Technologia rozproszonej księgi: tam, gdzie zaczyna się rewolucja technologiczna

Ten przewodnik zawiera kompleksowy przegląd technologii rozproszonej księgi (DLT). Poznaj definicję, podstawowe funkcje, historię, typy, platformy, aplikacje, wyzwania i możliwą przyszłość tej technologii.

Słyszeliśmy ostatnio wiele szumów wokół – Technologia rozproszonej księgi. Jeśli zajmowałeś się kryptowalutami i blockchainem, na pewno już o tym słyszałeś. Wdrożenie rozproszonej księgi jest niewątpliwie jednym z genialnych wynalazków wszechczasów.

Od tego czasu technologia przeszła długą drogę, przekształciła się w coś o znacznie większej wartości. Umożliwiając dystrybucję informacji z większą przejrzystością, technologia DLT rzeczywiście rozwinęła Internet. Początkowo technologia ta została opracowana tylko dla transakcji i walut cyfrowych. Ale teraz społeczność technologiczna znalazła wiele potencjalnych przypadków użycia, które mogą na dobre zmienić nasz styl życia.

Jednak wciąż istnieje wiele nieporozumień związanych z rozwiązaniami rozproszonych rejestrów. Wielu z was nadal myli implementację rozproszonej księgi z łańcuchem bloków. Ale technologia rozproszonej księgi to nie tylko blockchain, ale coś o wiele ważniejszego.

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Spis treści

Rozdział-1: Ewolucja technologii Ledger

Rozdział-2: Co to jest rozproszona księga?

Rozdział-3: Różne typy DLT i sposób ich działania

Rozdział-4: Cechy różnych DLT

Rozdział 5: Godne uwagi platformy DLT

Rozdział-6: Zastosowania technologii rozproszonej księgi

Rozdział-7: Wyzwania, które DLT musi pokonać

Rozdział-8: Przyszłość technologii rozproszonej księgi


Rozdział-9: Ostatnie słowa

Contents

Rozdział-1: Ewolucja technologii Ledger

Czy wiesz, że scentralizowany system księgi dominował bardzo dawno temu? Ponad 5000 lat temu gliniane tabliczki były używane jako centralny rejestr prowadzący ewidencję. Tutaj starożytni Mezopotamiczycy rysowali obrazy w rzędach i kolumnach, a także wykrawali dziury, aby śledzić, ile przedmiotów mają w zapasie. Całkiem fascynujące, prawda??

Ale około 700 lat temu w północnych Włoszech pojawił się nowszy rodzaj scentralizowanego systemu księgowego. Tutaj kupcy próbowali uzyskać logiczne połączenie między wszystkimi wpisami. Każda pozycja w scentralizowanej księdze miałaby zapis debetowy i kredytowy. Więc musiałbyś dwukrotnie wprowadzić element. Najwyraźniej ta nowa forma scentralizowanej księgi była drogą do „kapitalizmu”.

Typowe systemy bankowe i ewidencja pojawiły się długo później. Gdzie ludzie zapisywali wszystko na papierze. Ale po wynalezieniu komputerów wszystko zaczęło się digitalizować. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych system komputerowy zaczął przejmować typowe bankowe systemy scentralizowanych ksiąg rachunkowych.

Zaledwie dziesięć lat temu pojawiła się nowa forma zdecentralizowanej struktury bazy danych. W 2009 roku Satoshi Nakamoto wprowadził pierwszą technologię rozproszonego rejestru, która pozbywa się całego autorytatywnego środowiska i promuje tereny targowe.

I tak powstała rewolucyjna technologia scentralizowanego rejestru.

Rozdział-2: Co to jest rozproszona księga?

Rozproszona księga to forma cyfrowej bazy danych, która jest aktualizowana i przechowywana niezależnie przez każdego członka w dużej przestrzeni sieciowej. W tego typu księdze nie ma centralnego organu, który rozpowszechniałby zapisy do każdego członka.

Zamiast tego wszystkie węzły będą przechowywać księgę i konstruować ją niezależnie. Ale w takim przypadku węzły w sieci będą musiały mieć dostęp do list transakcji i podawać własne wnioski przed dodaniem ich do rozproszonej księgi.

Zwykle każdy węzeł w sieci ma tendencję do przechodzenia przez proces uzgadniania, aby dojść do jednego wniosku. W rzeczywistości system różni się od rozproszonej księgi do rozproszonej księgi.

Po uzgodnieniu rozproszona księga zostanie zaktualizowana, a wszystkie węzły w sieci zaktualizują również wszystkie własne księgi. System sprawia, że ​​ogólna architektura interfejsu jest dość złożona w porównaniu z typowymi systemami bazodanowymi.

Jeśli chcesz mieć jaśniejszy pomysł, zapoznaj się z tym artykułem na temat tego, co jest księgą rozproszoną?

Rozproszone księgi są dostarczane ze specjalnym dynamicznym systemem, który może przewyższać możliwości typowych systemów księgi papierowej. Krótko mówiąc, dzięki różnym typom DLT będziesz w stanie tworzyć nowe technologie i zapewniać bezpieczeństwo w całym cyfrowym świecie.

Zwykle w tego rodzaju typowych systemach zawsze istnieje kwestia zaufania. Jednak ten nowy DLT wprowadza nowy rodzaj technologii, która eliminuje problemy związane z „zaufaniem” i opiera wszystko na całkowitej przejrzystości.

Dzięki nowemu wynalazkowi rozproszonego systemu księgi rachunkowej możesz teraz doświadczyć rewolucji w gromadzeniu informacji i komunikowaniu się poza tradycyjnymi sposobami. Można go zastosować zarówno do danych dynamicznych, jak i do schematów danych statycznych.

Rozproszone księgi po prostu oddają władzę w Twoje ręce. Chodzi bardziej o zarządzanie całym systemem niż zwykłą bazą danych.

Ucz się więcej: Co to jest DLT (technologia rozproszonej księgi)? 

Myth Buster: Nie wszystkie DLT to Blockchain

Wraz z nagłym wzrostem popularności Bitcoina i wielu kryptowalut, słowo „blockchain” stało się korzystnym wyborem tematu. Ludzie używają teraz tego słowa jako synonimu wszystkiego, co wiąże się z kryptowalutami i ekonomią tokenów.

Nawet ruch kryptowalut jest czasami nazywany „ruchem blockchain”.

Widzisz więc, że blockchain jest często używany w wielu kontekstach. Jest tylko kilka osób, które naprawdę chcą odróżnić od siebie rozwiązania oparte na technologii blockchain i rozproszonych rejestrach.

Najlepiej jednak nie dopasować ich obu, ponieważ DLT i Blockchain nie mogą być zamienione.

Technologia Distributed Ledger vs Blockchain: główna różnicas

Termin technologia rozproszonej księgi rachunkowej to jeden z rodzajów terminów parasolowych obejmujących technologie, w których system księgi rachunkowej jest dystrybuowany wśród wszystkich, którzy go używają. Tutaj różne typy DLT mogą być prywatne lub publiczne; zależy to od cech technologii.

Blockchain to jeden z rodzajów implementacji rozproszonych rejestrów, a co ważniejsze, pierwszy w historii funkcjonalny. Technologia w pewnym sensie wdarła się do nowego cyfrowego świata i wielu ludzi zaczęło wierzyć, że jest to jedyna forma rozproszonego systemu księgi.

Dlatego ludzie często używali ich zamiennie, co doprowadziło do całego błędnego przekonania, że ​​DLT to inna nazwa Blockchain.

Mówiąc prościej, blockchain to tylko jedna z podkategorii rozproszonego systemu księgi. Na przykład istnieją różne rodzaje owoców, a jednym z nich jest „Jabłko”. Tutaj termin „jabłko” należy do kategorii owoców. Tak więc jabłko jest jednym rodzajem owoców, ale nie wszystkie owoce są jabłkami.

W ten sam sposób blockchain jest jednym z rodzajów DLT, ale nie wszystkie DLT to blockchain. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z artykułem na temat technologii blockchain kontra rozproszona księga

Dlaczego wyróżniać Blockchain i DLT?

Świat kryptowalut powstał dopiero kilka lat temu, co oznacza, że ​​jest to wciąż niedojrzała technologia. W ciągu najbliższych kilku lat będziemy świadkami gwałtownego wzrostu, ponieważ może on całkowicie zmienić typowe sposoby.

Istnieje wiele projektów, które zajmują się całą koncepcją różnych typów DLT, a nie tylko trzymaniem się łańcucha blokowego. Wdrażanie rozproszonych rejestrów to obszerna kategoria, a jeśli naprawdę chcemy więcej innowacji, musimy wyjść z naszej powłoki „blockchain”.

W grze jest już wiele różnych typów DLT i miejmy nadzieję, że w nowszej przyszłości będziemy mogli zobaczyć więcej dodatków. Ale na razie przejście na wdrożenie rozproszonej księgi byłoby najmądrzejszym wyborem dla każdego rodzaju wzrostu.

Rozdział-3: Różne typy technologii rozproszonej księgi i sposób ich działania

Istnieją różne typy DLT i wszystkie mają różne sposoby działania. Aby zrozumieć główne różnice między nimi, musisz je porównać.

