Bu makale, blockchain teknolojisinin ve bağlantılı listenin temellerini açıklamaktadır. Ayrıca, blockchain ile bağlantılı liste arasındaki temel farklara dikkat çekiyor..

Bir soruyla başlayalım – Blockchain teknolojisi nasıl çalışır? Temel olarak, bir blok zinciri, veri içeren ve bir karma numarasına ve önceki bloğun bir karma numarasına sahip olan bir dizi bloktur..

Teknik düzeyde, bağlantılı bir liste için aynı şeyi söyleyebilirsiniz! Verileri depolayan bir veri yapısı türüdür. Bununla birlikte, bu iki tür veri depolama aracı arasındaki temel farklar nelerdir??

Bilgisayar bilimi dilinde bu kadar usta olmayanlar için, veri yapısı gibi terimler hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bilgisayar bilimleri konusunda birincil bilgiye sahip olmayan kişiler için oldukça normaldir.


Kaydol şimdi: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Bağlantılı Liste nedir?

Bağlantılı liste, her bir öğenin farklı bir nesneyi temsil ettiği verileri organize etmenin ve depolamanın doğrusal bir yoludur. Buna çeşitli türlerde bir dizi veri diyebilirsiniz. Bilgisayar biliminin dilinde, bağlantılı bir liste bir veri yapısıdır.

Bağlantılı bir listede bir sıra vardır. Her veri elemanına atanmış bir “işaretçi” vardır. Yani, listenin önceki düğümünü her zaman takip edebilirsiniz. Böylece tüm liste bir zincir gibi çalışır. Karma numarasını takip ederek, oluşum düğümüne bile ulaşabilirsiniz..

Bununla ilgili ilginç bir gerçek var, blok zinciri teknolojisinde de ana düğüm bağlantısını bulabilirsiniz. Bu, blok zincirlerini değişmez kılan önemli bir özelliktir. Tasarlandıktan sonra biter!

Blockchain Nedir ve Blockchain Bağlantılı Listeye Nasıl Benzer??

Bu ikisinin nasıl gözle görülür benzerlikleri olduğu konusunda şimdiden fikir edinmiş olmalısınız. Blockchain veri yapısının bağlantılı bir liste olduğu söylenebilir. Bağlantılı liste işaretçi işlevine sahipken, blok zinciri hash işlevine sahiptir. Blok zincirindeki her blok, benzersiz bir hash numarasına ve önceki bloğun veya ana bloğun hash numarasına sahiptir..

Hem blok zinciri hem de bağlantılı liste aynı teknolojiyi kullanır. Her ikisinin de önceki bir hash numarası olmayan bir oluşum bloğu var.

Yani evet, blockchain aslında bağlantılı bir liste veri yapısının birkaç özelliğini paylaşıyor. Teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek için temel blok zinciri özelliklerine göz atabilirsiniz..

Bununla birlikte, bu iki teknoloji arasında da bazı temel farklılıklar vardır..

Blockchain ve Bağlantılı Liste: Temel Farklılıklar Nelerdir??

Blok zinciri ile bağlantılı listenin ilk ve en önemli çatışması, bir blok zincirinin belirli bir bloğun atasını tanımlamak için bir hash fonksiyonuna sahip olmasıdır. Oysa bağlantılı bir liste, bir işaretçi işlevi kullanarak aynı işlevi görür. Burada kriptografide hash oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, daha kapsamlı bir bilgi istiyorsanız, kriptografik hashing hakkındaki bu ayrıntılı kılavuz, hashing işleminin nasıl çalıştığı konusunda size canlı bir fikir vermelidir..

Yine, bir blok zinciri, yapı açısından çok daha karmaşıktır. Bağlantılı bir liste, verileri düzenlemenin ve depolamanın doğrusal bir yoludur.

Örneğin blok zincirler, işlemleri ve işlemlerle ilgili tüm verileri depolamak için Merkle Ağaçlarına sahiptir. Dahası, bu Merkle ağaçlarının (veya bloklarının) kendi ana hashlerine benzersiz hash numarasıyla bir bağlantısı vardır..

Dahası, bir blok zincirinin bazı benzersiz özellikleri vardır. Örneğin, bir blok zinciri, pratik yaşamımızda çok sayıda uygulamaya sahip olabilen, merkezi olmayan, dağıtılmış ve özerk bir dijital defterdir. Veri manipülasyonu ve tahrif edilmesi neredeyse imkansızdır çünkü blockchain sistemi buna anlam olarak izin verir. Öte yandan, bağlantılı bir liste, verileri yapılandırmanın basit bir yoludur..

Blockchain, siber saldırı riskini nasıl ortadan kaldırır??

Eh, blok zincirlerinin kopyası ağ içindeki kullanıcılar arasında dağıtılır. Yani düğümdeki herkes doğrulayıcı olarak çalışıyor. Biri bir kopyayı kurcalamaya çalışırsa, bu kopya diğerleriyle senkronize olmaz. Diğer düğüm, olağandışı değişikliği basitçe reddedecektir. Blockchain güvenliği, siber saldırılara ve bilgisayar korsanlarına karşı bu şekilde koruma sağlar.

Bir blok zinciri, merkezi olmayan uygulamalar, merkezi olmayan kuruluşlar, akıllı bir ekonomi ve daha fazlasını yaratma potansiyeline sahiptir. Belki de blok zinciri işlevlerinin bağlantılı listeye benzer olduğu sorusunu nasıl gündeme getirdiğinin temel tanımı.

Merkezi olmayan uygulamalar hakkında buradan daha fazla bilgi edinin!

Sonuçlar

Bu, blok zinciri ve bağlantılı liste tartışmasının kısa bir özetiydi..

Blockchain bağlantılı bir liste mi?

HAYIR!

Bir blok zinciri, bağlantılı bir listenin bazı temel özelliklerine sahiptir. Ama işte bu, aslında çok daha karmaşık ve çok daha fazla işlevselliğe sahip. Bağlı bir listede, bağlantılı listenin bütünlüğünü koruyacak veri doğrulayıcıları yoktur. Blockchain ise tamamen işleyen otonom bir sistemdir..

Blok zincirleri ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, başlamak için kesinlikle ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atmalısınız.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me