Bu giriş kılavuzu, dağıtılmış defterin ne olduğu, temel özellikleri ve blok zincirleri ile DLT’lerin nasıl iki farklı teknoloji olduğu hakkında kısa bir tartışma sunar..

Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT), blockchain teknolojisinin bel kemiğidir. Tüm blok zincirleri, çalışmak için doğal olarak dağıtılmış bir defter kullanır. Aslında, blok zinciri, dağıtılmış defter teknolojisi şemsiyesi altındaki teknolojilerden biridir..

Elbette, dağıtılmış defter teknolojisi karmaşık bir teknolojidir ve bu teknolojiyle ilgili birden çok kavramın daha derin bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Bu makale, DLT kavramına kısa bir giriş sunmaya çalışmaktadır..

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Dağıtılmış Defter Nedir Teknoloji?

Dağıtılmış defter, dağıtılmış bir ağ üzerinde çalışan dijital bir veritabanıdır. Çeşitli yerlere, ağlara ve sınırların ötesine yayılmıştır. Dağıtılmış defterin arkasındaki ana fikir, herhangi bir merkezi otoritenin onu kontrol etmemesi ve dolayısıyla şeffaflık sağlamasıdır..

Ağın her düğümü, dağıtılmış sistemde yer alır. Her biri, ağdaki diğer düğümler gibi tam bir kopyaya sahip oldukları için defteri bilir..

Dağıtılmış defter sistemleri son derece hızlıdır. Ağdaki değişikliği yansıtmak çok zaman almaz.

Dağıtılmış defter teknolojisi, bu siber saldırı çağında mükemmel bir seçimdir. Dağıtılmış bir defterle, bilgisayar korsanlarının veritabanını kırması zorlaşır. Bunun nedeni, her şeyin şeffaf olması ve korsanın izini sürmenin kolay olmasıdır. Ayrıca, bilgisayar korsanının hacklemek için önemli bir hesaplama gücüne ihtiyacı var ki bu neredeyse çoğu kişi için mümkün olmayabilir..

Daha fazla oku:DLT nedir?

Dağıtılmış Defterin Benzersiz Özellikleri

Dağıtık defterleri kullanarak, merkezi otoriteye gerek kalmaz. Dağıtılmış bir ağ tamamen ademi merkeziyetçilikle ilgilidir. Düğümler tarafından tutulan bir defter veya sözleşmeler ağıdır. Düğümler bloklar halinde birleştirilebilir, bu da daha büyük dağıtılmış ağ kayıt defterlerinin bakımını daha da kolaylaştırır. Merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmadan tüm bilgiler güvende kalır.

Bununla birlikte, dağıtılmış ağı etkinleştirmek için kriptografi gibi teknoloji gereklidir. Veriler, kriptografik imzalar ve anahtarlar yardımıyla kullanılabilir. Daha fazla çalışma için, kriptografide karma oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz..


Dağıtılmış defterde depolanan her şey değişmezdir. Bu, bir kez depolandığında; değiştirilemez. Değişmezlik, bilgisayar korsanlarının dağıtılmış defter ağını hacklemeye çalışmasını daha da zorlaştırır. Ayrıca, merkezi otoritenin yokluğu, aynı zamanda herhangi bir kasıtlı değişiklikten de muaf olduğu anlamına gelir..

Daha fazla oku: Dağıtılmış Defter Teknolojisi DLT Hakkında Kapsamlı Kılavuz

Blockchain vs Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT)

Halen blockchain teknolojisi ile ilgili temel bilgileri öğrenen biri, genellikle DLT ve blockchain’i aynı teknoloji olarak düşünme hatasını yapar. İşleri karmaşıklaştırmak yerine, basit bir şeyi hatırlayabilirsiniz –

Blok zinciri bir tür dağıtılmış defterdir, ancak her dağıtılmış defter, blok zinciri değildir.

Blok zinciri belirli bir blok yapısına sahipken, DLT’ler blok zincirleriyle aynı yapıyı izlemek zorunda değildir. Dağıtık defterler farklı veri yapılarını takip edebilir. Aynı şey bir veri dizisini takip etmek için de söylenebilir.

Diğer bir büyük fark, blok zincirlerinin çalışması için güce aç bir fikir birliği algoritmasına ihtiyaç duyması GEREKİR. Ancak dağıtılmış defterlerin bir fikir birliği algoritmasına ihtiyacı yoktur. Bu nedenle, dağıtılmış defterler daha az güç tüketir ve daha ölçeklenebilirdir.

Dağıtılmış defter teknolojisinin bu kadar zorlayıcı olmasının ana nedeni, blok zincirine güç sağlamak için kullanılabilmesidir. Blok zinciri, DLT’leri kullanan özel bir veritabanıdır.

Daha fazla oku: Blockchain ve Dağıtılmış Defter Teknolojisi

Dağıtılmış defter ve blok zinciri ile ilgili aşağıdaki tabloya göz atın

ParametreDağıtılmış LedgerBlockchain
Yapısı Farklı düğümlere yayılmış bir veritabanı; farklı yapılara sahip olabilir Bloklar ve zincirlerden oluşan belirli bir yapıyı takip eder
Sıra Teknoloji türüne bağlı olarak farklı veri dizisi modellerine sahip olabilir Yalnızca blok zincirleri için tasarlanmış veri sırasını takip eder
Konsensüs İhtiyacı Konsensüs algoritmasına ihtiyaç duymaz Konsensüs algoritması zorunludur
Ölçeklenebilirlik Yüksek Düşük
Jetonların Kullanılabilirliği Hayır Jeton ekonomisi olabilir

Son sözler

Dağıtılmış defter teknolojisi hala başlangıç ​​aşamasındadır, ancak bu, şirketleri işlerini daha etkili hale getirmek için onu kullanmaya teşvik etmemelidir. DLT ayrıca artımlıdır, bu da kolayca ölçeklenebileceği anlamına gelir. Her birimiz için hayatı kolaylaştırabilecek gelecekteki teknolojilerin ve çözümlerin temel taşı görevi görebilir..

DLT, mevcut dünyanın içinden geçtiği birçok sorunu çözer. Yalnızca gerekli verileri depolamakla kalmaz, aynı zamanda koruma, bütünlük, hız vb. Gibi müşteri sorunlarını da çözer. Daha az kağıt kullanımı ile çevresel ayak izini de azaltır.

Daha temel blockchain kavramlarını öğrenmek istiyorsanız, şimdi ücretsiz blockchain kursuna göz attığınızdan emin olun.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me