Czytaj więcej: Blockchain vs Hashgraph vs Dag vs Holochain: Rodzaje DLT

1. Blockchain

Najpierw musimy przyjrzeć się definicji blockchain. To jeden z najpopularniejszych typów DLT. Blockchain to rodzaj DLT, w którym rekordy transakcji są przechowywane w księdze jako łańcuch bloków. Potraktuj to jako długą listę rekordów. Ale nie dosłowne bloki, kiedy mówimy o łańcuchu bloków, mamy na myśli wszelkiego rodzaju informacje cyfrowe przechowywane w bazie danych.

Tutaj informacje cyfrowe tworzą bloki. Zwykle mają trzy różne rodzaje części –

Powiedzmy, że ktoś dokonał transakcji. Blok transakcji będzie zawierał godzinę, datę i kwotę wysłaną przez nadawcę.

Blok będzie zawierał również informacje o nadawcy. Jednak aby zachować anonimowość, technologia nie będzie używała Twojego prawdziwego imienia i nazwiska, ale raczej będzie zawierała Twój unikalny „podpis cyfrowy”.

Aby rozróżnić lub zsynchronizować transakcje, każdy blok będzie zawierał specjalny identyfikator znany jako hash. Ta funkcja skrótu pomaga rozróżnić wszystkie bloki transakcji w księdze. Głównie funkcja zawiera znaki, które są alfanumeryczne, a każda funkcja skrótu jest unikalnym i losowym wyborem.

Co oznacza, że ​​nikt nie może tego po prostu przewidzieć ani mieć żadnego sposobu, aby zhakować swój sposób, aby to zmienić.

Jak działa Blockchain?

W blockchain jest wiele bloków, które są dodawane do systemu księgi, ale jak dokładnie przebiega ten proces?

Istnieją cztery etapy dodawania „bloku” do łańcucha bloków. Zobaczmy, czym one są:

Po pierwsze, ktoś w sieci musi dokonać transakcji. Powiedzmy; wysłałeś trochę pieniędzy swojemu przyjacielowi Mike’owi.

Po dokonaniu transakcji należy ją zweryfikować. Istnieją również różne sposoby weryfikacji transakcji przez łańcuch bloków. Zależy to głównie od węzłów w tej sieci. Węzły musiałyby dojść do porozumienia, że ​​transakcja rzeczywiście miała miejsce.

W tym celu sprawdzają, czy transakcja nastąpiła tak, jak zadeklarowałeś. Konsensus w tej sieci pozwala większości członków dojść do porozumienia, a jeśli większość uważa, że ​​to prawda, Twoja transakcja zostanie zapisana w bloku.

Gdy Twoja transakcja otrzyma zielony sygnał, wszystkie informacje dotyczące Twojej transakcji, takie jak czas, kwota, Twój podpis cyfrowy, podpis cyfrowy Mike’a, zostaną zapisane w bloku. Zobaczysz, że kwota zostanie odjęta z twojego portfela, a Mike zobaczy, że kwota jest dodawana do jego portfela.

Jednak zanim uzyska miejsce w księdze, blok otrzymuje unikalny identyfikator. Jest to kod identyfikacyjny tej konkretnej transakcji. Blok będzie również zawierał skrót z ostatniego bloku, aby zachować strukturę łańcucha bloków.

Po dodaniu transakcji do księgi, będziesz mógł ją zobaczyć i na podstawie charakterystyki sieci, inni mogą ją również widzieć lub nie. Jeśli te typy DLT są publiczne, wszyscy w sieci będą mogli je zobaczyć, a jeśli są prywatne lub federacyjne, będzie to zależeć od reguł systemu rozproszonej księgi.

2. Hashgraph

W Hashgraph może być wiele transakcji przechowywanych w księdze z tym samym znacznikiem czasu. Wszystkie transakcje są przechowywane w strukturze równoległej. Tutaj każdy zapis w księdze nazywany jest „zdarzeniem”.

Ta rozproszona księga bez łańcucha bloków jest absolutnie sprawiedliwa, ponieważ żaden węzeł w sieci nie będzie w stanie manipulować informacjami lub transakcjami. Oznacza to, że nikt w systemie DLT nie może faktycznie zmienić lub odroczyć wszystkich instrukcji, które mają się wydarzyć, ani sterować procesem transakcji.

Jeśli porównamy to z łańcuchem bloków, zobaczysz, jak górnik może wybrać, którą transakcję uwzględnić w „bloku”. Na przykład, Ty i Mike dokonaliście transakcji, a teraz czekają na weryfikację. Inne węzły w sieci mogą wybiórczo wybrać transakcję Michała do zweryfikowania jako pierwsza, a nie Ty, nawet jeśli transakcja była wykonywana nieco wcześniej niż Michał.

W przypadku Hashgraph węzły weryfikujące muszą uwzględniać transakcję zarówno Twoją, jak i Mike’a w sposób, w jaki przeprowadzaliście transakcje, więc nikt nie zostanie w tyle.

Tak więc w tej rozproszonej księdze bez blockchaina im szybsze masz połączenie, tym lepiej. W ten sposób będziesz w stanie przeprowadzać transakcje szybciej i będziesz w pierwszej linii do weryfikacji.

Czytaj więcej: Co to jest Hashgraph?

Mniejsze jednostki magazynowe

W tego typu wdrożeniu rozproszonej księgi wszystkie transakcje w sieci można udowodnić. W jaki sposób? Cóż, ponieważ każda transakcja ma miejsce w sieci, w ciągu kilku minut każdy w sieci będzie wiedział, gdzie transakcja zostanie umieszczona w księdze.

Co więcej, wszyscy w sieci będą wiedzieć, że cała sieć wie o istnieniu transakcji, a zatem odpowiednio wprowadzi zmiany. Oznacza to, że węzły dokonają zmian, a następnie odrzucą transakcję.

Nie będziesz musiał przechowywać tych informacji w swojej księdze przez wieczność. Dlatego potrzebuje tylko kilku gigabajtów jednostki pamięci do przechowywania wszystkich informacji z platformy rozproszonej bazy danych Hashgraph.

Bizantyjski i kwasowy charakter sieci

Jest to jedna z podstawowych cech implementacji rozproszonej księgi Hashgraph. System jest bizantyjski oznacza, że ​​żadna mała grupa lub jednostka nie może wpływać na ścieżkę osiągnięcia konsensusu. Poza tym po osiągnięciu konsensusu nikt nie może zrobić nic, aby go powstrzymać. Każdy członek będzie wiedział, że konsensus został osiągnięty i taki pozostanie.

W tej rozproszonej księdze bez łańcucha bloków każdy węzeł w sieci uzgodni, w jaki sposób doszło do transakcji, i odpowiednio ją wypisze.

Cała społeczność w tym DLT będzie miała rozproszony, ale pojedynczy system bazy danych o podobnych właściwościach. Jeśli porównamy blockchain DLT, zauważysz, że węzły w sieci nigdy nie są pewne, czy osiągnięto konsensus.

Jednak w Hashgraph jest to możliwe. Jest więc również zgodny z ACID.

Jak Hashgraph Work?

To, jak działa Hashgraph, jest właściwie całkiem interesujące. Ten rozproszony system księgi wykorzystuje protokół Gossip do przekazywania wszelkiego rodzaju informacji, głównie o transakcjach w sieci. Każdy węzeł w sieci może wysyłać informacje (znane jako „zdarzenie” i są one wstępnie podpisane) dotyczące nowej transakcji.

Każdy węzeł losowo wybierze sąsiedni węzeł do przekazywania tych informacji. Węzeł następnie agreguje zdarzenie z innymi odebranymi informacjami, a następnie przekazuje je do innych sąsiednich węzłów.

Tak więc, mówiąc prosto, po przeprowadzeniu transakcji sąsiednie węzły udostępniają tę informację innym węzłom, a po pewnym czasie wszystkie węzły będą wiedzieć o transakcji. Proces przebiega dość szybko, więc wszyscy w sieci dowiedzieliby się o wydarzeniu tylko po kilku minutach.

Za pomocą protokołu „Virtual Voting” każdy węzeł weryfikuje transakcję, a następnie zostaje dodana do księgi.

3. DAG

Kolejnym ambitnym dodatkiem do rozproszonej księgi bez rodziny blockchain jest DAG (Directed Acyclic Graph). DAG został wymyślony jako alternatywne podejście do Blockchain DLT. Dlatego ta rozproszona księga bez łańcucha bloków oferuje wszystkie funkcje łańcucha blokowego, ale z większą poprawą.

Mimo że jest to alternatywa, struktura tego rejestru jest naprawdę inna. Jedną z głównych zalet wdrożenia rozproszonej księgi DAG jest możliwość oferowania bez opłat nanotransakcji. Dzieje się tak, ponieważ skalowalność poprawia się wraz z rozwojem sieci.

Mówiąc prościej, im więcej transakcji będzie odbywać się w sieci, tym szybciej będzie mogła je rozliczyć. Aby wyjaśnić, zobaczmy, jak naprawdę działa DAG.

Jak DAG Work?

DAG podąża inną drogą, jeśli chodzi o osiągnięcie konsensusu. Rozproszony system księgi przechowuje procesy transakcyjne na węzłach. Tutaj każdy członek sieci nazywany jest „węzłem”, tak jak łańcuch bloków.

