Herkese açık bir blockchain nedir? O nasıl çalışır? Özel olandan farkı nedir? Herkese açık bir blockchain ne zaman kullanılır? Eğer yeni başlayan biriyseniz, tüm bu sorular son derece kafa karıştırıcıdır. Size yardımcı olmak için, halka açık blockchain ve ekosisteminin ayrıntılarına gireceğiz. Haydi başlayalım!

Gerçekte, farklı kullanım durumlarına uygun birçok farklı türde blok zinciri teknolojisi vardır. Örneğin, genel blok zincirleri, özel blok zincirleri ve federe blok zincirleri vardır. Her biri birbirinden farklı.

Ancak, bu türlerin her birinin iş modellerimizi nasıl etkilediğini anlamıyorsanız, blok zinciri tabanlı bir çözümü uygulamak son derece zor olacaktır..

Bu yazıda, halka açık blockchain ekosistemini keşfedeceğiz. Ayrıca, kavramı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, tanımla başlayacağız ve sonra yavaş yavaş bu tür teknolojinin pratik bir örneğine doğru ilerleyeceğiz. Öyleyse, bu teknolojinin neyle ilgili olduğuna bakalım.

Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu

Herkese Açık Blockchain Nedir?

Herkese açık bir blockchain’in kısıtlamaları yoktur. İnternet bağlantısı olan herkes ağa erişebilir ve blokları doğrulamaya ve işlem göndermeye başlayabilir. Tipik olarak, bu tür ağlar, engellemeleri doğrulayan kullanıcılar için bir tür teşvik sunma eğilimindedir..

Her neyse, bu ağ işlemleri doğrulamak için Proof of Work veya Proof of Stake fikir birliği algoritmalarını kullanma eğilimindedir. Gerçek anlamda “Kamusal” bir ağdır.

Satoshi Nakamoto’nun 2009’da önerdiği model buydu. Ona anne teknolojisi diyebilirsiniz. Daha sonra, kurumsal şirketler blok zincir teknolojisine ilgi göstermeye başladı ve merkezi olmayan defterin doğasını değiştirdi ve özel blok zincirlerini tanıttı..

Herkese açık blockchain mimarisinde, protokolü istediğiniz zaman indirebilirsiniz ve hiç kimseden izin almanız gerekmez. Halka açık blok zincirleri, teknoloji endüstrisini bu kadar kazançlı kılan ideal modeli tasvir ediyor.

Bu nedenle, tamamen merkezi olmayan bir sistemdir, ekosistemi tek bir kuruluş kontrol etmez. Özel bir blok zinciri, sahibi olan kuruluş tarafından değiştirilebilir ve değiştirilebilir.

Halka açık bir blok zinciri, üçüncü bir tarafın gerekliliğini aştı. Sistemin kendine ait doğal bir akışı vardır – tıpkı akan bir nehir gibi. Akış yolunu kimse kontrol etmiyor, yine de herkes kullanıyor. Peki bunu nasıl kolayca tanımlayabilirsiniz? Kendi kendini yöneten, tamamen merkezi olmayan ve özerk bir dijital kamu defteri.

İnsanların, halkın ve halkın demokrasinin bu tanımı gibidir.!


Farklı blok zinciri teknolojisi türlerini merak mı ediyorsunuz? Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için 4 farklı tipte blockchain teknolojisine bir göz atın.

Halka Açık Blockchain’in Özellikleri

Herkese açık blockchain mimarisinin belirli özellikleri vardır. Açıkçası, bu özellikler diğer blok zinciri türlerinden farklıdır. Bakalım bunlar ne –

  • Her düğümün defterde okuma ve yazma erişimi vardır
  • Herkes sisteme düğüm indirebilir ve ekleyebilir
  • Teknoloji, doğası gereği tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahiptir
  • Anonimlik sunar, bu da hiç kimsenin işlemlerinizi size geri izleyemeyeceği anlamına gelir
  • Özel blok zincirine kıyasla biraz daha yavaştır

Daha fazla oku:Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Avantajları nelerdir?

Herkese açık blok zincirinin bazı önemli avantajlarına göz atalım.

