Blockchain mi Merkezileştirilmiş mi: Hangisi En İyisi?

Günümüzde Blockchain ile ilgili pek çok aldatmaca var ve insanlar buna doyamıyor gibi görünüyor. Blockchain, uğraşılması gereken çok geniş bir konudur ve bu nedenle, bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz, zaman zaman kafanız karışabilir. Çoğu kişi blok zincirlerini merkezi veritabanı sistemiyle karıştırır ve aralarındaki temel farkları bilmez. Bu nedenle bugün, tüm kafa karışıklıklarınızı gidermek için Blockchain vs Centralized veritabanına daha yakından bakacağız..

Hadi devam edelim mi??

Blockchain mi Merkezileştirilmiş mi: En İyi Çağrı Nedir??

Blok zincirler, merkezileştirme prosedüründen tamamen kurtulan veritabanı sisteminin yeni bir tasarımıdır. Veritabanını herhangi bir merkezi yönetim olmadan yönetebilirsiniz. Böylece, bunu yaparak verileri doğrudan başka bir kişiyle paylaşabilir veya güncelleyebilirsiniz..

Bu, esas olarak merkezi bir kaynak tarafından kontrol edildikleri için orijinal NoSQL veya SQL veritabanı sisteminden tamamen farklıdır..

Birçok yönden blok zincirleri, bankalar gibi standart merkezi veritabanlarından daha fazla güvenliğe sahiptir, ancak diğer bazı yönlerden de eksiktirler.!

Tıpkı merkezi sistem gibi zahmetsizce bu sistem üzerinden depolayabilir, hatta işlem yapabilirsiniz..

Ancak son görüşmeyi yapmadan önce, farklı sektörlerde ne kadar iyi performans gösterdiklerini görelim..

Blockchain vs Merkezileştirilmiş: Performans Analizi

  1. Üçüncü Taraflar: Blockchain Zaferi Alır

Blok zincirinin en çekici özelliği, merkezi yönetim eksikliğidir. Doğrudan işlem yapmanıza izin verecektir. Ama nasıl?

Gerçekten oldukça basit. Blockchain sistemi üzerinde yapılan işlemler, yetkilendirme ve geçerli kanıtı gerektirir. Bu iki terim, merkezi sistemlerden farklı olarak işlem ihtiyaçlarının güvenliğini sağlar.

Blok zincirinde kullanılan düğümler, işlemlerinizi doğrulayacak ve ödemeyi her zaman birbiriyle senkronize olacak şekilde işleyecektir..

Genellikle, standart veri tabanlarının içeriği, kolayca değiştirebileceğiniz bir tür bilgisayar sisteminde saklanır. Sonuç olarak, ne olursa olsun sisteme güvenmeniz ve sonuçta sizi kontrol etmeniz gerekir..

Blok zincirleri bu sistemlerden kurtulur ve verileri üst düzey kriptografi yoluyla güvence altına alır..


Bu nedenle, bir kod yazıldığında, hiç kimse herhangi bir yöntemle onu kurcalayamaz. Oldukça havalı, doğru?

  1. Karmaşıklık: Merkezi Veritabanı Kazananı Alır

Sistemdeki her düğüm, blok zinciri sistemi üzerinde bağımsız olarak çalışır. Düğümler, veritabanına tam erişime sahip oldukları için bunu yapabilir. Dolayısıyla, herhangi bir değişiklik olursa, hepsi muhasebe defterlerini buna göre günceller..

Bununla birlikte, finansal bir işlem için tam şeffaflık, gidilecek en iyi yol olmayacaktır..

Standart merkezi veritabanı sistemleri, kullanıcı özgürlüğünü kısıtlayarak bu tür sorunları önler. Bu hem iyi hem de kötü bir strateji olabilir. Merkezi bir veritabanı, herhangi bir veriyi okuma veya yazma seçeneğine sahiptir, ancak diğer yandan, blok zinciri yalnızca tek seçeneği Yazmaya izin verir..

Bu nedenle, blok zincirinin bu sorunla başa çıkmak için fazladan bir güvenlik katmanı eklemesi gerekir. Yine, birkaç blok zinciri adresi ve kriptografi kullanmak, bu prosedürü normalden daha da karmaşık hale getirir..

Ancak bu şekilde çok daha güvenli bir prosedür olabilir..

  1. Sağlamlık: Blockchain Burada Kazanır

Bütün bir sistem olarak, blok zinciri, herhangi bir miktarda hatayı tolere etme konusunda daha yüksek bir uca sahiptir. Buradaki tüm düğümler bağımsızdır, bu da herhangi bir miktarda kaybı yönetilebilir kılar. Bir düğüm veya birkaç düğüm başarısız olsa bile, diğer düğümler defteri güncellenmiş ve sorunsuz bir şekilde devam edebilir..

Bu tür bir sistem, Blockchain’i başa çıkmak için harika bir teknoloji yapar. Dolayısıyla, sistem üzerinden herhangi bir tür veri gönderirseniz, sıfır işlemin başarısız olma olasılığı vardır. Düğümün başarısız olması durumunda her zaman yetişmenin bir yolunu bulacağınız harika bir prosedür.

Normal veritabanlarında bu tür bir hata korumalı sistem yoktur. Tipik sistemde birçok işlem hatası olmasının nedeni budur..

Yani, finansal işlemler için hangisinin en uygun olduğunu merak ediyorsanız, Blockchain kazancı alır.

  1. Daha Yüksek Performans: Berabere!

Blok zincirleri, merkezi veritabanlarından nispeten daha yavaş olsa da, yine de teknoloji son derece yenidir ve bu sorunu çözmek için birçok değişiklikten geçmektedir..

Sistemin merkezi bir veritabanı kadar hızlı çalışacak şekilde değiştirildiği birçok durum zaten olmuştur..

İmzayı özel-genel kriptografi kullanarak doğrulamak çok zaman alır. Düğümler iki kullanıcı arasındaki işlemi başlatacağından, hiç kimse bu prosedürü atlatamaz. Bununla birlikte, Nano veya Litecoin gibi birçok kripto para birimi, normalden daha hızlı çalışan bir blok zinciri teknolojisi kullanır..

Sonunda,

Blockchain ve Merkezi Veritabanı

Blockchain ile merkezi veritabanı arasındaki fark beklenmedik bir şekilde çok büyük. Ancak Merkezi sistem yüzyıllardır burada ve hala sorunsuz bir şekilde varlığını sürdürüyor. Blockchain yeni bir teknoloji olduğundan, alışmak biraz daha zaman alacak.

Ama oldukça eminim; Tüm kusurlarının üstesinden geldikten sonra, her zaman blok zinciri ve merkezi veritabanı tartışmasının galibi olacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map