Technologia Blockchain mniej więcej powoli przejmuje świat cyfrowy. Jedno mogę powiedzieć na pewno, że ta technologia zrewolucjonizuje obecnie prawie wszystkie branże na rynku. Nadszedł więc czas, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym.

Z pewnością blockchain jest wyrafinowaną technologią i istnieje wiele elementów w podstawowym systemie, które wymagają wyjaśnienia. W rzeczywistości wszystko to może być dość przytłaczające dla początkującego.

Dlatego w tym przewodniku wyjaśniającym technologię blockchain wyjaśnię wszystkie właściwości blockchain, które sprawiają, że jest on tak charakterystyczny.

Mam więc nadzieję, że spodoba ci się to. Zacznijmy wyjaśniać!

 

 

Contents

Rozdział-1: Co to jest technologia Blockchain?

Zacznijmy od najbardziej podstawowego pytania wszechczasów – „Co to jest technologia blockchain?” Cóż, technologia blockchain to rozproszony system rejestrów, który promuje decentralizację, przejrzystość i integralność danych.

Czy to wydaje się zagmatwane?

Pozwólcie, że wyjaśnię w prosty sposób technologię blockchain. Wyobraź sobie wiele bloków połączonych w łańcuchowy format. Tutaj wszystkie bloki zostaną połączone z poprzednim blokiem i blokiem przed nim.

Co więcej, wszystkie bloki w tym łańcuchu zawierają jakąś formę danych, a łańcuch reprezentuje strukturę łączącą. W rzeczywistości każdy pojedynczy blok będzie się łączył za pomocą kryptografii. Ponadto wszystkie bloki w tym łańcuchu będą miały kryptograficzny identyfikator skrótu wraz z danymi transakcyjnymi i sygnaturami czasowymi.

Kończysz więc rosnącym łańcuchem bloków, a to jest mój przyjacielu, czym jest blockchain. Można by pomyśleć o tym jako o bazie danych, która przechowuje informacje w wyjątkowy sposób. Ale blockchain i bazy danych mają praktycznie zupełnie inny charakter, mimo że oba przechowują informacje.

Domyślnie technologia blockchain nie obsługuje żadnej modyfikacji danych. Tak więc żadne dane, które trafiłyby do bloku, nigdy nie mogą zostać usunięte ani zmienione. W ten sposób pozostanie tam na zawsze. Innym ważnym wyjaśnionym faktem dotyczącym technologii blockchain jest to, że sieć jest siecią typu peer-to-peer.


Tak więc nie ma scentralizowanego połączenia czającego się w cieniu, próbującego ukraść twoje informacje. To znaczy, komu nie podobałaby się taka wolność, prawda?

 

Wyjaśnienie technologii Blockchain: jak to działa?

Cóż, nadszedł czas, abyś wiedział, jak ta technologia faktycznie działa w tym przewodniku wyjaśniającym technologię blockchain. Ale zanim zaczniemy, przyjrzyj się niektórym ważnym funkcjom, o których należy wiedzieć wcześniej.

Blockchain przechował wszystkie informacje w systemie księgi. Ponadto każdy rodzaj wymiany danych nazywany jest „transakcjami”. Wcześniej blockchain był przeznaczony tylko do transakcji walutami cyfrowymi, ale teraz może używać również innych form danych.

Każdy użytkownik w sieci nazywany jest „węzłami” i otrzymuje kopię zaktualizowanej księgi. Co więcej, każdy węzeł ma inny sposób komunikowania się ze sobą. System różni się od blockchain do blockchain.

Teraz zacznijmy wyjaśnienie technologii blockchain!

 

Przede wszystkim użytkownik zażąda transakcji w sieci. Tutaj otrzyma dwa klucze – publiczny i prywatny. Ale użytkownik może dokonywać transakcji tylko przy użyciu klucza prywatnego. Aby znaleźć drugą osobę, do której wysyłasz pieniądze, potrzebujesz jej klucza publicznego.

W każdym razie po żądaniu zostanie utworzony blok zawierający wszystkie informacje o transakcji. W rzeczywistości wszystko w bloku jest szyfrowane w celu promowania bezpieczeństwa.

Po utworzeniu zostanie rozesłany do wszystkich węzłów w sieci. W technologii blockchain wyjaśniono, że potrzebujesz weryfikacji z innych węzłów, że to, co twierdziłeś, jest ważne. Dlatego inne węzły używają algorytmu konsensusu (wyjaśnię, co to jest nieco później), aby zweryfikować informacje.

Gdy blok zostanie zweryfikowany, otrzyma on miejsce w łańcuchu. W tym samym czasie transakcja, którą zrobiłeś, również zostanie wykonana.

Zrozumienie, jak to działa, nie wydaje się teraz takie trudne, prawda?

 

Sprawdź naszą wersję Blockchain vs. Przewodnik po bazie danych, aby poznać różnicę między tymi dwoma.

 

Rozdział-2: Warstwy technologii Blockchain

Porozmawiajmy teraz o różnych warstwach technologii blockchain w tym wyjaśnieniu przewodnika po technologii blockchain. Przede wszystkim istnieje 5 różnych warstw technologii, a tutaj zajmiemy się każdą z nich.

A więc zacznijmy.