Wszystkie węzły w sieci sprawdzają poprawność transakcji w księdze, a także są reprezentowane przez sprawdzone transakcje. Każdy węzeł może inicjować transakcje, jednak aby je zweryfikować, muszą zweryfikować co najmniej dwie poprzednie transakcje w księdze.

Po ich zatwierdzeniu transakcja zostanie potwierdzona. Im bardziej osoba sprawdza poprawność, tym bardziej jej / jej transakcje stają się ważnymi transakcjami w rozproszonej bazie danych księgi.

Tak więc, jeśli transakcja ma dłuższą gałąź wcześniej zweryfikowanych transakcji, będzie miała największą wagę w księdze. Jednak algorytm losowo wybierze poprzednie dwie transakcje dla każdego elementu członkowskiego do zweryfikowania.

Bo jeśli tak się nie stanie, członkowie będą tylko sprawdzać swoje transakcje i zostawić inne.

W rzeczywistości jest to wspaniała nowa forma konsensusu w celu osiągnięcia większej skalowalności. Ze względu na ten charakter implementacji księgi rozproszonej firmy, które wymagają większej liczby transakcji w ciągu sekundy, powinny z niej korzystać.

4. Holochain

Jest to jedna z niedawno rozpowszechnionych rejestrów bez blockchaina – mówi się, że Holochain DLT jest jednym z najbardziej zaawansowanych poziomów rejestrów. Firma Holochain, która stworzyła tę nową formę DLT, daje programistom nowy sposób tworzenia zdecentralizowanych aplikacji.

Jedną z głównych zmian w stosunku do innych rozproszonych rejestrów bez łańcucha bloków jest to, że jest to struktura zorientowana na agentów, a nie na dane. Ta sieć unika używania jakiegokolwiek globalnego protokołu konsensusu, zapewniając każdemu agentowi własny system rozwidlający. Już ta zmiana rozwiązuje wszystkie problemy ze skalowalnością i utrzymuje sieć w stanie nienaruszonym nawet po jej rozbudowie.

Czytaj więcej: Holochain Ultimate Guide 

Czym różni się ta technologia rozproszonej księgi??

W tradycyjny sposób wszystkie inne węzły w sieci są zmuszone do osiągnięcia globalnego konsensusu i weryfikacji całej sieci. Jednak Holochain zmienia ten charakter. Proces jest podobny do jego nazwy. Nazwa tej rozproszonej bazy danych księgi pochodzi od koncepcji tej architektury i jest to hologram.

W hologramie, jeśli chcesz utworzyć wzór 3D, będziesz potrzebować określonych wiązek światła i współdziałać z nimi w taki sposób, aby stworzyć obraz. Holochain jest podobny. Wykorzystuje poszczególne moduły do ​​stworzenia całego systemu księgi.

Tutaj każdy węzeł prowadzi własną rozproszoną księgę i komunikuje się z nią za pomocą własnego unikalnego podpisu. Na przykład pomyśl o całej sieci jako rzece podążającej w określonym kierunku. Tutaj każdy węzeł zasila rzekę ryglami przez swoje małe strumienie i tworzy rzekę jako całość. Jeśli jeden ze strumieni przejdzie w tryb offline, nie będzie to miało wpływu na rozproszoną bazę danych księgi.

Jak Holochain Work?

To proste, każdy węzeł będzie miał swoją własną księgę, ale ta księga będzie się obracać wokół określonego zestawu wartości zwanych „DNA”. Według twórców to DNA zapewnia, że ​​każdy węzeł w sieci, który próbuje dodać nowe informacje do księgi publicznej, zostanie zweryfikowany.

Węzeł będzie wysyłał informacje do innych węzłów, aby uzyskać ich walidację w sieci. Jeśli inne węzły w sieci mogą zweryfikować jego / jej informacje za pomocą DNA, wówczas przekazują tę wiadomość do innych węzłów w sieci.

Jeśli jednak ktoś spróbuje włamać się do sieci i spróbuje przechowywać w niej fałszywe dane, będzie miał inne DNA. Tak więc, jeśli ktoś chce sfałszować transakcję, na stałe wyłączy się z łańcucha i będzie działał z innego łańcucha zmian z innymi regułami. Inne węzły w sieci będą teraz weryfikować to z DNA przed zaakceptowaniem informacji.

A gdy znajdą różnice, odrzucą je i rozpowszechnią w sieci oraz ostrzeżą innych o tym złośliwym węźle.

Proces jest całkiem schludny i niezawodny. I właśnie dlatego zyskuje tak dużą popularność.

5. Tempo (Radix)

Podobnie jak inne rozproszone księgi bez blockchain, Tempo jest stosunkowo nowym wkładem do systemu. Jak każda inna platforma zachowa kolejność informacji w księdze. Jednak oferuje również znacznik czasu wraz z innymi funkcjami.

Radix DLT to firma, która wymyśliła tę genialną nową technologię. Możesz używać tej rozproszonej księgi bez łańcucha bloków dla modułów prywatnych i publicznych, ponieważ nie wymaga ona żadnych modyfikacji. Jednym z plusów jest to, że nie będziesz też potrzebować żadnego ciężkiego komponentu sprzętowego. Jest niezwykle lekki i może działać nawet na urządzeniach mobilnych.

Dzięki Tempo będziesz mógł tworzyć własne zdecentralizowane aplikacje, token, monety, przeprowadzać transakcje niezwykle szybko i wiele więcej.

Baza danych rozproszonej księgi działa na trzech głównych zasadach:

 • Mieć klaster węzłów połączonych w sieć
 • Księga globalna rozproszona w klastrze węzłów
 • Specjalne algorytmy do oznaczania wydarzeń znacznikami czasu w księdze

Każda instancja w tej rozproszonej bazie danych jest znana jako Wszechświat. We Wszechświecie każde zdarzenie nazywane jest „atomem”.

Jak działa Tempo DLT?

Trochę różni się od innych rozproszonych baz danych księgi na rynku. Każdy węzeł może zdecydować się na przenoszenie podzbioru pełnej księgi globalnej przy sobie. Podzbiór księgi nazywany jest fragmentami, a każdy węzeł zawierający fragment otrzyma unikalny identyfikator dla swojego podzbioru księgi. Zatem węzły nie muszą dźwigać ciężaru księgi globalnej w sieci.

Zapewnia to, że sieć może przenosić większe obciążenie, zwiększając w ten sposób skalowalność.

Gdy węzeł chce zweryfikować transakcje, używa do tego zegarów logicznych. Zwykłe sygnatury czasowe rozproszonej bazy danych księgi nie są w stanie same osiągnąć konsensusu. Dzieje się tak, ponieważ perspektywa czasu zmienia się z osoby na osobę.

Tak więc zamiast dopasować, kiedy to się stało, widzi, co wydarzyło się wcześniej. Jeśli poprzednia transakcja była A, a teraz miała miejsce nowa transakcja B, węzły zobaczą, czy była transakcja A przed B.

Tak więc w tym przypadku węzły będą rejestrować sekwencję zdarzeń, a nie faktyczny czas tego zdarzenia. Właściwości technologii rozproszonej księgi ewoluowały jak na swój czas i powoli zyskują na popularności.

Rozdział-4: Cechy różnych typów DLT

Funkcje Blockchain –

 • Niezmienność

Baza danych rozproszonych rejestrów Blockchain jest zaskakująco niezmienna. To jedna z najlepszych cech tego systemu księgi. Niezmienność oznacza, że ​​nikt w sieci nie może jej w żaden sposób uszkodzić. W tej rozproszonej księdze po dodaniu czegokolwiek do księgi nie będzie można tego zmienić, usunąć ani nawet cofnąć.

Tak więc pozostanie jako trwały zapis i nikt nie będzie w stanie go dotknąć. Ale zanim cokolwiek dodasz do księgi, przejdzie przez proces konsensusu i zostanie zatwierdzony.

 • Rozszerzona ochrona

Hakowanie tego DLT jest prawie niemożliwe ze względu na jego zdecentralizowany charakter i szyfrowanie kryptograficzne. Poziom bezpieczeństwa oferowany przez DLT jest zdumiewający. Węzły dokonują transakcji za pomocą kryptografii, w której każdy rekord w sieci jest szyfrowany. Korzystając z klucza publicznego i publicznego, strona dokonująca transakcji zapewnia, że ​​nikt nie może przechwycić transakcji.

Istnieje kilka modeli walidacji, a ponieważ nikt nie ma dostępu do ich modyfikacji, Blockchain staje się solidną księgą do przechowywania danych osobowych bez obawy o konsekwencje.

 • Szybsze rozliczenie

W typowych systemach bankowych dokonywanie transakcji może zająć kilka dni. Ale dzięki tym właściwościom technologii rozproszonej księgi będziesz mógł dokonywać szybszych rozliczeń. Technologia przeszła długą drogę i może teraz zaoferować każdemu stosunkowo krótszy czas na wysłanie pieniędzy.

Korzystając z tych osób, można dokonywać globalnych płatności, kiedy tylko mogą. Nie będą musieli czekać kilka dni, aż ich bliscy otrzymają pieniądze. Ponadto minimalistyczna opłata pozwoli Ci zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy na dłuższą metę.

