Blockchain, teknoloji topluluğunda bazı vızıltılar yaratan yeni teknolojidir. Blockchain dünyayı değiştirecek! Ama nasıl ve neden? Soruları yanıtlamaya yardımcı olmak için bu kılavuzu sizin için bir araya getirdik.

Blockchain’in neden dünyayı değiştireceğini incelemeden önce “blockchain nedir” ile başlayalım. Blockchain teknolojisi, şeffaflık, değişmezlik ve güvenlik sunan dağıtılmış ve merkezi olmayan bir defter sistemidir..

Son birkaç yılın başarısından yola çıkarak, blockchain kalıcı olmak için burada ve çeşitli sektörleri yavaş yavaş bozuyor. Ancak endişelenmeyin, kesinti her zaman olumsuz bir etki anlamına gelmez. Gerçekte, blockchain tüm sektörlere yardımcı olabilir ve onları ilk etapta rahatsız eden kusurlardan kurtulabilir..

Bu nedenle, konuya aşina olmayan herhangi bir acemi, blok zinciri kavramına ve dünyayı nasıl değiştireceğine aşina olmak için bu kılavuzu kullanmalıdır..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Blockchain Dünyayı Nasıl Değiştirecek??

Artık blok zincirinin ne olduğunu bildiğinize göre, ekonomimizin ve işimizin gidişatını nasıl değiştirebileceğine geçebiliriz..

Blok zinciri, tüm işlemlerin depolandığı ve değerinin doğrulandığı merkezi olmayan bir veritabanıdır. Ancak değer, para, toprak, mücevher vb. Gibi her şeyi temsil edebilir. Forbes şimdiden geleceği görüyor ve yeni paraya olan inancını veriyor. Blockchain’in dünyayı değiştireceğine inanıyorlar.

Ama önce, ne tür bir fayda sağlar? Ve dünyayı nasıl değiştirecek?

Eşler Arası Ağ Sistemi

Tek bir kuruluş tarafından yönetilmediği için, yani açık olduğu için herkes blockchain veritabanına tam olarak güveniyor. Blok zinciri teknolojisi ile doğrudan alıcısına işlem yapabilirsiniz, bu da herhangi bir üçüncü şahsı şımartır..

Böylece, artık doğrulama için başka bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadığınız için onları tamamen anlamsız kılar. Dolayısıyla, blok zincirinin buradaki etkisi, bir istemci-sunucu modeli yerine eşler arası işlemler oluşturmaktır..

Merkezi Kontrol Yok


Blockchain, merkezi kontrolden kurtularak dünyayı değiştirecek. Artık hiçbir merkezi otorite varlıklarınızı kontrol edemez. rağmen halka açık blockchain sistemi özerktir, özel bir blockchain sisteminin çalışması için kimlik doğrulamasına ihtiyaç vardır. Ancak yine de merkezi kontrol düzeyini düşürebilir.

Geçtiğimiz yıllarda, pazardaki Google, Facebook veya Amazon’un hayal edilemeyen hakimiyetini görüyoruz. Artık dünyadaki hemen hemen herkesin kişisel verilerine sahipler! Bununla birlikte, blockchain, kendi verilerinizin kontrolünü geri almanıza yardımcı olabilir..

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Gizliliği İyileştirme

Hash fonksiyonu ve kriptografi yöntemi kullanılarak tüm işlemler şifrelenir ve hiçbiri işlemlerinizi takip edemez. Gerçekte, bu gerçekten gizliliğin korunmasına yardımcı olur çünkü kötü taraflar, isteseler bile işleminizin içeriğini göremez..

Tam Şeffaflık

Blockchain ile ilgili en iyi kısımlardan biri şeffaflığı teşvik etmesidir. Şu anda, iş modellerimizin çoğu bu özelliği sunmamaktadır. Devletin kendisinden şeffaflık bile alamıyoruz.

Dolayısıyla, blockchain herkesin neler olup bittiğini görebileceği halka açık bir defter sistemi sunduğunda, insanların kaybedilen güvenini geri kazanabilir..

Yolsuzluk Yok

Blockchain, toplumumuzdaki yolsuzluğun üstesinden gelerek dünyayı değiştirecek. Gerçekte, hala eski ağ sistemleri ve kağıt tabanlı belgeler üzerinde çalıştığımız için, sahtekarların bunları değiştirmesi kolaydır.

Ancak blok zincirleri doğası gereği tamamen değişmezdir. Bir blok içindeki içeriği değiştirmek veya değiştirmek imkansızdır. Birisi onu kurcalamaya çalışırsa, sistemdeki tüm düğümler fikir birliğini ihlal ettiği için anında reddeder. Böylece yolsuzluktan kurtulur.