1. Warstwa aplikacji

Najpierw porozmawiajmy o warstwie aplikacji. W rzeczywistości jest wyposażony w dApps, przeglądarkę dApp, interfejs użytkownika i hosting aplikacji.

Korzystając z przeglądarki dApp, możesz uzyskać dostęp do zdecentralizowanych aplikacji. Niestety, typowe przeglądarki, takie jak Chrome czy Firefox, nie są w stanie przeglądać zdecentralizowanych aplikacji. W tym przypadku otrzymasz zupełnie inny interfejs użytkownika, podobny do typowych przeglądarek.

Jednak dzięki nim możesz również surfować po zwykłym Internecie.

Następnie hosting aplikacji umożliwia uruchamianie całej zdecentralizowanej aplikacji w tej warstwie. Bez tego elementu żadne aplikacje dApps nie mogą być aktywne w Internecie. Oczywiście protokół hostingu również będzie w pełni zdecentralizowany. Ponadto utrzymanie tych serwerów hostingowych jest całkowicie bezpieczne, ponieważ wiąże się z niskim ryzykiem.

Dalej są zdecentralizowane aplikacje. Zazwyczaj są one podobne do dzisiejszych aplikacji, ale z jedną wyraźną zmianą. Wszystkie mają zdecentralizowaną sieć. Co więcej, są one obecnie niezwykle łatwe do wykonania.

 

2. Warstwa usług

To druga warstwa po warstwie aplikacji. W tym przypadku uzyskasz dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi, które pomogą Ci zbudować i uruchomić warstwę dApps. W rzeczywistości w tej wyjaśnianej warstwie blockchain obejmuje wszystkie istotne elementy.

Co więcej, dostaniesz w swoje ręce zarządzanie, przetwarzanie poza łańcuchem, kanały stanowe, źródła danych i łańcuchy boczne.

Źródła danych to proces, który pomaga uzyskać najbardziej aktualne informacje ze wszystkich wiarygodnych źródeł. W ten sposób pomoże węzłom uzyskać najnowsze aktualizacje informacji o sieci.

Z drugiej strony przetwarzanie poza łańcuchem ma na celu wykonanie procesu obliczeniowego poza łańcuchem bloków. Ponadto promuje dodatkową prywatność i usuwa spalony system sieci podstawowej.

Dodatkowo otrzymasz tutaj również strukturę zarządzania. W rzeczywistości są to w zasadzie niezależne od człowieka organizacje, które mogą promować uczciwe środowisko.

Co więcej, aktualny kanał stanu jest ścieżką między dwoma węzłami. Tak więc, używając kanałów stanu, dwa węzły mogą się ze sobą komunikować.

Oprócz tego istnieją również inne elementy w warstwach wyjaśnionych w łańcuchu bloków. Głównie są to wyrocznie, wielokrotne podpisy, inteligentne kontrakty, zasoby cyfrowe, portfele, rozproszone magazyny plików, tożsamości cyfrowe itp..

Są one opcjonalne, ponieważ technologia blockchain może je mieć lub nie.

Wyrocznie:

Wyrocznie są niezbędne dla inteligentnych kontraktów, ponieważ działają jako agent do zbierania informacji spoza sieci.

Wiele podpisów:

Ten element zapewnia inny rodzaj protokołu bezpieczeństwa. W rzeczywistości każda transakcja musiałaby być podpisana bez unikalnego podpisu, aby dokonać transakcji. Tutaj możesz wybrać, ile z tych podpisów chcesz przeprowadzić.

Inteligentne kontrakty:

Są to głównie samowykonalne umowy prawne w ramach dwóch uczestników sieci technologii blockchain. W rzeczywistości cały system eliminuje problem zaufania i umożliwia szybką wymianę dowolnego rodzaju aktywów.

Ale przejdziemy do tego później w przewodniku wyjaśniającym blockchain.

Zasoby cyfrowe:

Teraz w stosie technologii blockchain zasób cyfrowy może odnosić się do wszystkiego. W rzeczywistości może to oznaczać kryptowaluty, akcje, złoto, a nawet inne rodzaje dokumentów. Ponadto każdy element cyfrowy o rzeczywistych wartościach w świecie rzeczywistym byłby nazywany zasobami cyfrowymi.

Portfele:

Tutaj w portfelach technologii blockchain są przechowywane wszystkie cyfrowe zasoby, które będziesz mieć w sieci.

Rozproszone przechowywanie plików:

Wyjaśniając technologię blockchain, mogę śmiało powiedzieć, że rozproszone magazyny plików są w rzeczywistości lokalizacją serwera, na której będą przechowywane wszystkie dane. Oczywiście będziesz potrzebować uwierzytelnienia, aby uzyskać do nich dostęp.

Tożsamość cyfrowa:

W rzeczywistości są to tożsamości użytkowników sieci. Ponadto będziesz potrzebować go do odpowiedniego uwierzytelnienia w sieci.

Przejdźmy do następnej warstwy w tym przewodniku wyjaśniającym blockchain.

 

3. Warstwa semantyczna

W tej warstwie znajdują się algorytmy konsensusu, maszyny wirtualne, wszelkiego rodzaju wymagania dotyczące uczestnictwa i tak dalej.

