Kripto para biriminin en kritik özelliklerinden biri nedir? Kolay, ademi merkeziyetçilik! Yani bunun anlamı nedir? Bu, bankalar veya hükümet gibi hiçbir merkezi otoritenin bu sistemi kontrol edemeyeceği anlamına gelir..

Genel kontrol, düğümler, ağlar ve bilgisayarlar arasında bölünmüştür. Çoğu durumda, bu kripto para birimleri küresel işlemlere ekstra bir güvenlik ve gizlilik katmanı ekler. Standart para birimlerinde bu kadar güvenlik görmeyeceğiniz için bu mükemmel bir süreçtir.

Bu etkileyici teknolojiye dayanarak, geliştiriciler 2016 yılında DAO adıyla merkezi olmayan bir özerk organizasyon kurmaya çalıştılar. Yani soru ortaya çıkıyor, “DAO nedir?”

Söylemeye gerek yok, proje başarılı oldu.

Peki DAO Nedir?

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon merkezi olmayan ve otomatik hale getirilir. Bu kuruluşun genel yapısı, bu konuda herhangi bir yönetim kimliği veya direktör içermiyor.

Bunun yerine, risk sermayesi fonu gibi davrandığı açık kaynaklı bir koddur. Tamamen hükümetlerin erişemeyeceği bir hale getirmek için, sistem herhangi bir ulus sloganı olmadan çalışır. Yani bu teknolojinin arkasında belirli bir ülke olmadığı için lansmanından sonra hak iddia edemezler..

Bununla birlikte, bu kavramın kökü Ethereum ağıdır.

Neden İlk Etapta Böyle Bir Şey Yapmalı??

Olağan organizasyonlar insan hataları ve manipülasyonlarla doludur. Ayrıca bu sistemde belirli favorileri de görebilirsiniz..

Bu sorunu ortadan kaldırmak için bu teknolojinin geliştiricileri, kararların bir insandan ziyade otomatik sisteme bağlı olacağı bu sistemi yaptı..

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon Nedir

DAO nedir?


Bu sistemin tek yakıtı Ether’di ve birçok yatırımcının herhangi bir sorun yaşamadan denizaşırı ülkelere para göndermesini sağladı. Yatırım yaptıktan sonra, belirli proje hatlarında oy kullanmalarına yardımcı olacak jetonlar alacaklardı..

Başlangıçta DAO 2016’da yeniden piyasaya sürüldü ve bir ay süren büyük bir kitle satışından ve para biriktirdikten sonra. İnsanlar ona 150 milyon dolardan fazla yatırım yaptı ve şimdiye kadarki en büyük kitle satışlarından biri olarak kabul edildi.

DAO Nasıl Çalışır?

Teknik olarak Bitcoin, tamamen işlevsel ilk DAO’ydu. Neden? Eh, çünkü zaten içerik oluşturucu tarafından belirlenmiş bazı kurallara sahipti ve bu kurallara bağlı olarak otomatik olarak çalışabilirdi..

Bundan sonra, akıllı sözleşmelerin kullanımı daha sonra Ethereum’da kuruldu. Bu hareket, halka daha açık olmasını sağladı ve insanlar bu teknolojiyi kendi çıkarları için kullanabilirdi..

Nasıl işlediği aşağıda açıklanmıştır.

Öncelikle, DAO’nun izleyeceği bir dizi kurala ihtiyacı olacaktır. Bu kurallar daha sonra akıllı bir sözleşmeyle programlanır ve ardından internette herkesin kullanımına açık hale getirilir..

Ancak, kendi başına yapamayacağı belirli görevleri yapmak için insanlara ihtiyaç duyacaktır..

Tüm bunlardan sonra, jeton veya başka bir para birimi olabilen ilk kaynak yaratma var. Neden? Her görevi tamamladıktan sonra DAO, ekip üyelerini performanslarına göre ödüllendirecek..

Son olarak, hazır ve çalışır durumda olduğunda, hiç kimse, hatta içerik oluşturucu bile kuralları değiştiremez veya herhangi bir şekilde etkileyemez. Oluşturucu tarafından belirlenen her kural, blok zinciri defter sistemine kaydedilir. Bu, çalışması için gereken şeffaflığı ve güvenliği sağlar..

Tüm görevleri yerine getirdikten sonra, fon buna göre bölünüyor ve herhangi bir etkisi ya da herhangi bir etkisi olmayan başarılı bir projemiz var..

DAO Ne Kadar Güvende??

Dokunulmaz kod süreci aslında harika bir fikir. Onları düzelttikten hemen sonra koda veya kurallara kimse dokunamaz.

Ancak, birisi DAO arasında bir boşluk veya hatayla karşılaşırsa, bunu değiştirmenin bir yolu yoktur. Bu önemli bir dezavantaj.

Bir kişi bir boşluk görürse, tüm parayı almak için onu etkilemeye veya hacklemeye çalışabilir. Başlangıçta kurallara uyacaklarından onları durdurmanın bir yolu yok.

Piyasaya sürüldükten hemen sonra da benzer bir durum yaşandı. Geliştiriciler fonları geri almak zorunda kaldı ve sonuçta topluluk arasında bir isyan çıkardı..

DAO’yu Kullanmak İçin Yasal İzne İhtiyacınız Var mı?

Bir başlangıç ​​şirketiniz varsa ve bir DAO olarak çalışmak istiyorsanız, yasal kanallardan geçmeniz gerekir..

Her şeyden önce, temelde kripto jetonları olmak üzere kripto para birimlerinin satılmasına ilişkin düzenlemeleri tanımlamanız gerekir. Ayrıca, potansiyel bilgisayar korsanlarıyla başa çıkmak için güvenlik protokollerini de özetlemeniz gerekecek.

İkinci olarak, DAO sistemini kendi sisteminize yerleştirmek için uygulanabilir bir sözleşmeye veya çerçeveye ihtiyacınız olacak.

Ancak tüm bunlar, bir avukat tutmanızı ve sistemi yerleştirmek için geçiş izni almanızı gerektirecektir..

Son sözler,

Artık “DAO nedir” ve nasıl çalıştığını bildiğinize göre, bu konsept çok net olacaktır. DAO’lar gerçekten de tipik araçlarımıza göre önemli bir avantaj sağlar ve herhangi bir proje sırasında hiçbir insan hatası oluşmamasını sağlar..

Şüphesiz piyasadaki en büyük blok zinciri teknolojilerinden biridir!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me