Merkezi Olmayan Ethereum Platformunun Faydaları Nelerdir?

Düşünürseniz, Bitcoin çoktan yaşlandı ve yeni doğanlar savaş alanını yönetiyor. O zamanlar, blockchain teknolojisi yalnızca işlemleri ve daha fazla dijital nakit sistemini doğrulamak için kullanılıyordu. Bu, Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan teknolojinin yalnızca tek bir kullanımı. Ethereum, dünyaya bir blok zincirinin bir para birimi bakım sisteminden çok daha fazlası olabileceğini gösteren ilk blok zinciri ağıdır. Merkezi olmayan Ethereum platformunun faydaları saymakla bitmez ve bildiğimiz gibi interneti yeniden tanımlayabilir.

Ethereum nedir?

Ethereum, blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir yazılımdır platform uygulamalarınızı nerede oluşturabilir ve başlatabilirsiniz. Bitcoin ve Ethereum arasındaki temel fark, uygulamalarının içindedir. Bitcoin, bankalar gibi üçüncü taraf bir doğrulayıcıya olan ihtiyacı çözen yeni bir işlem sistemi oluşturmak için blok zinciri teknolojisini kullandı..

Ethereum ayrıca kendine ait bir para birimi ve işlem sistemine sahiptir, ancak aslında bundan çok daha fazlasıdır. Bizim için Akıllı Sözleşmeleri tanıtan ilk sistemdir.

Akıllı Sözleşme: Basitçe Açıklandı

Akıllı Sözleşme bir kullanıcının değeri olan herhangi bir şeyi işlemesini sağlayan bir kod için süslü bir isimdir. Para, mülk, şirket hisseleri ve altın olabilir, temelde herhangi bir şey!

Ama nasıl? Bir senaryo varsayalım. John, onun için bir kitap yazmayı bitirdiğinde Lisa’ya ödeme yapmak istiyor. Ama John harika bir kitap istiyor! Yalnızca Lisa her biri 3.000 kelime içeren 20 bölüm yazarsa ve bunu 30 gün içinde bitirirse ödeme yapacağına karar verir. Ancak John, Lisa tüm koşulları yerine getirmesine rağmen havada kaybolan bir sahtekardı..

Akıllı Sözleşme, Lisa’yı bu tür senaryolardan kurtarabilir. İki kişi arasındaki bir sözleşmedir. Her Ethereum bloğunun içinde kodlar vardır. İki taraf daha önce kararlaştırdıkları koşulları kabul ettiğinde, sistem bunu otomatik olarak doğrular. Yani Lisa, John’la Akıllı Sözleşme yapsaydı kendini kurtarabilirdi..

Her iki taraf da anonim kalacak, ancak sözleşme doğrulama için halka açık defterde kalacak.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM)

EVM biraz karmaşık bir fikir. Bu yüzden dikkatlice dinleyin! EVM, temelde Akıllı Sözleşmeleri mümkün kılan uygun bir donanım ve yazılım işbirliği sistemidir. Bu sanal makine, Akıllı Sözleşmedeki güvenilmeyen kodları Ethereum’un ağına bağlı tüm makinelerde (bilgisayarlar) çalıştırabilir..


Akıllı Sözleşme, gereksinim yerine getirildiğinde işlemi doğrular. EVM, bu Akıllı Sözleşmelerin sorunları çözmek için kullandığı eksiksiz Turing yazılımıdır..

DApp’ler: Ethereum Merkezi Olmayan Platformun Nihai Kullanımı ve Faydaları

Pekala, Ethereum’un merkezi olmayan platformunun teknolojisini nerede kullanabilirsiniz? Cevap DApp’ler. DApp’ler merkezi olmayan uygulamalardır.

Hemen hemen tüm büyük web sitelerinin merkezi bir sunucusu vardır. Bu merkezi sunucunun bir numaralı sorunu, bir kişi onu kırarsa, sunucudaki tüm web sitelerinin tüm hassas verilerini alabilmesidir. Sunucu da çökebilir. Merkezi sunucuya çok fazla bağımlılık var.

Şimdi, tüm verilerin yalnızca bir kısmını tutan merkezi olmayan bir sunucuya sahip olduğunuzu hayal edin. Bu nedenle, bir sunucu çökerse veya saldırıya uğrarsa, web sitesi sahipleri tüm verileri kaybetmez.

Dahası, hükümet veya internet düzenleme kuruluşları, veriler ağın her tarafına dağılmış olduğundan herhangi bir web sitesini kapatamaz. Yani, hiç kimse interneti olduğu gibi kontrol edemez. Bildiğiniz gibi, internetin ana fikri bilgiyi herkes için ücretsiz hale getirmekti. Merkezi olmayan platform ile artık mümkün.

Gördüğünüz gibi, merkezi olmayan Ethereum platformunun faydaları saymakla bitmez..

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO)

Merkezi olmayan Ethereum Platformunun mükemmel faydalarından biri, benzer düşünen bir grup insanın bir projeyi tamamlamak için ekip oluşturabilmesidir. En iyi yanı, grubun tek liderinin olmaması, yani grubun ademi merkeziyetçi olmasıdır. Burada “DAO” hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu, Akıllı Sözleşme ile bağlı bir varlık daha tek bir birleşik hedefe ulaşmak için çalışırsa gerçekleşebilir. Sistem, hedefe ulaştıktan sonra DOA’yı çözer. Buna işlerin ve ofislerin geleceği diyebilirsiniz.

Karşılaştırmalarımıza göz atın:

  • Bitcoin mi Ethereum mu? Fark ne?

  • Ethereum vs Litecoin: LTC Neden İşlemler İçin ve ETH Akıllı Sözleşmeler İçin?

  • EOS VS Ethereum: Potansiyel Bir Ethereum Katili!

  • Ardour vs Ethereum: Artıları ve Eksileri Nelerdir??

  • NEO mu Ethereum mu: Hangisi Daha İyi??

  • Ethereum ve Ripple: Derinlemesine Karşılaştırma

Son sözler

Yeni icatlarla, yeni olasılıklar gün yüzüne çıkıyor. Ethereum’un merkezi olmayan platformu zaten yeni ufuklar yaratıyor. İnternetin doğasını sarsabilir. Platform, sözleşmeleri değiştirilemez ve kurcalanmaya karşı korumalı hale getirecek.

Dahası, sunucu asla kapanmayacağı için uygulamaların kesinti süresi olmayacak. Bu teknolojinin gelecekte nereye gideceğini yalnızca zaman söyleyebilir.

Devamını okuyun, Blockchain Protokollerinin Nihai Listesi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map