Nie ma sieci blockchain bez algorytmów konsensusu. W rzeczywistości algorytmy konsensusu są absolutnie niezbędne do utrzymania porozumienia między wszystkimi węzłami. W praktyce jest to proces, w którym wszystkie węzły zgadzają się co do informacji w księdze.

Ponadto w księdze nikt nie może po prostu rozpocząć transakcji i dodać jej. On / ona też może nie być uczciwy. Tak więc, aby upewnić się, że informacje w bloku są prawidłowe, wszystkie węzły osiągają tę samą zgodę. Ale porozmawiamy o tym więcej w dalszej części przewodnika wyjaśniającego blockchain.

Dalej są wymagania dotyczące uczestnictwa. W rzeczywistości są to głównie zasady, które pomagają sieci decydować, kto może dołączyć do systemu, a kto nie. Co więcej, ten element dotyczy w zasadzie prywatnych technologii blockchain.

Z drugiej strony maszyny wirtualne oferują środowisko bezpieczeństwa i wykonywania wszystkich zadań w sieci.

Przeważnie jest używany przy realizacji inteligentnych kontraktów. Następnie pojawiają się łańcuchy boczne, w których programiści mogą przejść do innego oddzielnego środowiska blockchain, aby opracować zdecentralizowane aplikacje bez wpływu na sieć rdzeniową.

W każdym razie przejdźmy do następnej warstwy w wyjaśnieniu przewodnika po technologii blockchain.

 

4. Warstwa sieciowa

Kolejną warstwą po semantyce jest warstwa sieciowa. Zawiera Trusted Execution Environment (TEE), Roll własny mechanizm, RLPx, Block Delivery Network i wiele innych.

Zasadniczo zaufane środowisko wykonawcze pomaga architekturze w utrzymaniu problemów ze skalowalnością. Nie tylko pomaga sieci przezwyciężyć ten problem, ale także zwiększa jej bezpieczeństwo. Ponadto pomaga przechowywać dane z dala od głównej sieci, aby odciążyć ją od niektórych obciążeń.

Zwykle te protokoły są używane, gdy standardowy protokół nie jest w pełni dostosowany do infrastruktury. Pozwala więc dostosować inne protokoły, aby lepiej dostosować się do niego. Najlepiej pracować ze standardowymi. Ale w niektórych przypadkach standard może nie wystarczyć.

Z drugiej strony RLPx to pakiet sieciowy, który pomaga w przesyłaniu danych między dwoma rówieśnikami. W każdym razie tworzy interfejs, który pomaga użytkownikom komunikować się w sieci blockchain.

Wreszcie sieci dostarczania blokowego to system sieciowy, który dostarczy Ci zawartość internetową lub stronę, jeśli o to poprosisz. W rzeczywistości widać to w typowej architekturze internetu.

Ale jeśli pracujesz nad zdecentralizowaną aplikacją, będziesz potrzebować jakiegoś systemu dostarczania dostępu do treści internetowych, prawda??

Przejdźmy teraz do następnej warstwy tego wyjaśnienia technologii blockchain.

 

5. Warstwa infrastruktury

To ostatnia warstwa w architekturze technologii blockchain. W tym przypadku możesz spotkać się z wydobywaniem jako protokołem usługi. Jednak obecnie wydobycie powoli odchodzi z powodu nadmiaru mocy, którego potrzebuje.

Z drugiej strony wirtualizacja to sposób na tworzenie wszelkiego rodzaju zasobów wirtualnych, takich jak serwery, sieć, pamięć masowa, system operacyjny itp. Ponadto działa na trzech poziomach – sprzęt, system i serwer. Węzły są również częścią tej warstwy. Każde urządzenie podłączone do sieci jest uważane za węzeł.

W rzeczywistości, praktycznie bez żadnych węzłów, w ogóle nie będzie technologii blockchain. Kolejnym fajnym elementem tej warstwy jest zdecentralizowana pamięć sieciowa. Ponieważ jest zdecentralizowany, jest bezpieczniejszy niż kiedykolwiek.

W rzeczywistości możesz również zobaczyć token na tej warstwie. Tokeny pomagają w utrzymaniu ekosystemu i są rodzimym zasobem w sieci.

Oto pięć warstw technologii blockchain. Przejdźmy teraz do następnej fazy tego przewodnika po technologii blockchain.

 

Rozdział 3: Czym są inteligentne kontrakty?

Porozmawiajmy teraz o jednym z istotnych elementów technologii blockchain w tym przewodniku po technologii blockchain. Wcześniej miałeś małe wprowadzenie do inteligentnych kontraktów. Ale teraz zagłębimy się nieco głębiej w ten temat.

Zwykła definicja to –

Inteligentne kontrakty są samowykonalnymi umowami prawnymi w ramach dwóch uczestników w sieci blockchain.

 

Zwykle w przypadku inteligentnego kontraktu możesz praktycznie wymienić dowolny rodzaj aktywów, taki jak pieniądze, majątek, akcje, wszystko, co zostanie uznane za wartościowe. Co więcej, pozwala to zrobić bezpiecznie i przejrzyście. Ponadto w przypadku inteligentnych umów nie ma potrzeby korzystania z pośrednika.

Obecnie istnieje wiele aplikacji typu blockchain, które są dostarczane z integracją inteligentnych kontraktów.

