Özel Blockchain nedir? Yeni başlayanların kılavuzu

Bu makale, özel blockchain teknolojisinin tüm temellerini kapsayacak ve nasıl çalıştığını inceleyecektir..

Blockchain teknolojisi hakkında konuştuğumuzda, her makalede her zaman bir şey duyarız – merkezi olmayan bir şeydir. Bazen paraya aç şirketlere karşı büyük bir hareket olduğunu düşünüyoruz. Ama öyle mi? Belki de özel blok zinciri terimine aşina değilsiniz.

Dünyayı biraz daha derine inmenin zamanı geldi. Hepimiz Satoshi Nakamoto’nun adını duyduk. Kripto para dünyasının arkasındaki gizemli figür o. Satoshi’nin erkek mi, kız mı yoksa örgüt mü olduğundan kimse emin değil. Sıradan insanlar Bitcoin’i yarattığı için her zaman Satoshi’ye itibar etsek de, şimdiye kadarki en büyük yeniliği blockchain..

Blockchain teknolojisi, bir kripto para birimi ekosistemindeki tüm işlemlerin kaydedildiği tek bir dijital defter olarak tanımlanabilir. Burada sistem, tüm işlemleri kronolojik bir sırayla ve halkın gözüne açık tutar..

Ancak tüm blok zincirleri aynı değildir. Herkese açık blok zincirleri ve özel blok zincirleri vardır. Bununla birlikte, her ikisi de ademi merkeziyetçi, yine de temel bir farkları var.

Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Özel Blockchain nedir?

Özel blok zinciri, madencilik süreci ve fikir birliği algoritması üzerinde yetkiye sahip özel bir kuruluş tarafından geliştirilir ve sürdürülür. Özel kuruluş, ağa kimlerin katılabileceğine ve düğümleri indirebilecek erişime sahip olacağına karar verir..

Evet, şu anda o kadar merkezi olmayan görünmüyor! Hiç kimse herhangi bir zamanda blockchain’i okuyamaz, yazamaz veya denetleyemez. Dahası, yönetici organizasyon blok zinciri komutunu geçersiz kılabilir veya istedikleri zaman silebilir.!

Bunu halka açık bir defter olarak adlandırmaktansa, seçtiği kullanıcılarla paylaşılan “dağıtılmış bir defter” olarak adlandırmalısınız..

Evet, defter hala kriptografiktir ve hiç kimse paranıza göz kulak olamaz. Yani temel amaç hala aynı.

Özel blok zinciri örneklerinden biri Ripple platformudur.

özel blok zinciri


Bazı Önemli Özellikler

  • Yalnızca seçilen kişiler veya kuruluşlar ağın düğümlerini görüntüleme hakkına sahiptir.
  • Madencilik fırsatı halka açık değil. Hatta bazı kripto para birimleri önceden mayınlanmış durumda!
  • İnceleme ve denetim hakları yalnızca seçilen kişilere aittir..
  • Merkezi olmayan ve P2P işlemlerine izin verir.
  • Çoğunlukla değişmezler.

Neden Özel Blok Zinciri Kullanmalı??

Blockchain teknolojisi basitçe dünyanın dışında. Teknoloji, bildiğimiz dünyayı değiştirme potansiyeli gösteriyor. Geleneksel finansal sistem, içindeki tüm kusurları düzelttiği için çökebilir.

Sistemin sınırsız potansiyelini anlayan birçok kurumsal dev, teknolojiye büyük ilgi gösterdi. Microsoft, IBM, Alibaba ve benzeri şirketler, teknolojiye aktif olarak yatırım yapmaktadır..

Yani bunun anlamı nedir? Şirketlerin, merkezi olmayan para birimi kavramının bütünlüğünü yok edeceğinden mi korkuyorsunuz??

Aslında hayır. Aslında, halka açık blok zincirlerinin birçok kusuru çözüldü. Öyleyse, özel blockchain kullanım durumlarının neler olduğunu görelim.

