

Zgodnie z ich dokumentacją, technologia szczyci się tym, że oferuje większą wydajność w porównaniu z innymi blockchainami.

W rzeczywistości architektura technologii zapewnia jej ogromny wzrost wydajności. Co więcej, wszystkie węzły w systemie mają różne przypisania. Tak więc oddzielenie procesów transakcyjnych od innych procesów składania zamówień naprawdę pomaga wykonać to na czas.

Dzięki temu mogą używać konsensusu Hyperledger Fabric do przetwarzania transakcji bez jednoczesnego spowalniania platformy. W każdym razie nie wszystkie węzły mają nagrywarkę do przeprowadzania transakcji. W ten sposób mogą wykorzystywać swoje zasoby do realizacji innych korzyści w sieci.

Modułowa konstrukcja

To zdecydowanie najbardziej atrakcyjna cecha projektu Hyperledger Fabric. Jest w pełni modułowy. Rozumiemy przez to, że możesz korzystać z dowolnej liczby funkcji w systemie. Możesz więc zmienić konsensus Hyperledger Fabric, typy księgi, dodać tokeny, dodać inne funkcje itp. Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć go i zacząć go używać.

Na przykład możesz mieć wiele uzgodnień z wielu powodów, takich jak jeden dotyczący transakcji, jeden dotyczący tożsamości i tak dalej.

Co to jest Ethereum?

Zgodnie z dokumentacją Ethereum jest to globalna platforma typu open source dla wszystkich zdecentralizowanych aplikacji. W rzeczywistości na Ethereum możesz zaprogramować go tak, aby kontrolować wartość cyfrową i uruchamiać go z dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, wykona dokładnie to, do czego go zaprogramujesz.

Przede wszystkim Ethereum zaczynał jako domena publiczna zaraz po boomie platformy Bitcoin. Co więcej, architektura Ethereum stała się aktywna w 2015 roku. Vitalik Buterin jest założycielem i głównym programistą platformy. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, kim jest Vitalik Buterin z Ethereum.

Możesz myśleć o tym jako o programowalnej wersji technologii blockchain. Na przykład wyobraź sobie, że masz szkielet technologii i możesz w nim wprowadzać dowolne zmiany. Więc wszystko, co musisz zrobić, to dodać funkcje, nałożyć warstwy protokołów bezpieczeństwa, kryptografii, a otrzymasz w pełni działające rozwiązanie dla siebie.

Tak więc istnieje ogromna liczba scentralizowanych aplikacji, które są zbudowane na szkielecie architektury Ethereum.

Jest to jednak platforma publiczna. W rezultacie przedsiębiorstwa od samego początku chciały korzystać z tej technologii. Dlaczego jednak? Cóż, to dlatego, że potrzebują prywatności, a ona nie może jej zaoferować.

Mechanizm konsensusu Ethereum wykorzystuje ulepszoną wersję algorytmu Proof of Work. W rzeczywistości mechanizm konsensusu Ethereum jest dość solidny i wydajny. Problem polega jednak na tym, że zajmuje dużo zasobów i może spowolnić.

Dowiedz się więcej w tym ostatecznym przewodniku po Ethereum.

Jak to działa?

Aby porównać Ethereum i Hyperledger Fabric, musisz wiedzieć, że Ethereum faktycznie działa w rzeczywistości. Większość procesów przechodzi przez maszynę wirtualną Ethereum (EVM), która jest kompletnym oprogramowaniem Turing. Zasadniczo wykonuje on określone skrypty w rozproszonej sieci urządzeń.

Co więcej, umożliwia również wykonywanie inteligentnych kontraktów i przechowuje wszystko, od DAO (co to jest DAO) po regulacje dotyczące inteligentnych kontraktów. W rzeczywistości architektura Ethereum pozwala programistom na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Dlatego otrzymujesz wiele organizacji, gier, rozproszonych rejestrów i wielu innych fajnych aplikacji.

Według ich białej księgi architektura Ethereum oferuje –

Prostota

Architektura Ethereum oferuje prostotę swoich platform. Dlatego wszystkie ich protokoły są wydajne, nawet jeśli wiąże się to z kosztami nieefektywności czasu lub przechowywania danych.