Jest to więc główna różnica między typowymi umowami. W przypadku jakichkolwiek umów prawnych musiałbyś zapłacić za usługę, a następnie otrzymać ją w zamian.

Jednak w tym przypadku nie będziesz musiał czekać na wykonanie usługi po zapłaceniu za nią. Więc nie ma żadnego problemu z zaufaniem. Jest to więc coś w rodzaju automatu, w którym można kupić słodycze lub przekąski zaraz po zapłaceniu.

Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć sytuację, wyjaśnię, jak to właściwie działa, w tym przewodniku po technologii blockchain.

 

Jak to działa?

Przede wszystkim strona tworzy umowę po pełnym porozumieniu dwóch lub więcej stron. Po utworzeniu umowy wszystkie strony mogą zachować anonimowość. W typowej prywatnej przestrzeni sieciowej, głównie musiałbyś mieć odpowiedni proces uwierzytelniania, aby wejść do systemu.

Tak więc, gdy ktoś rozpoczyna z Tobą inteligentny kontrakt, najprawdopodobniej będzie również znać Twoją identyfikację. Cóż, przynajmniej musisz ich poinformować o adresie publicznym.

Następnie strony ustalałyby wszelkiego rodzaju zasady, które należy spełnić, aby umowa była ważna. Może to być cokolwiek lub jakiekolwiek zdarzenie wyzwalające. Zatem spełnienie tego warunku spowoduje automatyczne wywołanie kolejnego zdarzenia.

Gdy wszystko zostanie skonfigurowane, zostanie zweryfikowane i zapisane w księdze. Następnie wszyscy podłączeni do tej umowy będą mogli zobaczyć postępy bezpośrednio z sieci. Co więcej, w przypadku śledzenia wszystko będzie odbywać się w czasie rzeczywistym.

Po spełnieniu wszystkich warunków niezbędnych do realizacji umowy sam wykona i rozdzieli pieniądze.

Zasadniczo jest to świetny sposób na zautomatyzowanie procesu podpisywania umowy. Ponieważ wszystko jest zautomatyzowane i śledzone bezpośrednio z interfejsu użytkownika, oszczędza to dużo pieniędzy i czasu.

 

Dlaczego inteligentna umowa jest tak korzystna?

Kolejnym ważnym faktem, który powinienem wyjaśnić w tym przewodniku po technologii blockchain, jest to, że inteligentne kontrakty są bardzo korzystne. Ale dlaczego? Cóż, dowiedzmy się.

 • Bez przerywania: Dzięki pozbyciu się pośredników nie ma irytujących przerw w procesie.
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa: Możesz zobaczyć wszystko bezpośrednio z interfejsu aplikacji blockchain, więc nikt nie może Cię oszukać, tak jak Ty, po prostu na czym polega ten proces. Ponadto nikt nie może włamać się do danych w inteligentnej umowie, aby zmienić wynik.
 • Dosyć szybko: Zazwyczaj ręczne przetwarzanie wszystkiego zajmuje dużo czasu. Ale kiedy znajdzie się w sieci aplikacji typu blockchain, będzie płynąć dość szybko.
 • Brak błędu ludzkiego: Praktycznie w wielu kontraktach błąd popełniony przez człowieka kosztuje dużo pieniędzy i czasu. Ale z tą cyfrową umową na aplikacje blockchain, szansa na to jest całkowicie niska.
 • Większy zysk: W rzeczywistości pozbycie się pośrednika eliminuje również dodatkową opcję płatności. Oznacza to więc większy zysk dla Ciebie.

A więc to są zalety inteligentnych kontraktów. Przejdźmy do następnej fazy przewodnika po podstawach technologii blockchain.

 

Rozdział-4: Różne algorytmy konsensusu

 • Dowód pracy

Proof of Work to pierwszy w historii algorytm konsensusu w sieci blockchain. Jak wiecie, bitcoin miał pierwszą działającą sieć blockchain i używał dowodu pracy. Później wiele innych sieci blockchain używa tej metody do tej pory.

Jednak dowód pracy zużywa dużo energii i jest stosunkowo wolny. W tym przypadku górnik ma tendencję do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych, wykorzystując moc obliczeniową swoich urządzeń. Zasadniczo służy do weryfikacji każdego bloku w łańcuchu.

Przejdźmy do kolejnych algorytmów w przewodniku po podstawach technologii blockchain.

 

 • Opóźniony dowód pracy

To kolejna wersja algorytmu proof of work. Można by pomyśleć o tym jako o modelu hybrydowym. W rzeczywistości ta pozwala sieci wykorzystać moc mieszania z innej sieci blockchain.

Ale jak? Cóż, niektóre węzły notarialne dodają dane z pierwszego łańcucha bloków do drugiego, zapewniając w ten sposób moc. Każda sieć blockchain działająca na dPoW może używać PoS lub PoW do prawidłowego działania. W każdym razie ten jest znacznie szybszy niż oryginalny dowód pracy.

 

 • Dowód stawki

Dowód stawki faktycznie przyszedł z powodu ograniczeń dowodu pracy. Tutaj każdy blok zostanie zweryfikowany, zanim pojawi się jakikolwiek inny blok. Ponadto tutejsi górnicy mogą postawić swoje monety i wziąć udział w tym procesie.