Ayrıca Oku: Blockchain Yönetişim İlkeleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ekonomiyi Değiştiren Blockchain: Yeni Parasal Sistem

Blockchain’in bir başka yeni özelliği de şu anda yavaş yavaş ilgi görüyor. Parasal sistemde merkezileşmeden ademi merkeziyetçiliğe geçiştir. Şu anda birçok hükümet merkez bankası dijital para birimi modelleriyle ilgileniyor.

Geleneksel yöntemde üçüncü taraf, bize göre değerli bir varlık olan “para” ihraç eden federal bankalardır. Ancak federal bankalar kayıtlarını halkla paylaşmaz ve genel ekonomiyi kontrol eder..

Dahası, işlemler genellikle güvenilmezdir. Sonuç olarak, finansal dolandırıcılık vakaları meydana gelir.

Sorun burada bitmiyor. Her ülkenin kendine ait farklı bir para birimi vardır. Yani, birleşik para birimi yok. İnsanların paralarını yabancı bir ülkede kullanabilmeleri için sıkıntılı engelleri aşmaları gerekiyor. İşlemler günler sürer.

Ayrıca, “hükümetin her şeyi gören gözü” harcadığınız her kuruşu takip eder. Kim birinin işini batırmasını ister? Birinin mahremiyetinin ihlali.

Ancak CBDC modelinin icadıyla, artık birçok ülke blockchain’i benimsiyor ve yerel paralarının dijital bir kopyasını yapıyor. Çin veya ABD gibi ülkeler zaten çözümlerini geliştiriyor.

Bu kesinlikle sosyal ve ekonomik durumumuzu tamamen değiştirecek.

Çin, yakın zamanda kendi CBDC modelini piyasaya sürüyor. DCEP projesiyle ilgili kılavuzumuzdan bununla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Blockchain Ne Zaman Devralacak??

Blockchain’in ne zaman devreye gireceğini düşünüyorsanız, zaten birçok sektörü ele geçirdiğini bilmeniz gerekir. Tedarik zinciri, ticaret finansmanı, sigorta ve sağlık hizmetleri gibi birçok endüstri, şirketleri için blockchain teknolojisini benimsiyor..

Yani değişim çoktan başladı. Bununla birlikte, yalnızca blockchain teknik kusurlarından kurtulabildiğinde kitlesel benimseme sürecini başlatabilir..

Ayrıca Oku: Blockchain Nasıl Çalışır??

Blockchain Neden Dünyayı Değiştirecek??

Blok zincirinin yalnızca dünyanın teknolojik yönünü değiştirmeyeceğini, aynı zamanda toplum olarak işleyiş şeklimizi de etkileyeceğini not etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Dahası, blok zincir paradigmanın değişmesidir, dünyayı sadece parçalarını değil, bir bütün olarak anlayabilmemizin bir yoludur..

Blockchain ekonomiyi nasıl etkileyecek? Geleneksel yöntemler sorunlar ve en önemlisi yolsuzluklarla doludur. Dolayısıyla, iş modellerimizi daha da verimli hale getirmemize yardımcı olan bir teknolojiyi benimsemenin tam zamanıydı. Blockchain, ekonomimizi bu şekilde olumlu yönde etkileyebilir.

Blockchain başarılı olacak mı? Öyle olduğuna inanıyoruz! Şimdiden birçok projede olumlu sonuçlar veriyor. Ayrıca, birçok kurumsal şirket, blockchain tabanlı çözümlere önemli miktarda yatırım yapıyor. Bu nedenle, değişim sadece insanlar için değil, şirketler için de faydalıdır..

Dünyayı değiştiren blockchain hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain’in şu anda dünyayı nasıl değiştirebileceğine dair kılavuzumuza göz atın!

Bitiş Notu

Blockchain büyümesi son birkaç yılda çok yaygınlaştı. Son zamanlarda birçok Blockchain uygulaması göreceksiniz. Kripto para birimleriyle artık araba, ev, sağlık hizmetlerine satın alabilirsiniz. Sürekli artan popülaritesi göz önüne alındığında, geleneksel sistemlerin sahip olduğu her sorunu çözdüğü için blockchain’in gelecek olacağı basitçe varsayılabilir..

Bununla birlikte, sadece zaman bize blockchain’in geleceğimiz için uygun olup olmadığını söyleyebilir..

En önemlisi, dünya çapında benimsendiğinde dünyayı gerçekten nasıl etkileyeceği. Blockchain dünyasında acemiyseniz ve bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bunun için ücretsiz blok zinciri kursumuzu kullanabilirsiniz..

Blockchain’in geleceğin teknolojisi için öngörülüyor, öyleyse neden yarışın gerisinde kalasınız??

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me