 • Zgoda

Blockchain obsługuje szeroką gamę algorytmów konsensusu dla blockchain w celu walidacji transakcji. Mechanizmy konsensusu to sposób na osiągnięcie porozumienia między węzłami w sieci. Kiedy masz do czynienia z milionami węzłów w sieci, osiągnięcie porozumienia bez pomocy konsensusu staje się niezwykle trudne.

Ponieważ jest to środowisko pozbawione zaufania, tylko algorytmy mogą pomóc im w utrzymaniu rozproszonej księgi. To jedna ze specjalnych cech Blockchain.

Funkcje DAG –

 • Niemal nieskończona skalowalność

Ze względu na charakterystyczny charakter właściwości technologii rozproszonej księgi, ta oferuje nową skalowalność nieskończoności. Jeśli spojrzysz na inne DLT, zauważysz, jak skalowalność spada, gdy sieć zaczyna się rozwijać. Ale nie w tej księdze.

Tutaj skalowalność będzie rosła wraz z rozwojem sieci. Każdy węzeł musi zweryfikować co najmniej dwie poprzednie transakcje, aby transakcja została potwierdzona. Im bardziej węzeł sprawdza poprawność, tym transakcja staje się ważniejsza. Obniża również moc mieszania potrzebną do weryfikacji poprzednich transakcji.

 • Mikro i nanotransakcje

Ponieważ węzły w sieci będą musiały zweryfikować poprzednie transakcje, skutkuje to mniejszymi opłatami za transakcje w sieci. Dlatego dzięki rozwiązaniom rozproszonej księgi DAG możliwość dokonywania mikrotransakcji w tym zdecentralizowanym kanale staje się wieczną koncepcją.

Nikt nie mógł wprowadzić mikro transakcji w blockchain DLT ze względu na ich stosunkowo rosnące opłaty transakcyjne. Jednak DAG oferuje protokół wolny od opłat transakcyjnych, więc każdy w sieci mógłby w jednej chwili dokonać Nano do Mikrotransakcji. To jedna z najważniejszych cech tej technologii.

 • Odporność kwantowa

W porównaniu z innymi właściwościami technologii rozproszonej księgi DAG jest odporny kwantowo. Inne technologie są bezpieczne, ale wraz z innowacjami technologicznymi najprawdopodobniej będą podatne na działanie komputerów kwantowych. Komputery kwantowe oferują najwyższy poziom technologii obliczeniowej, dzięki czemu można zaatakować nawet najsilniejsze systemy bezpieczeństwa.

Jednak DAG jest wyposażony w schemat jednorazowego podpisu Winternitz, aby mieć zaporę ogniową, do której może się włamać nawet komputer kwantowy. Jednak ta funkcja może się różnić w zależności od różnych firm DAG.

 • Maskowane uwierzytelnione wiadomości (MAM)

Na razie widziałem tę funkcję tylko w Tangle’s DAG. Jest to jednak wspaniały sposób na wymianę informacji z innymi węzłami bez martwienia się o kontrole bezpieczeństwa. Ponieważ właściwości technologii rozproszonych rejestrów są odporne na kwanty, węzły mogą wymieniać informacje z określonymi stronami poprzez szyfrowanie i uwierzytelnianie.

 • Transakcje równoległe

Gdy transakcja zostanie zweryfikowana, zostanie wyrównana równolegle z innymi transakcjami. Zwykle transakcje te są stosunkowo nowe w księdze. Zazwyczaj każda transakcja w sieci ma link do poprzednich transakcji. Ale robiąc to, księga stanie się zbyt skomplikowana i duża i trudno będzie ją utrzymać.

Sieć ma docelową szerokość i będzie ją regulować, aby system mógł zrekompensować dużą rosnącą bazę sieci.

Będziesz także mógł przeprowadzać naprawdę szybkie transakcje z tego typu naturą.

Funkcje Hashgraph –

 • Podpisane transakcje

Każdy w sieci może utworzyć podpisaną transakcję w dowolnym momencie. Po jego utworzeniu inne węzły dowiedzą się o tym i korzystając z procesu bizantyjskiego będą w stanie dojść do konsensusu co do kolejności wydarzenia.

 • Zwiększona uczciwość

Wyższy poziom uczciwości sprawia, że ​​ta rozproszona technologia jest podatna na wpływy. Nikt nie może wpłynąć na inne węzły, aby zmieniły swoją zgodę, zanim węzły się na to nie zgodzą. Kiedy już zgodzą się na konkretną transakcję, influencer nie będzie miał nad nią żadnej władzy, czy mu się to podoba, czy nie.

 • Losowe plotki

Gdy węzeł zainicjuje transakcję, pozwoli losowo wybrać sąsiedni węzeł i przekaże te informacje. To trochę jak przypadkowa sekwencja plotek, w której wybierasz najbliższy węzeł i mówisz mu wszystko o tym, co wiesz.

 • Plotki o plotkach

Gdy pojawi się przypadkowa plotka i węzeł transakcyjny powiadomi o tym najbliższy węzeł, węzeł przekaże tę informację do jednego z sąsiednich węzłów w podobny sposób. Ten proces będzie kontynuowany, dopóki wszystkie węzły w sieci nie dowiedzą się o tych informacjach. Ten proces to Plotki o plotkach, ponieważ tutaj będziesz plotkować o poprzedniej losowej plotce.

Powinno to zająć tylko kilka minut, zanim wszyscy w sieci dowiedzą się o transakcji.

 • Unikalna struktura danych

Księga główna rejestruje w uporządkowany sposób każdą sekwencję plotek w sieci. Ma to na celu upewnienie się, że wszyscy w tej sieci wiedzą o zmianach. Księga rejestruje punkt początkowy do punktu końcowego w celu porównania, czy każdy węzeł wie o transakcji.

 • Wirtualne głosowanie

Ta unikalna rozproszona księga wykorzystuje system wirtualnego głosowania do sprawdzania poprawności każdej transakcji. Jeśli 2/3 całej sieci zgadza się z transakcją, to jest ona uznawana za ważną. W grę wchodzą jednak inne elementy. Wirtualne głosowanie może się odbyć więcej niż jeden raz i policzy, ilu znanych świadków liczy się w tym głosowaniu. Następnie otrzyma ocenę negatywną lub pozytywną.

 • Znani Świadkowie

W takim przypadku sieć wybierze kilka transakcji i zapyta o każdą z nich, czy wystąpiły one w sekwencji, czy nie? Jeśli większość świadków odpowie twierdząco, to zdarzenie to nazywa się Słynny świadek, ponieważ większość węzłów dowiedziała się o nim stosunkowo szybciej.

Tych świadków można później użyć do weryfikacji nowych transakcji.

 • Mocno widzący

Ta koncepcja gwarantuje, że prawdopodobieństwo osiągnięcia konsensusu jest zawsze jedno. Węzły mają wiele ścieżek łączących się ze sobą, a jeśli dwie osoby wyraźnie widzą innych ludzi, mogą wiedzieć, na co ta osoba zagłosuje. Dlatego będą głosować tak samo.

Funkcje Holochain –

 • Zorientowany na agenta

Jedną z najbardziej przyciągających uwagę cech tej rozproszonej księgi jest koncentracja na agentach. W typowej strukturze skoncentrowanej na danych każdy węzeł w sieci jest zmuszony do weryfikacji pojedynczych transakcji z kolejki transakcji i dodawania ich do łańcucha. Jednak w tej strukturze im więcej dodaje, tym wolniej się robi.

Jednak w systemach zorientowanych na agentów, takich jak Holochain, będziesz mógł prowadzić własny dziennik historii i udostępniać je niezależnie, bez wymuszonego konsensusu. Każdy węzeł ma własną księgę i mogą samodzielnie je prowadzić.

 • Energooszczędne

Odmienny charakter księgi głównej sprawia, że ​​system jest znacznie bardziej energooszczędny niż inne. Dlaczego? Ponieważ tutaj nie będziesz potrzebować żadnego sprzętu górniczego do uruchamiania ciężkich mechanizmów konsensusu w celu walidacji transakcji.

Ponieważ musisz utrzymywać tylko swoją wersję rozproszonej księgi, do jej przechowywania wystarczy minimalistyczne urządzenie. Możesz nawet uruchomić Holochain ze swojego telefonu i nie zajmie to więcej energii niż zwykłe użytkowanie.

Dlatego zapewnia energooszczędność, która w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy.

 • Prawdziwa księga rozproszona

Co oznacza prawdziwa księga dystrybucyjna? W większości przypadków zobaczysz, że wszystkie węzły w sieci przenoszą obciążenie całej księgi na swoich urządzeniach. Ale czy to osiąga prawdziwą dystrybucję, której potrzebujemy?

Jedną z głównych cech Holochain jest to, że może osiągnąć prawdziwy poziom dystrybucji w sieci. Ponieważ jest zorientowany na agentów, każdy prowadzi własną księgę na swoich urządzeniach, aw razie potrzeby może komunikować się z główną księgą za pomocą klucza prywatnego. Tutaj każdy węzeł działa jako oddzielna jednostka i ostatecznie tworzy zupełnie nową funkcjonującą jednostkę.