Ale tutaj udział w zdobywaniu zależałby głównie od posiadania monet. Tak więc, jeśli masz minimalną ilość monet, możesz wziąć udział, albo nie możesz. W rzeczywistości dowód stawki jest znacznie szybszy i mniej energochłonny niż PoW.

 

 • Delegowany dowód stawki

To kolejna odmiana algorytmu Proof of Stakes. W rzeczywistości ten jest znacznie bardziej niezawodny i elastyczny niż inne dotychczasowe algorytmy. Ponadto wszystkie węzły tutaj są delegatami. Istnieje również koncepcja świadków wybieranych w drodze głosowania. Po zweryfikowaniu każdego węzła otrzymują odpowiednią zapłatę. Również delegaci są wybierani za pomocą głosowania. A przede wszystkim te węzły są odpowiedzialne za zmianę parametrów systemu.

Jednak nie zarabiają tak samo jak świadkowie. W każdym razie przejdźmy do następnego w przewodniku po podstawach technologii blockchain.

 

 • Leasing Proof of Stake

Dzierżawiony dowód stawki to kolejny wpis w podstawy technologii blockchain. W rzeczywistości platforma Waves wykorzystuje ten algorytm konsensusu. Ponadto proces ogranicza wykorzystanie mocy w jakikolwiek możliwy sposób.

Tutaj drobni właściciele mogą wydzierżawić swoje monety sieci i wziąć udział w procesie konsensusu. Tak więc w tym przypadku nie ma kwestii nieuczciwych zasad. Ponieważ posiadacze małych monet nigdy nie mieli szansy w poprzednich algorytmach PoS, tutaj przeważa pełna przejrzystość.

 

 • Dowód szybkości stawki

Dowód szybkości stawki to stosunkowo nowy dodatek do podstaw technologii blockchain. Obecnie Redcoin używa tej metody do walidacji bloku. Tutaj proces zachęca do posiadania zarówno własności, jak i aktywności w sieci. Są to głównie dwie funkcje tej nowej monety.

W rzeczywistości moneta ułatwia przede wszystkim interakcje społeczne w świecie cyfrowym. Jest jednak bardziej energooszczędny i tłusty niż typowe PoW i PoS.

 

 • Dowód upływu czasu

To świetny algorytm konsensusu dla aplikacji typu blockchain. Jednak ten jest głównie odpowiedni dla sieci blockchain typu dozwolonego. Więc w zasadzie nie nadaje się do publicznych. W rzeczywistości wszystkie osoby muszą czekać przez określony czas, aby dojść do konsensusu. Termin jest wybierany losowo.

Gdy skończą czas oczekiwania, mogą utworzyć blok. Jednak aby mieć pewność, że zwycięzca wybierze liczbę losową, wszystko jest monitorowane w ten sposób.

Co więcej, śledzi również, że jeśli użytkownik czekał na określony czas, to powinien.

 

 • Praktyczna bizantyjska tolerancja błędów

Kolejny świetny algorytm konsensusu dla aplikacji blockchain. W rzeczywistości zależy to głównie od automatu stanowego. Mimo że postępuje zgodnie z tą samą metodą co Bizancjum, ale nadal udaje mu się pozbyć ogólnego problemu.

Zanim cokolwiek się stanie, system zakłada możliwość awarii i wykorzystuje inne węzły do ​​zarządzania tym. Zwykle wszystkie węzły w systemie są specjalnie zorganizowane. Wszystkie węzły w sieci działają w harmonii i bardzo szybko przekazują informacje.

Tak więc, nawet jeśli węzeł zostanie przejęty, wszystkie inne węzły wkrótce się o tym dowiedzą.

 

 • Uproszczona tolerancja błędów bizantyjskich

W uproszczonym bizantyjskim algorytmie odporności na błędy sprawdzana jest grupa transakcji w tym samym czasie. Zwykle generator bloków w tym przypadku zbiera wszystkie transakcje naraz, a następnie odpowiednio je grupuje. Po zgrupowaniu przechodzą do kolejnego bloku, a następnie ten blok zostaje zweryfikowany.

Przed walidacją dowolnego dużego bloku generator zadeklaruje wszystkie reguły, których mają przestrzegać węzły. Następnie osoba podpisująca blok używa swojego własnego podpisu, aby je zweryfikować. I tak, jeśli którykolwiek z bloków nie zostanie dostarczony z kluczem, zostanie odrzucony.

 

 • Oddelegowana bizantyjska tolerancja błędów

W tym przypadku władza generała jest drastycznie ograniczona. Wybierając przywódcę armii węzłów, przywódca był nazywany delegatem. W każdym razie, jeśli generał próbuje się zepsuć, inny delegat zastępuje go.

Co więcej, nawet armia węzłów może nie zgadzać się co do lidera i może wybrać innego. WIĘC, ponieważ generał nie miałby wyłącznej władzy, inne strony nie mogą uszkodzić tego węzła. Ponadto wszystkie węzły mogą wybrać mówcę, który przekaże swoje wiadomości delegatowi.

W rzeczywistości, aby przyjąć nowy wniosek, co najmniej 66% wszystkich wybranych delegatów musiałoby się z nim zgodzić.