Uniwersalność

Wewnętrzny skrypt Turinga może pomóc każdemu deweloperowi na całym świecie zaprogramować inteligentne kontakty dla dowolnego rodzaju transakcji. To sprzyja jego uniwersalności.

Modułowość

Dodatkowo protokół Ethereum jest w fazie modułowej. Tak jak w przypadku, możesz oddzielić funkcje i dodać dowolną inną funkcję, jak chcesz.

Zwinność

Wszystkie protokoły Ethereum nie są wiążącymi zasadami, których należy przestrzegać. Co więcej, firma oferuje wiele sposobów ulepszenia swoich protokołów i upewnienia się, że mogą być skalowalne.

Brak dyskryminacji

Nie ograniczy to żadnego użytkownika do przyłączenia się do transakcji. W rezultacie każdy może cieszyć się wszystkimi zaletami technologii blockchain.

Korzyści z Ethereum

Platforma Ethereum zapewnia pewne korzyści. Zobaczmy, czym one są –

  • Niezmienność: jest oczywiste, że nie możesz wprowadzać żadnych zmian w księdze. Dlatego żadna firma zewnętrzna nie będzie miała do niego dostępu, mimo że jest to domena publiczna.
  • KorupcjaDowód: Nie ma możliwości, aby ktokolwiek mógł wykonywać czynności korupcyjne w systemie bez zauważenia tego. Jeśli ktoś spróbuje choćby zmienić jakiekolwiek dokumenty, system otrzyma ostrzeżenia, a wszyscy użytkownicy również otrzymają powiadomienia o tym.
  • Bezpieczeństwo: W rzeczywistości Ethereum ma wiele zabezpieczeń jako otwarta platforma publiczna, wszystko jest przejrzyste. A ta przejrzystość dodaje warstwę bezpieczeństwa dla każdego użytkownika. Oferuje również wiele taktyk, takich jak różne formy kryptografii i wiele innych.
  • NiePrzestój: Wszystko działające w sieci Ethereum nie będzie miało żadnych przestojów. Tak więc aplikacje, inteligentne kontakty, transakcje nie napotkają żadnych problemów i zawsze będą dostępne dla każdego.

Hyperledger Fabric vs Ethereum: walka typu head-to-head

Jak widać, obie platformy świetnie sobie radzą w swoich dziedzinach. Ale obie są platformami blockchain. Jak myślisz, w jaki sposób mogą naprawdę tworzyć platformę dla wspólnych atrybutów? Cóż, sprawdźmy teraz Hyperledger Fabric vs Ethereum.

Aby uczynić go bardziej atrakcyjnym, opisujemy każdy atrybut i sposób, w jaki każda platforma działa w tym atrybucie w porównaniu Hyperledger Fabric vs Ethereum.

Typ księgi

Przede wszystkim zacznijmy od typu księgi. Zobaczysz ostateczną różnicę między obiema platformami. W rzeczywistości Hyperledger Fabric jest w rzeczywistości platformą, na którą udzielono zezwolenia. Oznacza to, że nie jest to widok publiczny. Zasadniczo nadaje się również dla przedsiębiorstw i zapewnia prywatność, której potrzebują.

W związku z tym chodzi o ustalenia dotyczące członkostwa w celu wybrania, kto może uzyskać dostęp do systemu, a kto nie. Co więcej, firma sama zdecyduje, kto może wejść na platformę.

Z drugiej strony Ethereum to platforma publiczna. Tak więc nie ma tam żadnej formy prywatności. Użytkownicy w systemie nie będą musieli przechodzić żadnych reguł członkostwa, aby uzyskać dostęp do sieci. W związku z tym nie jest całkowicie odpowiedni dla przedsiębiorstw.

Przejdźmy do następnego atrybutu w tym porównaniu Hyperledger Fabric z Ethereum.

Zarządzanie

Linux Foundation jest podmiotem zarządzającym Hyperledger Fabric. Jednak wnieśli również duży wkład ze strony IBM. Można więc powiedzieć, że jest to efekt ogromnej współpracy, która okazała się wielkim sukcesem. W każdym razie, niektórzy z was mogą nawet znać to jako IBM blockchain. Jednak oba są na tych samych platformach.