 • Upodmiotowienie użytkowników

Wykorzystując model holograficzny architektury, każdy programista może teraz wymyślać zdecentralizowane aplikacje, które można skalować na wiele sposobów, prowadząc do prawdziwych właściwości technologii rozproszonych rejestrów. Zapewni niezależne działanie każdego węzła. Będą musieli synchronizować się tylko w razie potrzeby i za zgodą innych użytkowników.

Oznacza to, że użytkownik uzyska pełną kontrolę nad swoimi działaniami i danymi. Nikt nie byłby w stanie uzyskać do nich dostępu i skorzystać z tego. Eliminuje to schematy stron trzecich, w ramach których firmy sprzedają informacje innym firmom dla własnego zysku. Promuje również zdrowe wzmocnienie pozycji użytkowników.

 • Bezpieczeństwo i skalowalność

Rejestr rozproszony Holochain zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki swojej specjalnej funkcji zwanej „DNA”. Gdyby jakakolwiek złośliwa osoba próbowała wysłać złośliwe lub nieprawidłowe informacje do innych węzłów, musiałaby przejść przez DNA tego systemu. Przed zaakceptowaniem jakichkolwiek nowych informacji wszystkie węzły są proszone o zweryfikowanie DNA nadawcy za pomocą własnego zestawu DNA.

Ponieważ złośliwa osoba musiałaby zmienić DNA, aby wysłać nieprawidłowe dane, nie będzie pasować do istniejącego, a tym samym zostanie wyrzucony z łańcucha. Inne węzły również otrzymają ostrzeżenie o jego działaniach i zachowają ostrożność przed zaakceptowaniem jakichkolwiek nowych informacji.

Ponadto sieć jest wysoce skalowalna, ponieważ osobista księga każdego węzła będzie przechowywana tylko w ograniczonym zakresie. W związku z tym zwiększyłoby to skalowalność. W ujęciu teoretycznym, jeśli w sieci jest wystarczająca liczba węzłów, ta rozproszona księga jest w stanie obsłużyć nieograniczoną liczbę transakcji.

Funkcje Tempo –

 • Sharding

Jest to unikalna metoda upewnienia się, że rozwiązania rozproszonej księgi Tempo są w stanie przechowywać każdy Atom opuszczający Wszechświat. Księga została zaprojektowana w taki sposób, aby była skalowalna w sposób poziomy, obsługiwała szeroki zakres częściowo ustrukturyzowanych informacji i była w stanie aktualizować wszystkie wpisy.

Porozmawiajmy opacie o procesie dzielenia na fragmenty. Księga globalna w sieci zostanie podzielona na mniejsze podzbiory tej księgi. Te mniejsze części nazywane są „odłamkami”. Każdy fragment ma swój własny unikalny kod identyfikacyjny i jest dystrybuowany między węzłami.

Księga lokalna działająca na poszczególnych urządzeniach może wybrać przechowywanie fragmentów lub wszystkich. Proces gwarantuje, że każdy fragment będzie zawierał cały Atom we właściwej kolejności, a także określi, który węzeł zajmie które atomy.

To trochę jak puzzle, które po złożeniu ujawnią coś spontanicznego. Tutaj, w tym przypadku, elementy układanki są odłamkami, a wynikiem jest globalnie rozproszona księga.

 • Protokół plotek

Aby upewnić się, że każdy fragment zawiera aktualne informacje o rozproszonej księdze, Tempo DLT inicjuje protokół Gossip. Za pomocą tego protokołu węzły w sieci komunikują się ze sobą i przekazują informacje dotyczące swoich fragmentów.

Ten protokół właściwości technologii księgi rozproszonej okazał się jednym z najbardziej efektywnych sposobów propagowania informacji w tego typu architekturze. Protokół plotek jest podobny do losowej sekwencji plotek Hashgrapha.

Węzły w sieci informują o każdej nowej konfiguracji i przekazują informacje do innych węzłów. Następnie inne węzły optymalizują informacje i odpowiednio synchronizują swoje fragmenty.

Ten proces jest konieczny, ponieważ węzły będą potrzebować fragmentów aktualizacji, aby zweryfikować wszelkie nowe transakcje zachodzące w sieci. Protokół plotkarski może równie dobrze ogłaszać metadane o innych węzłach, z którymi są bezpośrednio połączone.

 • Zegary logiczne

Kolejną wspaniałą właściwością technologii rozproszonej księgi rachunkowej jest zegar logiczny. Zegary logiczne są podstawą tego systemu księgowego. W tym przypadku oznacza to kolejność porządkowania zdarzeń względnych w sieci i przy jej użyciu węzeł może zweryfikować transakcję.

W tej księdze każdy węzeł zawiera lokalnie zegar logiczny o rosnącej liczbie całkowitej, która będzie reprezentować całkowitą liczbę zdarzeń, których był świadkiem ten konkretny węzeł. Będą zwiększać tę liczbę za każdym razem, gdy zobaczą nowe wydarzenie, którego wcześniej nie widzieli. Przechowując dowolne zdarzenie, będzie również przechowywać wraz z nim logiczny numer zegara. Ta liczba pomaga w sprawdzaniu nowych transakcji z wcześniejszymi transakcjami.

Jednak tylko nowe atomy w sieci będą traktowane jako zdarzenie.

Rozdział 5: Godne uwagi platformy DLT

Blockchain:

 • Ethereum

Jest to jeden z najpopularniejszych obecnie przykładów blockchain DLT na rynku. Ethereum działa w rozproszonej księdze blockchain. Chociaż wielu może pomyśleć, że Ethereum jest podobne do bitcoina, jest jednak mnóstwo różnic.

Ten przykład łańcucha bloków DLT działa znacznie lepiej w każdej dziedzinie w porównaniu z bitcoinem. Zamiast mieć ograniczone opcje, będziesz mógł tworzyć dowolne operacje na Ethereum. Służy głównie do wdrażania zdecentralizowanych aplikacji. Ethereum jako pierwszy wprowadziło własną maszynę wirtualną Ethereum. To oprogramowanie działa wyłącznie na platformie i umożliwia programistom uruchamianie wszelkiego rodzaju programów. Ostatnio Enterprise Ethereum zyskuje dużą popularność od różnych firm.

Można więc pomyśleć, że jest to strefa rozwoju nowej zdecentralizowanej aplikacji. Poza tym Ethereum wprowadziło również Smart Contracts, które są idealnym narzędziem do automatycznego rozliczania płatności. Twórcą tej technologii jest Vitalik Buterin.

 • Tkanina Hyperledger

To także kolejny wspaniały przykład blockchain DLT na poziomie korporacyjnym. Hyperledger Fabric to jedna z renomowanych platform rozproszonych rejestrów opartych na technologii blockchain o modułowej architekturze. Zapewniają rozwiązania na poziomie przedsiębiorstwa o większej skalowalności, elastyczności, odporności i poufności.

Ten przykład łańcucha bloków DLT został zaprojektowany do obsługi wielu podłączanych aplikacji korzystających z różnych typów komponentów. Będzie również uwzględniać dużą liczbę zawiłości i złożoności typowego systemu gospodarczego.

Hyperledger Fabric nie jest księgą rozproszoną bez pozwolenia, ale ma pozwolenie. Tak więc nie każdy będzie mógł korzystać z sieci. Tutaj oferują również przechowywanie wielu formatów danych w rozproszonej księdze. Korzystając z nich, będziesz mógł również tworzyć różne rejestry dla swojego osobistego kanału; jest przeznaczony głównie dla konkurentów, którzy nie chcą ujawniać swoich cen swojemu pośrednikowi. Linux obecnie tworzy kopie zapasowe tej nowej technologii rozproszonej księgi.

 • R3 Corda

Zaczęło się w 2015 roku od platformy Corda firmy R3 opartej na otwartych źródłach. Corda blockchain to rozproszona platforma księgowa oparta na łańcuchu bloków. R3 jest jednym z wiodących na świecie konsorcjów DLT, przykładem blockchaina, w którym zebrały się jedne z największych firm finansowych.

Liczby ich partnerów wzrosły wysoko w strefie 60+. Mimo że ta platforma została zaprojektowana wyłącznie do celów bankowych, możesz jej również używać w innych sektorach, takich jak – rząd, łańcuch dostaw, opieka zdrowotna i wiele innych.

Corda oferuje jedne z najszybszych i najbardziej niezawodnych wyjść na rynku.

DAG:

 • ODROBINA

Można by pomyśleć, że jest to pionier nowej technologii rozproszonego rejestru – DAG. IOTA powstała w 2016 roku, kiedy blockchain DLT zaczął podbijać świat, ale nie był w stanie spełnić wszystkich wymagań.

Dzięki DAG IOTA udaje się rozwiązać jeden z najważniejszych problemów – mikro-transakcje. Zbyt wysokie płacenie za weryfikację naszej transakcji miało negatywny wpływ na całą technologię rozproszonej księgi. Jednak IOTA udało się uratować sytuację.

IOTA nazywa rozproszony system księgi rachunkowej DAG siecią Tangle i stanowi rdzeń ich platformy. Nawet jeśli węzły będą się rozrastać, nie będzie żadnego wpływu na schemat mikrotransakcji. Dzięki DAG DLT można osiągnąć wyższą skalowalność.

Sektory IoT w dużej mierze skorzystają na tej platformie i byłaby idealna dla dużej sieci IoT.