Kullanım senaryoları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Başlamanız için blockchain teknolojisini kullanan şirketlere yönelik bir kılavuz burada.

Güç Katili Değil!

Hepimiz biliyoruz ki, bitcoin madenciliği hayal bile edilemeyecek miktarda işlem gücü gerektirir. Bu nedenle büyük miktarda güç tüketir. Özel blok zincirleri önceden mayınlanmış madeni paralar sağladığından, halka kıyasla buna enerji verimli diyebiliriz..

Daha Az Uçucu

YouTube’da Bitcoin’in riskli bir iş olduğunu söyleyen çok sayıda video bulacaksınız. Aslında öyle! Hiç kimse fiyatın fırlayıp yükselmeyeceğini veya tozu ısıracağını tahmin edemez. Sahiplik yapan kuruluşlar, özel blok zincirlerini günlük olarak düzenler ve bu yüzden daha az uçucudur.

İyileştirme için Birlikte Çalışın

Bu özel olanların çoğu, kullanıcıların bankalar ve finans kurumları ile yan yana çalışmasına izin veriyor. Bu, teknolojiyi daha pratik ve kullanışlı hale getirir. Sistemle arkadaş olabilirsen neden kavga etmelisin??

Yasadışı Faaliyet Yok

Özel blok zincirinin en iyi yanı, suç faaliyetlerine izin verme olasılığının olmamasıdır. Sorun, Bitcoin’in popüler bir platform olması, ancak aynı zamanda herhangi bir yasa dışı faaliyetten de sorumlu olması..

Bu nedenle kötü bir üne sahiptir. Ancak özel blok zincirleri çok seçicidir. Sonuç olarak, tek yetkili kişi platforma girebilir ve bu da suçluları sınırlar.

Kurumsal Şirketleri Güçlendirmek

Genellikle özel ağ, kurumsal şirketleri güçlendirmek içindir. Bireylere odaklanmaktan ziyade bir kuruluşun genel faydalarına odaklanır. Bu nedenle, gelirlerin artmasını sağlayacağı ve bir şirketin genel büyümesini artıracağı açıktır. Ayrıca kurumsal blok zinciri platformlarının geliştirilmesine de yardımcı olabilir.

Public Vs Private Blockchain

Hangisinin en iyisi olduğuna dair her zaman bir tartışma vardır – özel veya halka açık blok zinciri. Gerçekte, belirli bir nedenle ne iyi ne de kötüdür. Farklı blok zinciri teknolojisi türleri vardır ve hepsi farklı amaçlar için uygundur..

Ancak zihninizi sakinleştirmek için, Public Vs Private Blockchain karşılaştırmasına bakalım..

Genel BlockchainÖzel Blok Zinciri
Giriş Kimse Tek Organizasyon
Yetki Merkezi olmayan Kısmen merkezi olmayan
İşlem Hızı Yavaş Hızlı
Uzlaşma İzinsiz İzin verildi
İşlem Maliyeti Yüksek Düşük
Veri işleme Herkes için okuma ve yazma erişimi Tek bir kuruluş için Okuma ve Yazma erişimi
Değişmezlik Tam Kısmi
Verimlilik Düşük Yüksek

Son Fikir

Yani? Özel blok zincirleri hakkında temel bilgileri edindiniz mi? Fikir, kripto para biriminin temel ideolojisinden sapsa da, yine de daha pratiktir. Daha az değişken yapısı, platformu elektrik faturalarını ödemek ve daha fazlası gibi günlük aktiviteler için kullanmak isteyen sıradan kullanıcılar için daha cazip hale getirir..

Blockchain ile ilgileniyorsanız ve bu çeşitli blok zinciri türlerinin nasıl devreye girdiğini anlamak istiyorsanız, o zaman ücretsiz temel kursumuzla başlamanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map