Z drugiej strony programiści Ethereum stoją za podmiotem zarządzającym platformą Ethereum. Vitalik Buterin jest głównym programistą i założycielem Ethereum. Jak widać, platforma nie jest produktem współpracy między innymi firmami, ale bardziej wewnętrznym rozwojem.

Przejdźmy do następnego atrybutu w tym porównaniu Hyperledger Fabric z Ethereum.

Koncentracja na przemyśle

W tym atrybucie porównawczym Hyperledger Fabric vs Ethereum znajdziesz wiele podobieństw. W rzeczywistości projekt Hyperledger Fabric nadaje się do rozwoju w różnych branżach. Co to znaczy? Cóż, oznacza to, że możesz go używać w każdej branży. Praktycznie firma opracowała tę platformę, którą można wykorzystać w dowolnym scenariuszu.

Praktycznie eksperci początkowo uważali, że blockchain jest odpowiedni tylko dla sektora finansowego. Ale może być o wiele więcej. Z drugiej strony Ethereum koncentruje się również na rozwoju międzybranżowym. Ale jako publiczny, zamiast używać go jako internetowego systemu sieciowego przedsiębiorstwa. Firmy mogą go używać do oferowania platformy dla swoich klientów.

Jednak nowy Enterprise Ethereum jest bardziej poświęcony aplikacjom zorientowanym na przedsiębiorstwa.

Sprawdźmy następny atrybut w tym porównaniu Hyperledger Fabric z Ethereum.

Wydajność

Nadszedł czas, aby dowiedzieć się więcej, porównując Hyperledger Fabric z Ethereum. Obie technologie oferują szybkość i dużą liczbę transakcji na sekundę. Jednak Hyperledger Fabric wygrywa tę rundę. W rzeczywistości przychodzi z > 2000 tps. Możesz więc oczekiwać, że będzie przetwarzać ponad 2000 transakcji na sekundę.

Co więcej, Fabric może osiągnąć ten wynik, ponieważ oferuje transakcje równoległe i ogranicza liczbę użytkowników w systemie, więc nie zwalnia. Z drugiej strony Ethereum, z niewielką liczbą węzłów, może przeprowadzić dużą liczbę transakcji. Ale ponieważ jest to domena publiczna, zwalnia i może teraz zaoferować coś blisko 20 tps. To jest ogromna różnica między tymi dwoma.

Przejdźmy do następnego atrybutu w tym porównaniu Hyperledger Fabric z Ethereum.

Kryptowaluta

To kolejna ważna różnica między Hyperledger Fabric a Ethereum. W rzeczywistości platforma Fabric nie ma w systemie żadnego natywnego tokena ani kryptowaluty. Nie musisz więc mieć kryptowaluty, aby korzystać z platform. Jeśli jednak firma potrzebuje systemu opartego na tokenach, może łatwo go dodać. Nie będą więc zmuszani do korzystania z żadnych rodzimych walut. To ogromna korzyść.

Z drugiej strony Ethereum zawiera natywną kryptowalutę o nazwie Ether (co to jest Ether?). Co więcej, istnieje inna forma tokena o nazwie Gaz w systemie, którego potrzebujesz, aby wykonywać transakcje w systemie. Problem polega na tym, że cena gazu ciągle się zmienia, a przy większej liczbie użytkowników może również stać się ogromnym obciążeniem.

Sprawdźmy następny atrybut w tym porównaniu Hyperledger Fabric z Ethereum.

Mechanizm konsensusu

W każdym razie mechanizm konsensusu obu technologii jest inny. W rzeczywistości projekt Hyperledger Fabric oferuje wiele mechanizmów konsensusu do wyboru. W każdym razie natywnie korzysta z algorytmu konsensusu Kafki. Jednak w miksie są również protokoły Solo i Raft. Co więcej, Solo jest w zasadzie bardziej odpowiednie dla programistów, a Raft jest odporny na awarie.

Z drugiej strony mechanizm konsensusu Ethereum wykorzystuje ulepszoną wersję algorytmu Proof of Work. W rzeczywistości mechanizm konsensusu Ethereum jest dość solidny i wydajny. Problem polega jednak na tym, że zajmuje dużo zasobów i może spowolnić.

Ale mechanizm konsensusu Ethereum PoW jest nieco lepszy od protokołu Raft.