Czytaj więcej: Przewodnik dla początkujących po IOTA Blockchain

 • Byteball

Istnieje inna platforma wykorzystująca technologię rozproszonej księgi DAG – Byteball. Chociaż platforma DAG IOTA oferowała darmowe transakcje, których tutaj nie ma. W Byteball będziesz musiał zapłacić bardzo niewielką opłatę. Jednak będziesz mógł cieszyć się ekstremalną szybkością transakcji.

W Byteball nie ma ryzyka ataku 51%, a będziesz mógł dokonywać transakcji prywatnie. Coś, czego nie zobaczysz na innych platformach DAG. Aby wszystko działało uczciwie, Byteball używa mechanizmu walidacji. Ten mechanizm ma największy wpływ na sieć. Oferuje również dużą skalowalność, więc nie musisz się martwić o wolniejszy wydruk w żadnym scenariuszu.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest Byteball? Pierwsza platforma DAG 

Hashgraph:

 • Hedera Hashgraph

Dzięki innej popularnej formie Hashgraph technologii rozproszonej księgi, zobaczysz, jak Hedera Hashgraph rządzi rynkiem. Pierwotnie Swirlds wpadł na pomysł Hashgraph. Jednak nie mają żadnej działającej sieci na tej podstawie. Zamiast tego Hedera Hashgraph kupił od nich technologię. Dowiedz się więcej o Hashgraph i Hedera Hashgraph tutaj.

Hedera Hashgraph jest super lekka i niezwykle szybka. Poza tym ta firma chwali się swoją uczciwością i bezpieczeństwem. Inne funkcje obejmują ich własną cyfrową walutę, jednostki pamięci i inteligentne kontrakty.

Korzystając z tej platformy, programiści mogą tworzyć skrajnie różne rodzaje zdecentralizowanych aplikacji, które dość łatwo przewyższają blockchain DLT. Opłaty transakcyjne są niezwykle niskie, a dzięki niej będziesz mógł dokonywać mikropłatności.

 • NOIA

Sieć Internet Acceleration lub NOIA to kolejna popularna platforma technologii rozproszonych rejestrów Hashgraph na rynku. Jednak ta platforma jest raczej wyjątkowa. Oferują rozproszoną sieć CDN (Content Delivery Network) wykorzystującą węzły, aby zapewnić lepszą wydajność Internetu.

Dzięki integracji technologii rozproszonych rejestrów będziesz mógł korzystać z każdej funkcji dostępnej na platformie Hedera Hashgraph. Cóż, to dlatego, że Hashgraph DLT jest oparty na firmie Hedera Hashgraph.

Poza tym NOIA jest całkowicie bez pozwolenia, co oznacza, że ​​każdy może dołączyć do sieci i korzystać z przepustowości zgodnie z potrzebami. To wciąż stosunkowo nowa platforma oparta na Hashgraph.

 • Mingo

Zastanawiam się nawet, jak wyglądałaby technologia rozproszonych rejestrów, gdybyśmy używali jej w naszym codziennym życiu w mediach społecznościowych? Mingo jest tego doskonałym przykładem. Używa Hashgraph DLT do budowania swojej struktury. Pomyśl o tym jak o platformie agregującej komunikatory, na której najpopularniejsze aplikacje do czatu będą się łączyć w jedną całość.

O ile nam wiadomo, wszystkie programy do przesyłania wiadomości do tej pory nie mogły się ze sobą komunikować. Oznacza to, że nie możesz wysłać komuś wiadomości ze Skype’a na Facebooka. Ale dzięki tej wyjątkowej platformie możesz teraz zrobić o wiele więcej. Ta platforma obsługuje szeroką gamę popularnych aplikacji, takich jak – Twitter, Facebook, Slack, Discord, Stream, Skype i wiele innych.

Będzie również mieć użyteczną kryptowalutę do tworzenia kopii zapasowych wszelkich zakupów w aplikacji. Inne wtyczki obejmują wtyczki do gier lub roamingu. Na razie działa na Androidzie; wersja IOS jest nadal w trakcie. Może to być zmieniające życie wykorzystanie technologii rozproszonych rejestrów, którego szukaliśmy.

Holochain:

 • Holochain

Ta platforma wprowadziła zupełnie inny rodzaj technologii rozproszonych rejestrów w świecie technologii. Wykorzystuje Holochain DLT, tak jak jego nazwa. Holochain to fantastyczna platforma na początek. Aby zachować prawa użytkowników, ta rozproszona platforma księgi wprowadziła inny rodzaj architektury modelu.

Wykorzystuje holograficzną strukturę przechowywania danych, która zapewnia, że ​​każdy węzeł w sieci będzie mógł zachować własne dane. Nie ma więc żadnego ryzyka, że ​​firmy zewnętrzne wykradną dane osobowe innych osób.

Platforma koncentruje się głównie na umowie agenta i zapewnia każdemu węzłowi indywidualny system księgowy. Ten proces zapewnia prawdziwie rozproszony charakter, jaki powinna mieć każda technologia rozproszonego rejestru.

Korzystając z Holochain, będziesz mógł tworzyć nowe i ulepszone zdecentralizowane aplikacje. Zarządzanie łańcuchem dostaw, udostępnianie aplikacji, zarządzanie relacjami z dostawcami, administracja, media społecznościowe i zarządzanie zasobami to tylko niektóre przykłady użycia tej nowej platformy.

Osiągnięcie konsensusu jest niezwykle łatwe i zależy głównie od węzłów. Będziesz musiał zsynchronizować dane w DLT tylko wtedy, gdy potrzebujesz. Dlatego ta platforma jest odpowiednia również dla urządzeń mobilnych.

Tempo:

 • Radix DLT

Innym stosunkowo nowym graczem zmieniającym tradycyjną scenę technologii rozproszonej księgi rachunkowej jest Radix DLT. Radix DLT działa w technologii rozproszonej księgi Tempo. Niestety, jest to jedyny obecnie działający w Tempo. Firma twierdzi, że oferuje bardziej skalowalne i szybsze wyjście niż jakiekolwiek inne DLT na rynku.

Ich zupełnie inne podejście w końcu będzie mogło dać użytkownikom możliwość kopania z dowolnego rodzaju urządzeń, takich jak telewizor, modem, a nawet telefony komórkowe! Wydobycie będzie dostępne dla wszystkich, więc można śmiało powiedzieć, że platforma jest publiczna.

Technologia rozproszonej księgi jest stosunkowo bardziej wydajna niż blockchain i DAG. Jest to jednak nadal dość niedojrzała faza, więc najlepiej poczekać, aż zobaczysz ostateczną wersję tego nowego DLT.

Rozdział-6: Zastosowania technologii rozproszonej księgi

 • Handlowy

Handel jest jednym z kluczowych przypadków użycia rozproszonej księgi. DLT jest najbardziej znany jako platforma handlowa kryptowalut. Zazwyczaj działalność handlowa jest ryzykowna i wiąże się również z decyzjami emocjonalnymi. A kiedy masz do czynienia z typowymi systemami bankowymi, pozostawia to dużo papierkowej roboty i dlatego z czasem staje się dość przestarzałe.

Nie wspominając o złych graczach na rynku, którzy zawsze sabotują rynek dla swoich osobistych korzyści. Rozproszone rozwiązania księgowe mogą zapewnić przejrzystą metodę handlu. Nie wspominając o wyeliminowaniu papierkowej roboty i niezawodności systemu bankowego z pewnością skróciłoby wiele czasu przetwarzania w dłuższej perspektywie.

Ponadto te DLT są w pełni dowodem, więc nikt nie byłby w stanie manipulować nimi tak, jak im się podoba.

W tym przypadku rozwiązania rozproszonych rejestrów powstrzymają Twoje irracjonalne decyzje i pomogą lepiej chronić Twoje aktywa. Zapewni również bezpieczne źródło portfela, w którym będziesz mógł przechowywać wszystkie swoje zasoby cyfrowe bez żadnego ryzyka.

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains i Trade Finance

 • Zabawa

Rozwiązania w zakresie rozproszonych rejestrów mogą naprawdę zmienić typową scenę branży rozrywkowej. W dzisiejszych czasach dobry artysta nie odnosi tak dużych korzyści, gdy pracuje w firmie. Wielu artystów zarabia na przesyłaniu strumieniowym, a proces ten może być dość intensywny. Jest to jeden z popularnych przypadków użycia rozproszonej księgi.

Wraz z rozwiązaniami Distributed Ledger, każdy artysta może uzyskać zarobione pieniądze za pośrednictwem inteligentnych kontraktów, w których sieć przyjrzy się procesowi. DLT może również zapewnić artystom lepszą wartość i pomóc im połączyć się z innymi kanałami rozrywkowymi.

Projekty technologii rozproszonych rejestrów również mogą być istotnym czynnikiem w grach. Branża gier rozwija się jednocześnie, a sieć oparta na DLT pomoże graczom osiągnąć lepsze wrażenia użytkownika.

 • Produkcja

Projekty technologii rozproszonej księgi rachunkowej mogą naprawdę zabłysnąć w świecie produkcji. Sieć łącząca wszystkich pracowników może zapewnić większą wydajność w krótkim czasie. Być może już zauważyłeś, że rozwiązania rozproszonych rejestrów dość głęboko wpisują się w niszę produkcyjną i mogą uczynić system najbardziej wydajnym i przyjaznym kosztowo. To kolejny popularny przypadek użycia rozproszonej księgi.