 

 • Federalna umowa bizantyjska

To raczej najnowszy dodatek do rodziny algorytmów bizantyjskich. Zwykle zobaczysz ten w sieci, w której koszty transakcyjne są dość niskie przy dużej skalowalności i przepustowości. Co więcej, tutaj wszyscy generale otrzymaliby swój własny łańcuch bloków.

Obecnie tylko Ripple i Steller używają tej metody do walidacji bloków. Jednak zanim jakikolwiek węzeł będzie mógł zażądać wydajności, należy wcześniej zweryfikować węzły. Tak więc węzły wybiorą tylko te osoby, którym naprawdę ufają w tym przypadku.

 

 • Skierowane grafy acykliczne

Obecnie IOTA i NXT używają skierowanych grafów acyklicznych w swoich sieciach blockchain. Mimo że wiele osób uważa to za algorytm konsensusu, w rzeczywistości nie jest to do końca to. W rzeczywistości jest to forma struktury danych.

Ponadto dane są uporządkowane topologicznie inaczej niż w formacie łańcuchowym. Tak więc zamiast jednego łańcucha, DAG ma w rzeczywistości wiele łańcuchów bocznych. W ten sposób może sprawdzać jednocześnie wiele transakcji jednocześnie. Dlatego zajmuje mniej czasu niż zwykłe algorytmy konsensusu.

 

 • Dowód działalności

Proof of activity wykorzystuje zarówno dowód pracy, jak i dowód stawki, aby stworzyć inny model algorytmów hybrydowych. Dzięki temu system staje się bardziej odporny na wszelkiego rodzaju ataki, a także zużywa mniej energii. W rzeczywistości górnik kopalnia bloki, które są szablonami, a nie kompletnymi blokami.

Ponadto blok następnie wskazuje interesariuszowi, który później weryfikuje pozostały wstępnie wydobyty blok. Ponadto im większą stawkę będzie miał walidator, tym ważniejsza będzie jego weryfikacja.

W końcu wszyscy górnicy i walidatorzy otrzymują sprawiedliwą część płatności z sieci.

 

 • Dowód autorytetu

Cóż, jest to jeden z energooszczędnych algorytmów konsensusu na liście w tej chwili. Jednak lepiej pasuje do sieci prywatnej niż publicznej. W rzeczywistości tylko niektóre z zatwierdzonych kont mogą dołączyć do procesu walidacji.

Co więcej, te węzły zostały wcześniej zatwierdzone jako walidatory. W każdym razie węzeł musi zdobyć prawo do sprawdzania poprawności innych bloków, a także musi pozostawić swój komputer nietknięty. W ten sposób otrzymują nagrody w sieci, aby zachować swój autorytet.

 

 • Dowód reputacji

Kolejny protokół konsensusu, który jest bardziej odpowiedni dla sieci z zezwoleniem niż publicznych. Zwykle w tym przypadku węzły muszą mieć dobrą reputację, aby uczestniczyć w tym procesie. Ponadto węzły będą narażone na poważne konsekwencje, jeśli spróbują oszukać w procesie walidacji.

Tak więc nie wszystkie węzły mogą tak naprawdę brać w tym udział. Gdy węzeł zdobędzie reputację, proces jest podobny do dowodu autorytetu.

 

 • Dowód historii

Myślę, że już wiesz, jak proces walidacji w dużym stopniu zależy od znacznika czasu eth. Ale tutaj możesz udowodnić transakcję na podstawie tego, co wydarzyło się przed lub po tym. Aby to zrobić, możesz utworzyć znaczące wydarzenie w czasie, które nastąpi przed lub po określonym czasie w sieci.

Na tej podstawie inni mogą zweryfikować Twój blok transakcji. W ten sposób nie potrzebujesz nawet informacji o sygnaturach czasowych w bloku.

 

 • Dowód ważności

Następny jest dowód ważności algorytmu konsensusu. W rzeczywistości zależy to od nowego czynnika zwanego nabywaniem uprawnień lub zbieraniem.

Ze względu na zbieranie może określić, czy węzeł kwalifikuje się do udziału, czy nie. Zatem im więcej zbierzesz, tym większa szansa, że ​​węzeł stanie się walidatorem. Ponadto za zebranie walidator otrzymuje nagrodę jako opłatę transakcyjną. Jednak bogaci w sieci mieliby większe szanse na zdobycie miejsca niż inni.

 

 • Dowód zdolności

Tutaj używają kreślenia i wydobywania, aby zakończyć walidację bloków. Wiele osób używa go również zamiast dowodu pracy, ponieważ w tym przypadku zajmuje to mniej czasu. Ale w PoW musiałbyś użyć swojej mocy obliczeniowej jeszcze przed rozpoczęciem wydobywania.

Mimo że jest dość szybki, wykopanie bloku zajmuje cztery minuty. Ale myślę, że dostaniesz sześciominutowe przyspieszenie. W każdym razie, im więcej działek masz na swoim komputerze, tym większa szansa, że ​​zostaniesz zwycięzcą wydobycia.

 

 • Dowód spalenia

W dowód spalenia musiałbyś spalić część monet, aby zabezpieczyć krypto w sieci. Oczywiście spalenie monet oznaczałoby stratę. Ale na dłuższą metę zapewni stabilność sieci. Aby spalić monety, użytkownicy wyślą część swoich monet na adres zjadacza.

Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, księga rejestruje wszystkie monety i upewnia się, że nie nadają się do użytku.

 

 • Dowód wagi

Dowód wagi jest tak naprawdę ogromnym ulepszeniem w postaci dowodu algorytmu stawki. Zwykle w dowodzie stawki widzisz, że im więcej masz tokenów, tym większa szansa, że ​​dostaniesz więcej. W rzeczywistości jest to nieco stronnicze.

Zamiast brać pod uwagę tylko tokeny, sieć wykorzystuje inne czynniki do ważenia. Co więcej, czynniki te są w rzeczywistości ważonymi czynnikami, które pomagają określić, które węzły uczestniczą w systemie. Krótko mówiąc, otrzymujesz tutaj większą skalowalność i szybszą produkcję.

 

Rozdział-5: Web3: Nowy Internet

Zrozumienie technologii blockchain jest łatwiejsze niż myślisz. Wcześniej rozmawialiśmy o warstwach technologii blockchain. Jednak ta architektura w rzeczywistości będzie napędzać następną generację Internetu.

Zwykle wiąże się z niektórymi krytycznymi elementami, które zobaczymy.

Teraz porozmawiamy o tym więcej, aby lepiej zrozumieć technologię blockchain.

Zaczynajmy!

 

 • Sztuczna inteligencja

Po pierwsze, zdecydowanie nie chodzi o super roboty. W rzeczywistości sztuczna inteligencja zapewni lepsze wyniki, jeśli chodzi o wyniki i analizę danych w księdze. Chociaż może to nie brzmieć jak wielka sprawa, ale doświadczenie ulegnie drastycznej zmianie.

Zwykle upewnia się, że dotrzesz do treści, których szukasz w Internecie. Oznacza to więc dokładniejsze wyniki, lepsze prognozowanie Twoich działań. W rzeczywistości jest to tylko prosty mechanizm, który pomaga poznać Twoje gusta i zapewnia najlepszą bazę wyjściową..

 

 • Wszechobecność

Aby lepiej zrozumieć technologię blockchain, musisz wiedzieć, na czym tak naprawdę polega wszechobecność. Po prostu rozejrzyj się i zobacz, co wszyscy ludzie używają wszelkiego rodzaju urządzeń do korzystania z Internetu.

Co więcej, wszystkie smart TV, lodówka, akcesoria smart home, asystenci, tablety czy smartfony robią to samo. Tak więc wszystkie łączą się z Internetem. W ten sposób tworzą sieć. Zwykle ta sieć nazywa się w rzeczywistości Internetem przedmiotów. Jednak w niektórych przypadkach ludzie nazywają to wszechobecnością.

W każdym razie przyszłość internetu w dużej mierze zależy od tego procesu.

 

 • Ulepszona łączność

Nowa sieć internetowa 3.0 opiera się na fakcie, że będzie zorientowana na użytkownika. Oznacza to, że zobaczysz więcej połączeń niż w internecie Web 2.0. Ponadto nikt nie będzie kontrolował Twoich danych ani nie używał ich do własnych korzyści.

W tym przypadku metadane semantyczne są bardzo pomocne. W rzeczywistości pomaga użytkownikom łatwiej i szybciej pozostać w kontakcie. W ten sposób poprawia łączność.

 

 • Sieć semantyczna

Aby zrozumieć technologię blockchain, musisz również wiedzieć o sieci semantycznej. To ogromna część internetu 3.0. Co więcej, sieć semantyczna w rzeczywistości oznacza proces rozumienia treści internetowych podobnych do ludzi.

W związku z tym będzie zależeć od uczenia maszynowego i nie będzie skupiać się tylko na słowach kluczowych. Tak więc, jeśli masz dobrą treść i nie polegasz na słowach kluczowych, będziesz miał sporą ilość tłumu.

 

 • Grafika 3D

Cóż, oczywiście grafika 3D jest ogromną częścią zrozumienia technologii blockchain w sieci 3.0. Jak widać teraz, ludzie lubią oglądać obrazy, filmy zamiast czytać jakiekolwiek teksty. Tak więc najlepszym sposobem na zwiększenie ostrości byłoby zintegrowanie z nią grafiki 3D.

Wszystkie aplikacje w przyszłości będą korzystać z jakiejś formy rzeczywistości wirtualnej lub rzeczywistości rozszerzonej.

 

 • Sieć peer-to-peer

Nowy internet będzie całkowicie zdecentralizowany. Nie ma więc opcji, aby jakikolwiek scentralizowany organ rządził tym, co robisz, a czego nie. Ale to oczywiście nie oznacza, że ​​możesz złamać wszystkie prawa tutaj.

To tylko element, który zapewni, że wszystkie Twoje dane w Internecie pozostaną bezpieczne bez względu na wszystko.

 

Rozdział-6: Przykłady korporacyjnych łańcuchów bloków

Teraz, gdy wiesz już wszystko o technologii blockchain, czas przyjrzeć się popularnym platformom blockchain dla przedsiębiorstw na rynku. Zobaczmy, czym one są, dobrze?

