Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), yılın başlarında muazzam satış baskısı altına girdikten sonra kırılma belirtileri gösteriyor. İki kripto para birimi rekor seviyelerden düştü ve sektörde olası bir balon patlaması endişelerini artırdı..

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin burada kalacağı netleştikçe işler nihayet yukarı bakıyor. Dijital para birimlerinin geleceğin para birimleri olabileceğini konuşun, sektördeki yatırım fırsatlarının peşinde perakende ve yüksek net değerli yatırımcıları çekmede uzun bir yol kat etti..

Yatırım açısından Bitcoin vs Ethereum, yatırımcılar ikisinden hangisinin uzun vadede daha fazla getiri sağlayacağı konusunda spekülasyon yapmaya devam ettikçe yavaş yavaş şekillenen bir savaştır..

İkisi arasında yatırım amacıyla seçim yapmak, her ikisinin de yaygın bir şekilde benimsenme ve kabullenme konusunda patlak veren işaretler gösterdiği göz önüne alındığında, en kötü kabus olacaktır..

Bitcoin vs Ethereum (ETH): Teknoloji Faktörü

Teknoloji, iki kripto para biriminin benimsenmesinde ve ana akım sektöre olası girişte önemli bir rol oynayacak. Altta yatan blockchain teknolojisi ikisine güç verirken, Bitcoin’in bu cephede bir avantajı var gibi görünüyor..

Bitcoin, kısmen Ethereum ve diğer kripto para birimleri üzerinde üstünlüğe sahip çünkü blok zinciri teknolojisini kullanan ilk kişi oydu. 9 yıldan fazla bir süredir iş dünyasında olan bu daha istikrarlı bir para olarak görülüyor, yatırımcılar arasında avantajına çalışmaya devam eden.

Geliştiriciler için Ethereum

İmaj Kredisi: Ethereum

Ethereum, Bitcoin’den birkaç yıl sonra geldi. Bununla birlikte, kendi kimlik bilgilerini doğrulamaya devam eden merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi konusunda geliştiriciler arasında kendini kanıtlamıştır. Ethereum blockchain, Bitcoin’in sahip olmadığı bir başarı olan akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek için giderek daha fazla kullanılıyor..

Bununla birlikte, ana akım toplumda benimsenen büyük bir merkezi olmayan uygulama olmadığı göz önüne alındığında, Ethereum’un Bitcoin’e ikinci keman oynamaya devam edeceği anlamına gelir..

Ethereum vs Bitcoin: Coin Sayısı

Dolaşımda olacak toplam bitcoin token sayısı 21 milyon olarak belirlendi. Öte yandan Ethereum, dolaşımda 92 milyondan fazla coin’e sahip ve her gün daha fazla madencilik yapılıyor. Bunun anlamı, Ethereum’un arzda olacak coin sayısı göz önüne alındığında enflasyonist bir kripto para birimi olarak kalacağıdır..


Bitcoin kıtlığı, diğer Altcoinlere kıyasla piyasadaki değeriyle tasvir edilen son derece değerli kılar. Maksimum arz sınırının olmaması, Bitcoin ile karşılaştırıldığında uzun vadede Ethereum değerine zarar verebilecek bir şeydir. Bitcoin’in bir üst sınırına sahip olması, talep arttıkça arzının sabit kalacağı ve değerinin daha da yükseldiğini görebilecek bir şey olacağı düşünüldüğünde, onu arzu edilir kılar..

Bitcoin vs Ethereum: Spekülasyon

Bitcoin’in Ethereum’dan çok daha önce yaratıldığı gerçeği, artan spekülasyon zemininde değerinin istikrarlı bir şekilde arttığını gördü. Bu nedenle, Bitcoin baskı altına girdiğinde Bitcoin yükseldiğinde ve düştüğünde Ethereum fiyatı her zaman yükseldi..

İmaj Kredisi: Ethereum

Erken piyasa hareket ettirici avantajı, Bitcoin avantajına çalışıyor gibi görünen bir şey. Örneğin, insanlar hem perakende yatırımcılardan hem de yüksek net değerli yatırımcılardan ilgi ve güçlü talep uyandırdığını gören bir şey olan ETH’den daha çok BTC’ye aşinadır..

Ethereum vs Bitcoin İşlem Kapasitesi

Ethereum, işlem idare etme kabiliyetinde Bitcoin üzerinde üstünlüğe sahiptir. Blok zinciri protokolü, işlemlerin dakikalar yerine saniyeler içinde sonuçlandığı Bitcoin’den çok daha hızlıdır. Ethereum bu cephede bir avantaja sahipken, Ripple ile eşleşmiyor (XRP) finans endüstrisinde blok zinciri protokolü giderek daha fazla benimseniyor.

Sonuç olarak

Hiç şüphe yok ki, bitcoin bir para biriminden başka bir şey değildir. Öte yandan Ethereum, şirketlerin programları oluşturmak için kullandığı güvenilir bir defter teknolojisi olarak ortaya çıktı..

Bitcoin, daha istikrarlı bir Altcoin olarak görüldüğü için Ethereum’a göre üstünlüğe sahip gibi görünüyor. Yatırımcıların, başarı beklentilerinin yüksek olduğu görüldüğü için gelişen endüstriye maruz kalmak için giderek daha fazla kullanıyorlar..

Diğer Karşılaştırmalarımıza göz atın:

  • Ethereum vs Litecoin: LTC Neden İşlemler İçin ve ETH Akıllı Sözleşmeler İçin?

  • EOS vs Ethereum: Potansiyel Bir Ethereum Katili!

  • Ardour vs Ethereum: Artıları ve Eksileri Nelerdir??

  • NEO mu Ethereum mu: Hangisi Daha İyi??

  • Ethereum ve Ripple: Derinlemesine Karşılaştırma

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me