Jednak cały proces łączenia tych pracowników wraz z produkcją wciąż nie jest na stole. To, co mogą tutaj zrobić projekty technologii rozproszonych rejestrów, to zapewnienie ekosystemu do patrzenia na pracowników i podejmowania racjonalnych decyzji na podstawie wyników.

Firmy odniosą jeszcze większe korzyści i będą w stanie sprostać wymaganiom klientów. Dowiedz się więcej o firmach korzystających z technologii blockchain tutaj.

 • Łańcuch dostaw

Zarządzanie łańcuchem dostaw jest kluczową częścią branży produkcyjnej. Wiele organizacji inwestuje obecnie w algorytmy, które oferują lepsze rozwiązania. Jednak nadal borykają się ze 100% satysfakcją klienta.

Organizacje oparte na projektach technologicznych z rozproszoną księgą byłyby w stanie administrować każdym procesem, od produkcji po wysyłkę. Procesy logistyczne za każdym razem zapewnią pełną satysfakcję klienta. Technologia rozproszonej księgi byłaby w stanie śledzić surowce i towary luksusowe.

Może również lepiej oceniać wymagania klientów. W pewnym sensie wszystko zostanie usprawnione.

Zapisać się: Kurs zarządzania łańcuchem bloków przedsiębiorstw i łańcuchem dostaw

 • Bezpieczeństwo cybernetyczne

Innym jednym z najlepszych przypadków użycia rozproszonych rejestrów jest cyberbezpieczeństwo. Teraz wszyscy są połączeni przez internet. Ludzie zmierzają w kierunku totalnego cyfrowego stylu życia.

Dlatego cyberbezpieczeństwo jest teraz najwyższym priorytetem każdej firmy lub osoby. Hakerzy stają się coraz bardziej skradani, a miliardy pieniędzy są zhakowane tylko z powodu braku bezpieczeństwa.

Dzięki projektom technologii Distributed Ledger, teraz każdy może czuć się bezpiecznie poruszając się po Internecie. Sieć jest już prawie odporna na włamania. A dzięki DLT w mieszance żaden haker nie będzie w stanie przeniknąć Twojej zapory. Sieć sama stanie się zaporą ogniową i nie będzie potrzebować dodatkowego oprogramowania do jej przeglądania.

Zapisać się: Kurs Certified Blockchain Security Expert (CBSE)

 • Opieka zdrowotna

Technologia jest w stanie przechowywać wszystkie informacje o pacjencie, a lekarze mogliby na ich podstawie postawić dobrą diagnozę. Może wesprzeć lekarzy w analizie objawów i natychmiastowym rozpoczęciu leczenia. Opieka zdrowotna jest jednym z największych przypadków użycia rozproszonej księgi. Przeczytaj więcej o blockchain dla opieki zdrowotnej tutaj.

Byłby również w stanie pomóc w odkryciach naukowych, wykorzystując duże ilości danych w krótkim czasie. Może również łączyć pacjentów z lekarzami za pośrednictwem aplikacji opartych na technologii rozproszonych rejestrów. Technologia jest również w stanie chronić wszelkie informacje o pacjencie i zapewniać wyłączną kontrolę tylko pacjentowi.

 • Transport

Wszyscy wiemy, jak podążamy w kierunku nowej generacji – „inteligentnych samochodów”. Ale technologia rozproszonej księgi będzie w stanie przenieść ją na zupełnie inny poziom. Nie tylko technologia będzie w stanie pomóc Ci całkowicie połączyć się ze sterownikami, ale zapewni również procesy antykradzieżowe. To kolejny popularny przypadek użycia rozproszonej księgi.

Wszystkie dane dotyczące Twojego samochodu będą dostępne w sieci. Korzystając z projektów technologii rozproszonej księgi, właściciel może następnie bardzo łatwo wyśledzić samochód, po prostu debugując informacje z sieci. Będzie również mógł przeglądać części sprzętowe twojego inteligentnego samochodu. Czy to nie byłoby niesamowite?

Kierowcy mogliby uzyskać uczciwy handel, gdy spotykają się ze swoimi klientami. Ze względu na destrukcyjny wpływ na łańcuch dostaw, blockchain w logistyce zyskuje na popularności.

 • Umowy prawne

Wykorzystanie dokumentacji kontraktowej z projektami technologii rozproszonej księgi to kolejny świetny przypadek użycia. Sieć zapewnia większe bezpieczeństwo w celu przechowywania całej prawnej dokumentacji umownej, takiej jak testamenty, wyciągi bankowe, rachunki majątkowe i wiele innych. DLT jest więcej niż w stanie ochronić go przed zewnętrznymi hakerami.

Kolejnym świetnym aspektem jest użycie go do walidacji dziedziczenia. Inteligentne kontrakty w tego typu sieci mogą uczynić ten proces bezproblemowym.

 • Usługi rządowe

Technologia rozproszonych rejestrów może być platformą wyborczą nowej generacji. Przejrzyste wybory są konieczne, ale pod ludzkim autorytetem sytuacja zostaje sfałszowana. Nielegalne działania w tym przypadku zostaną zatrzymane, jeśli wszyscy będą głosować za pomocą sieci technologii rozproszonej księgi.

Każdy głos zostanie dodany do sieci, w której nie można go zmienić, a algorytm będzie mógł je następnie przeanalizować i wykonać połączenie. Każdy proces będzie przejrzysty, a wszyscy obywatele uzyskają sprawiedliwe głosowanie, na jakie zasługują.

Inne działania, takie jak dział prawny, również skorzystają na technologii rozproszonej księgi. Wraz ze zdecentralizowaną siecią neuronową wykorzystującą technologię rozproszonych rejestrów nie będzie miejsca na nielegalne działania.

Czytaj więcej: Blockchain dla rządu: decentralizacja u podstaw

 • Internet przedmiotów

Internet rzeczy faktycznie wskazuje wiele podłączonych urządzeń w jednej sieci. Zwykle ta usługa zapewnia firmom zapewnienie użytkownikom wspólnej sieci, w której łączą się ze swoją siecią i przekazują przydatne informacje z jednego urządzenia do drugiego..

Jednak IoT głównie kręci się wokół scentralizowanego środowiska, które jest ryzykowne na dłuższą metę, ponieważ może łatwo ukraść twoje dane osobowe. Tutaj technologia rozproszonych rejestrów może zapewnić bezpieczeństwo Internetu rzeczy dzięki zdecentralizowanemu systemowi. Jest to kolejny popularny przypadek użycia rozproszonej księgi, ponieważ blockchain i IoT idą w parze.

Może również zaoferować lepszy ekosystem do radzenia sobie z wyzwaniami operacyjnymi. Korzystając z niego, ludzie mogą swobodnie podłączać swoje urządzenia do sieci i przekazywać informacje bez martwienia się o kwestie bezpieczeństwa.

 • Handel elektroniczny

Projekty technologii rozproszonych rejestrów i e-commerce to połączenie stworzone w niebie. Oba zajmują się informacjami transakcyjnymi, więc wprowadzenie DLT jako głównej technologii wydaje się idealnym rozwiązaniem. Głównie handel elektroniczny odgrywa ogromną rolę na rynku; jednak jest on głównie pod wpływem dużych graczy i nie promuje uczciwości w grze.

DLT może oferować lepsze opcje dla dobrego sprzedawcy i promować uczciwość. Może łączyć użytkowników z lepszymi sprzedawcami. Ponadto zabezpieczenie przed manipulacją w tej branży zwiększyłoby zainteresowanie zwykłymi ludźmi.

 • Globalna metoda płatności

To kolejny popularny przypadek użycia rozproszonej księgi. Ta technologia może stać się globalnym ekosystemem płatniczym. Już teraz oferuje i rzeczywiście może sprostać rosnącym wymaganiom finansowym. Płatności globalne w typowym systemie bankowym wymagają dużo czasu i w większości przypadków wiele osób nie może wysyłać pieniędzy za granicę w potrzebie.

Nie możesz też zapłacić za wszystko za pomocą jednego źródła systemu płatności. Aby wyeliminować ten problem, DLT może stać się pomostem między nadawcą a odbiorcą. Może zapewnić szybsze i bezpieczniejsze transakcje. Najlepsze jest to, że może również stanowić źródło walut cyfrowych i całkowicie przekształcić sektory finansowe, eliminując waluty fiducjarne.

Rozdział-7: Wyzwania, które DLT musi pokonać

 • Niepewność przepisów

Technologia rozproszonych rejestrów zawsze zajmowała się kwestiami regulacyjnymi. Nie jest to rzadka scena. Większość platform rozproszonych rejestrów nie obejmuje żadnych konkretnych przepisów ani regulacji dotyczących ich sieci. Ten brak regulacji lub ograniczone przepisy naruszają prawa użytkownika w sieci.

Niepewność sprawia, że ​​DLT jest bardziej niestabilny, a ludzie inwestują w kryptowaluty związane z DLT. Nie wspominając już o tym, że platformy te w rzeczywistości nie przekazują praw swoim węzłom. Więc nawet jeśli w jakiś sposób zgubisz swój token w sieci z powodu włamania, nie będzie dla niego żadnej kopii zapasowej.