Przejdźmy do następnego atrybutu w tym porównaniu Ethereum i Hyperledger Fabric.

Inteligentne kontrakty

W tym przypadku Ethereum po raz pierwszy wymyślił koncepcję inteligentnych kontraktów. W rzeczywistości jest to praktyczny system kontraktowy, który może zautomatyzować proces zawierania umów między stronami. Co więcej, inteligentny kontrakt w Ethereum jest dość wydajny i stał się popularny w bardzo krótkim czasie.

Z drugiej strony Hyperledger Fabric oferuje również inteligentne kontrakty, ale tutaj jest znany jako Chaincode. Zasadniczo jest to logika biznesowa technologii i przebiega ona zgodnie z nieco innym procesem w porównaniu z inteligentnymi kontraktami Ethereum. Niemniej jednak obie technologie oferują tę funkcję.

Sprawdźmy następny atrybut w tym porównaniu Ethereum i Hyperledger Fabric.

Język Smart Contract

Następnie, w przypadku Ethereum i Hyperledger Fabric, otrzymasz różne języki kodowania dla inteligentnych kontraktów. W rzeczywistości Ethereum używa Solidity do kodowania inteligentnych kontraktów w systemie. W każdym razie Solidity jest stosunkowo nowy i jest dość łatwy w porównaniu z innymi popularnymi językami programowania.

Z drugiej strony Hyperledger Fabric oferuje Golang, Javę i NodeJS dla swoich wersji inteligentnych kontraktów. Tak więc, jeśli znasz którykolwiek z kodów, możesz łatwo opracować mechanizm inteligentnego kontraktu. Java to popularny język programowania, który znacznie ułatwia pracę programistom.

Przejdźmy do następnego atrybutu w tym porównaniu Hyperledger Fabric z Ethereum.

typ aplikacji

To ostatni atrybut porównania Ethereum i Hyperledger Fabric. W każdym razie obie strony nadają się do szerokiego zakresu zastosowań w prawdziwym świecie. W rzeczywistości Ethereum jest głównie popularny w zdecentralizowanych aplikacjach i dlatego na Ethereum są tysiące aplikacji.

Z drugiej strony projekt Hyperledger Fabric jest dość nowy i ma również zdecentralizowane aplikacje, ale nie tak rozległy jak Ethereum. Jednak Hyperledger wyróżnia się w rzeczywistych aplikacjach klasy korporacyjnej w porównaniu z Ethereum.

Ethereum vs Hyperledger Fabric: Tabela porównawcza

EthereumHyperledger Fabric
Typ księgi Bez pozwolenia Dozwolone
Koncentracja na branży Międzybranżowe Międzybranżowe
Zarządzanie Deweloperzy Ethereum Linux Foundation
Kryptowaluta Eter (ETH) Żaden
Mechanizm konsensusu Dowód pracy (PoW) Mechanizm wtykowy
Wydajność ~ 20 tps > 2000 tps
Inteligentny kontrakt
Język Smart Contract Solidność NodeJS lub Golang lub Java
typ aplikacji Wszechstronne Wszechstronne

Ethereum vs Hyperledger Fabric: wnioski końcowe

Ostatecznie Ethereum i Hyperledger Fabric to dwie bardzo wyjątkowe platformy blockchain na rynku. Dodatkowo oba są w stanie obsłużyć wiele problemów, z którymi obecnie radzi się scentralizowany system.

Możesz pomyśleć, że Ethereum nie nadaje się do zastosowań komercyjnych. Jednak nie jest to do końca prawdą. Ethereum ma prywatną wersję swojej technologii o nazwie Enterprise Ethereum w ramach Enterprise Ethereum Alliance. Tutaj, podobnie jak Hyperledger, zbiera się wiele firm i pracuje nad możliwymi rozwiązaniami.

W rzeczywistości Hyperledger i EEA już współpracują nad serią rozwiązań tylko dla dobra przedsiębiorstw. Jak więc widać, obie platformy są świetnymi opcjami. Dlatego to do Ciebie należy wybór najlepszego z dostępnych.

Aby lepiej zrozumieć podstawowe pojęcia związane z technologią blockchain, takie jak ten, zapoznaj się z naszym bezpłatnym kursem blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map