 

Hyperledger

Hyperledger to jedna z platform blockchain, z której możesz korzystać w prawie każdym sektorze. Naprawdę, każdy! Nawet jeśli szukasz technologii blockchain w bankowości, możesz na niej polegać. Nie wspominając o niezwykłej popularności technologii Hyperledger. I dlaczego nie miałby być popularny?

Oferuje jedne z najbardziej lukratywnych funkcji na rynku –

 • Architektura modułowa, która umożliwia podłączenie do dowolnego rodzaju aplikacji i korzystanie z niej.
 • Zezwolona sieć, której możesz użyć, aby dodać prywatność w swojej sieci.
 • Wysoka skalowalność zapewnia najlepszą wydajność przez cały czas.
 • Protokoły bezpieczeństwa, które zabezpieczą Twoje informacje.
 • Dostępność danych w oparciu o potrzebę znajomości pojęcia.

 

Ethereum Enterprise

Ethereum to kolejna z popularnych platform blockchain na rynku przeznaczona tylko dla przedsiębiorstw. W rzeczywistości Ethereum jest również świetnym rozwiązaniem dla wszystkich rodzajów przemysłu. Jednak jako opinia publiczna może nie nadawać się do technologii blockchain w bankowości.

Ale jego komercyjna wersja Ethereum Enterprises oferuje prywatny kanał w architekturze. Tak więc ta wersja jest najbardziej odpowiednia dla technologii blockchain w bankowości. W każdym razie zapewnia –

 • Wsparcie rządowe podczas wdrażania nowych projektów w oparciu o Ethereum.
 • Otwarta platforma, z której możesz korzystać bez żadnych problemów.
 • Szybkie aktualizacje, aby wprowadzać nowsze dodatki i naprawiać błędy lepiej niż inne.
 • Zaproponuj standardy, aby pomóc innym firmom zbudować własną sieć.

 

Sprawdź nasz przewodnik po Hyperledger Vs. Ethereum Now!

 

R3 Corda

Corda jest dostępny w dwóch różnych wersjach – korporacyjnej Corda i Corda. W rzeczywistości korporacyjna Corda najlepiej nadaje się do wszelkiego rodzaju zastosowań korporacyjnych. Jednak wiele osób uważa tę technologię za technologię blockchain w bankowości. Ale z biegiem czasu Corda staje się popularna również w innych branżach.

Oferuje niektóre z lukratywnych funkcji, takich jak –

 • Zapora aplikacji Blockchain, która chroni całą sieć przed wszelkiego rodzaju cyberatakami.
 • Wysoka dostępność zapewniająca nieprzerwane działanie sieci 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 • System zarządzania, który pozwoli przedsiębiorstwom na posiadanie reguł w systemie.
 • System monitorowania, który pozwala każdemu użytkownikowi zlokalizować wszelkie katastrofy i je odzyskać.

 

Marszczyć

Dobrze, Marszczyć to kolejna technologia blockchain w bankowości, która jest obecnie bardziej odpowiednia dla sektorów finansowych. Najlepsze w Ripple jest to, że oferuje prawie bezpłatną platformę transakcyjną. Ponadto w przypadku sektora finansowego zapewnia on relatywnie szybszy wynik.

Platforma jest tak szybka, że ​​możesz uregulować płatność w zaledwie 4 sekundy! Oferuje –

 • Nowe rynki, które pomagają szybko uzyskać przychody.
 • Dociera do większej liczby konsumentów w krótkim czasie, promując doskonałe tempo wzrostu.
 • Skalowalność, która gwarantuje, że Twój system oferuje taką samą wydajność pod presją.
 • Dozwolone platformy oferujące większą prywatność.
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa, który zapobiega cyberatakom.

 

Kworum

Kworum przyszedł, gdy przedsiębiorstwa szukały dobrego rozwiązania, które zapewni im pełną poufność. W rzeczywistości J.P. Morgan przedstawił go światu w 2017 roku. Ale dlaczego jest tak popularny? Cóż, ma unikalny sposób weryfikacji wszystkich bloków. Zamiast polegać na typowych energochłonnych, oferuje szybszy i lepszy algorytm.

W każdym razie oferuje –

 • Prywatne transakcje, które pozwoliłyby Ci na dokonywanie transakcji z innym podmiotem w bezpiecznym kanale.
 • Zezwolona sieć, która zapewnia, że ​​Twoje osobiste transakcje są bezpiecznie z dala od księgi.
 • Zarządzanie węzłami, które pozwoli Ci wybrać, które węzły mogą wejść do sieci.
 • Wysoka skalowalność zapewniająca lepsze wrażenia.
 • Szybsze rozliczenie, które oszczędza czas.

 

Rozdział-7: Końcowe myśli

Technologia Blockchain jest stosunkowo jedną z najfajniejszych innowacji wszechczasów. Zaledwie 10 lat wcześniej nie wiedzieliśmy nawet, że zdecentralizowane aplikacje mogą być kiedykolwiek możliwe. Ale teraz spójrz na branżę technologiczną. Każdy szuka sposobu na zintegrowanie tego nowego systemu z istniejącym.

W rzeczywistości całkowite zastąpienie starej scentralizowanej struktury i przyzwyczajenie się do nowej zajęłoby więcej czasu. Ale mogę śmiało powiedzieć, że wcale nie będzie to złe doświadczenie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me