Ze względu na okoliczności technologia rozproszonych rejestrów w dużej mierze nie przyciąga ludzi i innowatorów. Jeśli ta technologia chce zabłysnąć, musi uwzględniać wszelkiego rodzaju przepisy regulacyjne, które zapewnią ochronę zasobów ludzkich.

 • Ograniczone dowody globalnego wpływu

Mimo że DLT jest sposobem na rynku, nadal brakuje jednego bardzo potrzebnego składnika – globalizacji. Aby jakakolwiek technologia mogła się rozwijać, na rynku musi istnieć szał lub popyt ze strony zwykłych ludzi. Sposób globalnego wdrożenia DLT jest nadal podejściem teoretycznym. Nie ma zbyt wielu twardych dowodów na obecny globalny wpływ.

Ale brak marketingu sprawia, że ​​ta nowa technologia pozostaje w ciemności. Chociaż jest wiele osób, które wiedzą o technologii rozproszonych ksiąg rachunkowych, to wciąż za mało. Wiele krajów zakazało używania tej technologii, ponieważ niekoniecznie jest ona zgodna z prawem.

Ponadto ludzie nie do końca rozumieją mechanizmy za tym stojące z powodu braku odpowiedniego zrozumienia. Jeśli technologia rozproszonych rejestrów chce wejść w centrum uwagi świata technologii, musi zostać zaakceptowana i wdrożona na całym świecie. Kierowanie się tylko na określony rynek na świecie nie może obiecać 100% skuteczności.

 • Niedojrzałość technologii

Pierwszą rozproszoną technologią księgi był blockchain, który został wprowadzony przez Bitcoin w 2009 roku. Cóż, minęło bardzo dużo czasu, ale ze względu na złożoną naturę systemów wielu programistów nie mogło jeszcze w pełni pojąć tej technologii.

Co więcej, blockchain miał sporo niedociągnięć. Udoskonalanie ich i oferowanie lepszych technologii było priorytetem ostatnich kilku lat. Wiele firm przeszło długą drogę. Ale ponieważ technologia rozproszonych rejestrów jest rozległą dziedziną, wielu próbuje wymyślić bardziej wydajny model.

Jednak doskonalenie tych modeli wymaga czasu. Ponadto, skoro DLT będą się rozrastać, jak wpłynie to na sieć? Tak, wiele DLT obiecuje nieskończoną skalowalność, ale nadal jest to tylko w teorii.

Jeśli w praktyce coś się nie uda, będą musieli ciągle to ulepszać. Dlatego technologia rozproszonych rejestrów jest nadal uważana za niedojrzałą, a większość ludzi unika jej z tego powodu.

 • Ochrona danych i utrzymanie bezpieczeństwa

Ochrona danych i utrzymanie bezpieczeństwa to kolejna poważna wada, którą technologia rozproszonych rejestrów musi pokonać. Celem każdej nowej technologii jest wywarcie globalnego wpływu. Ale jeśli zostanie zintegrowany z aspektem globalnym, więcej osób dołączy do sieci. Jednak utrzymanie bezpieczeństwa i ochrona danych staje się znacznie trudniejszym zadaniem wraz z rozwojem sieci.

Było wiele scenariuszy, w których rozproszona księga blockchain nie mogła poradzić sobie z problemami bezpieczeństwa. W rezultacie pojawiły się doniesienia o wielu lukach w zabezpieczeniach. Ponadto, po hackowaniu DAO i obawach dotyczących bezpieczeństwa blockchain, wielu zaczęło całkowicie powstrzymywać się od rozproszonych systemów księgi. Ponieważ ta struktura nie ma żadnych uprawnień zarządzających, bezpieczeństwo jest tutaj najbardziej potrzebną funkcją.

Tak więc dla przyszłego rozwoju tej technologii DLT musi zachować bezpieczeństwo i chronić wszelkiego rodzaju dane w sieci w dowolny sposób.

 • Pokonywanie problemów związanych z prywatnością

Prywatność to kolejny problem dla masowych ludzi. Różne przedsiębiorstwa unikają integracji technologii rozproszonych rejestrów. Najważniejszym powodem jest system księgi publicznej. Firmy te uważają, że dzielenie się swoją działalnością w księdze ze społeczeństwem lub konkurencją doprowadziłoby do ich upadku.

Jednak istniały również księgi rozproszone, na które wydano zezwolenie lub sfederowane. Innym faktem jest to, że nawet jeśli niektóre z rozproszonych rejestrów są uprawnione, nadal osoby uzyskujące dostęp do księgi będą mogły widzieć swoje transakcje.

W ten sposób prywatność jednostki zostaje zrujnowana. Ale do tej pory istniała technologia rozproszonych rejestrów, która koncentruje się bardziej na prawach i prywatności użytkownika. Jeśli uda im się w pełni wykorzystać ten schemat, DLT z pewnością przeważy w przyszłości.

 • Konflikt z tradycyjnym podejściem

Technologia rozproszonych rejestrów nie idzie w parze z tradycyjnymi sposobami. Większość ludzi uważa to za dobrą alternatywę dla typowych systemów bankowych. Ponieważ cała sieć to dość przeszczep, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo oszukańczych działań w sieci.

Jednak brak prawa sprawia, że ​​system ten bezpośrednio koliduje z tradycyjnym podejściem. Instytucje rządowe kwestionują integralność technologii. Istnieje duża część firm zajmujących się technologią rozproszonych rejestrów, które nie mają nawet odpowiedniej licencji, aby uniknąć jakichkolwiek wpływów rządowych.

Może być w obie strony – żadna siła rządowa nie może wykorzystywać sieci, a byłoby to wesołe miasteczko, z drugiej strony ludzie byliby pozbawieni swoich praw. Cała koncepcja DLT koliduje z już istniejącymi podejściami. Technologia musi udowodnić swoją wartość, aby była w pełni akceptowalna.

Rozdział-8: Przyszłość technologii rozproszonej księgi

Pewnie się zastanawiasz, jaka jest przyszłość tej nowej technologii? Rzućmy trochę światła na możliwe wyniki. Gdyby technologia rozproszonych ksiąg rachunkowych nadal rozwijała się w ten sposób, prawdopodobnie zobaczylibyśmy dużo większą intensyfikację pod względem dzisiejszych integracji.

Oznacza to, że istnieje już wiele organizacji z najwyższej półki, które próbują wdrożyć tę nową technologię i zmienić typowe sposoby w świecie technologii. Gdyby jednak technologia rozproszonych rejestrów rzeczywiście zdołała przezwyciężyć swoje ograniczenia, globalizacja byłaby możliwa.

Dane to obecnie nowy rodzaj ropy naftowej, a te księgi mają na celu zapewnienie świetnego sposobu gromadzenia ich w sposób sekwencyjny. Internet zmienia nasz styl życia, a dzięki DLT będziemy mogli mieć nad nim większą kontrolę.

Głównym rezultatem są inne protokoły, takie jak przesyłanie strumieniowe, szyfrowanie i wysyłanie miliardów danych przez ten kanał. Oczywiście, aby przekształcić wszystko w system cyfrowy, musielibyśmy również pracować z kryptowalutami.

Tak więc rynek kryptowalut powinien wkrótce wzrosnąć. Można śmiało powiedzieć, że zobaczymy również –

 • Systemy rządowe oparte na DLT
 • Potrzeba systemu bankowości kryptograficznej.
 • Pełna przejrzystość w branżach.
 • Ekosystem łączący różne łańcuchy społeczne.
 • Protokoły bezpieczeństwa oparte na DLT

To tylko kilka z futurystycznych analiz tej rozwijającej się technologii. Jednak wszystko będzie zależeć od tego, w jakim stopniu ta technologia może faktycznie zaspokoić wszystkie nasze potrzeby i czy jest w stanie poradzić sobie z globalnym wpływem.

Chcesz przeczytać prostszą wersję tego obszernego przewodnika? Zapoznaj się z tym artykułem – Technologia rozproszonej księgi: proste wyjaśnienie

Rozdział-9: Ostatnie słowa

Wraz z wynalezieniem technologii rozproszonych rejestrów rozpoczęła się nowa forma rewolucji – komunikacja i gromadzenie informacji. Korzystając z tej technologii, możemy gromadzić zarówno statyczne, jak i dynamiczne sekwencje danych. Więc może to być dla nas ogromny krok. Technologia rozproszonych rejestrów pozwala nam wyjść poza typowy system baz danych i wykorzystać go w codziennych zastosowaniach.

Byłoby mniej tylko o zbieraniu informacji, ale więcej o tym, jak możemy wykorzystać te informacje do wzrostu gospodarczego. Nie wynaleziono jeszcze większego DLT o większej wydajności. Oczywiście udoskonalenie tej nowej technologii zajęłoby trochę czasu, ale możemy wkrótce mieć nadzieję na lepszy wynik.

Kto nie chciałby żyć w świecie, w którym panuje przejrzystość, prawda? Zobaczmy tylko, co przyniesie nam przyszłość.

Chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach technologii blockchain? Sprawdź teraz ten darmowy kurs blockchain!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map