Günümüzde blockchain teknolojisi çok fazla ses getirecek gibi görünüyor. Bu geniş blok zinciri teknolojisi yelpazesinin çoğu çenemizi düşürdüğünden, insanlar genellikle blok zinciri yerine dağıtılmış defter terimini kullanırlar. Ancak blok zinciri ve dağıtılmış defter aynı şey mi??

Biraz daha derine inelim ve gerçekten nasıl çalıştıklarını ve blockchain ile dağıtılmış defterin aynı şeyler olup olmadığını öğrenelim?

Dağıtık Defter Platformu Nedir?

Dağıtılmış defter platformu veya teknolojisi, verileri depolamak için düğümleri veya diğer bilgi işlem sistemlerini kullanan bir tür veritabanıdır. Ağdaki her düğüm, defterin tam bir kopyasını kaydeder.


Ayrıca, her düğüm tüm bilgileri bağımsız olarak günceller.

Oldukça havalı, doğru?

En heyecan verici kısım, dağıtılmış defter platformundaki her şeyin herhangi bir merkezi otorite sistemine bağlı olmamasıdır. Sistemin her güncellemesi ayrı ayrı kaydedilir ve ardından düğüm tarafından güncellenir..

Tüm bilgileri aldıktan sonra, her düğümün çoğunluk anlaşmasına sahip olduğundan emin olmak için oy kullanırlar. Belirli bir karar verdikten sonra, bu düğümler defteri yeni sürümle günceller. Bu tür bir defter sistemi, güvenin herhangi bir olumsuz tarafını sona erdirmeye yardımcı olur.

Bu düğümler bağımsız olduğundan, hükümetler, bankalar veya avukatlar gibi daha yüksek makamlara bağlı olmanıza gerek kalmayacaktır..

Bu harika defter platformu, merkezi sistemlere yeni bir çözüm türü getiriyor. Bu yeni bir devrimin başlangıcı olabilir!

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blok zincirleri aslında bir tür dağıtılmış defter platformudur. Burada olan şey, düğümlerin fazladan bir güvenlik ve doğruluk katmanı eklemek için bir zincir oluşturmasıdır..

Eşler arası bir ağ sistemi, bir blok zinciri teknolojisini yönetir. Bir tür dağıtılmış defter sistemi olduğundan, herhangi bir merkezi otorite veya sunucu olmadan var olabilir ve onu koruyabilir. Dolayısıyla, burada veriler, düğümlerin hesaplama bütünlüğüne ve replikasyon sürecine bağlı olacaktır..

Bununla birlikte, blok zincirinin yapısı onu bu kadar benzersiz kılan şeydir. Bu defter sistemindeki her veri bir blokta saklanır ve düğümlere göre gruplandırılır. Daha sonra bu veri blokları birbirleriyle bağlantılıdır ve daha sonra bir tür kriptografi kullanılarak güvence altına alınır.

Bu nedenle, büyüyen bir veri kayıtları listesidir. Hiç kimse önceden depolanan veri bloklarını silemez veya değiştiremez ve bu böyle kalır. Tipik olarak var olmayan herhangi bir sistem arızası meydana gelirse, düğümler geri döner ve kayıpları yönetmek için önceden depolanan verileri kullanır..

Bu nedenle, olayları izlemek veya sistemi yönetmek, bu tür dağıtılmış defter sisteminde çok daha rahat hale gelir..

Kripto para biriminin altın mücevheri Bitcoin, bu teknolojinin öncüsü oldu ve daha sonra geliştirildi ve diğer birçok kripto para biriminde kullanıldı..

Öyleyse, kripto para birimlerinin neden bu kadar yaygın olduğunu merak ediyorsanız, gerçek cevap budur..

Ne Avantaj: Blockchain açıklandı

Teknoloji, açık ara en sağlam sistemlerden biridir. Bu kadar güvenliği ihlal etmekte zorlanacaksınız. Açıkçası, hiç kimse bu% 100 güvenlik seviyesini sağlayamaz, ancak blok zinciri kötüye kullanımı büyük ölçüde en aza indirmeye yardımcı olur..

Yapı o kadar güvenlidir ki, finansal kayıtları endişelenmeden bile işleyebilirsiniz. Yeni blockchain teknolojisi, şirketlere bankacılık problemleriyle fazladan evrak sıkıntısı çekmeden başa çıkmaları için modern bir yol sunuyor..

Blockchain, finansal işlemin operasyonel verimsizlikler olmadan gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu süreç nihayetinde çok fazla para tasarrufu sağlar. Blockchain teknolojisini kullanmanızın nihai nedeni budur.

Blockchain ve Dağıtılmış Defter: Blockchain’in Ötesinde Bir Şey Var mı?

Blok zinciri popüler bir dağıtılmış defter sistemi olabilir, ancak tek sistem değildir. Pek çok insan şimdi bunu bir adım öteye taşıyor ve blok zincirini yenmek için başka verimli dağıtılmış defter teknolojileri icat ediyor..

Yeni ve geliştirilmiş DLT almanın en iyi yolu işbirliğidir. Blockchain teknolojisinin çoğu açık kaynaklı olduğundan, insanlar kodları kullanmakta ve daha verimli hale getirmek için ince ayar yapmakta özgürdür..

O gün, DLT’lerin nihai standart haline geleceği ve şirketlerin finansal ve hatta işletmelerin diğer yönlerini işlemek için kullanacağı gün çok uzak değil..

Sonunda,

Dolayısıyla, blok zinciri ve dağıtılmış defter arasındaki temel fark, iç yapı sistemidir. Tüm blok zinciri teknolojileri, dağıtılmış defterin bir biçimidir, ancak tüm dağıtılmış defter sistemleri blok zinciri değildir.

Dağıtılmış her kanal farklıdır ve çoğunlukla düğümlerin davranışına bağlıdır.

Dağıtılmış defter veya blok zinciri olarak adlandırın, ancak şüphesiz herkesin merakla beklediği evrimdir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me