Daha Fazla Şeffaflık

Halka açık blok zincirleri, ağ kullanıcıları arasında ortak bir fikir birliğine sahiptir. Birisi sorarsa – kamu ağı neden daha iyi? İlk cevap şeffaflık olacaktır. Blok zincirlerinin yeni para kazanma sistemi olarak kabul edilmesinin nedeni, şeffaf olması ve hiçbir şey üzerinde kontrol sahibi olmamasıdır..

Nasıl işlem yapılacağını kontrol eden merkez ve federal bankalardan büyük bir adımdı. Ayrıca, geleneksel yöntemle birine para göndermek istediğinizde çeşitli ücretler ödemeniz gerekir..

Üstelik işlemlerin tüm geçmişleri kamuoyunun gözünden uzakta gizli tutulur. Satoshi dünyaya geleneksel sistemimizin bilgi çağı için çok yaşlandığını gösterdi.

Ortak dijital defter kitlesel kalabalıkla paylaşıldığında, herkes onu takip edebilir. Bu, daha fazla şeffaflığa ve işlemleri doğrulayan üçüncü bir tarafa ihtiyaç duyulmasına neden olur..

Ayrıca Oku:Blockchain Nasıl Çalışır??

Gerçek Merkezi Olmayan Yapı

Ağ altyapısı tamamen dağıtılmıştır. Böylece, sistemdeki tüm düğümler, defterin kendi kopyalarına sahip olacaktır. Ve fikir birliği algoritmalarını kullanarak defteri verimli bir şekilde güncelleyebilirler.

Herhangi bir adımda herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç olmadığından, bu tür bir blok zinciri gerçekten merkezi olmayan bir yapı sunar..

Kullanıcı Yetkilendirmesi

İnternet bağlantısı olan herkes blok zincirinin kopyasını indirebilir ve onu okuma veya yeniden yazma konusunda tam yetkiye sahiptir. Yani, genel insanların kontrol paneli var, kötü bir şirket değil!

Değişmezlik

Kamusal ağ tamamen değişmezdir. Bu, hiç kimsenin sistemi kurcalayamayacağı veya parayı çalamayacağı anlamına gelir. Birisi çift harcama gibi blokları kurcalamaya çalışırsa, diğer tüm düğümler işlemi reddeder. Dolayısıyla, vergi dolandırıcılığı gibi durumlar ve diğer birçok sorun bu teknoloji ile azaltılabilir..

Blockchain, adil fayda payıyla birlikte gelir. Blockchain teknolojisinin faydaları hakkındaki kılavuzumuzdan daha fazlasını öğrenin.

Herkese Açık Blockchain Örnekleri

İş çözümünüz için en iyi halka açık blockchain örneklerine göz atmak önemlidir. Bu tür bir blockchain teknolojisini kullanmak istiyorsanız, ne zaman halka açık bir blockchain kullanıp ne zaman kullanmamanız gerektiğini anlamanız gerekir..

Kripto dünyasındaki neredeyse tüm büyük isimler, Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi halka açık blok zincirine dayanmaktadır..

Ethereum aslında şu anda en popüler halka açık blok zinciridir. Gerçekte, Ethereum halka açık bir blockchain konseptini tamamen yeni bir seviyeye taşıdı. Şu anda, bu blok zincirine dayanan pek çok uygulama var..

Ethereum’u merak mı ediyorsunuz? Bu platformun nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz? Şu anda nihai Ethereum rehberimize göz atın!

Sonuç

Artık halka açık bir blok zincirinin ne olduğunu bildiğinize göre, herkese açık blok zincirleri kullanarak herhangi bir blok zinciri tabanlı çözümü başarıyla uygulayabilirsiniz. Bu blok zinciri özelliklerle dolu olsa da yine de kurumsal çözümler için pek uygun değil.

Gerçekte, kurumsal çözümlerin düzenlemelere ihtiyacı vardır, ancak bu teknoloji bunu sunamaz. Bu nedenle, son görüşmeyi yapmadan önce özel blockchain ve federe blockchain’e de göz atmalısınız..

Blockchain yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, önce blok zincirinin temellerini öğrenmelisiniz. Ücretsiz blockchain kursumuzla öğrenme sürecinize başlayabilirsiniz. Hemen kaydolun ve blok zinciri teknolojisinin avantajlarını çözümünüze uygulayın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me