Bu makale hızlı bir genel bakış ve özel ve genel blok zinciri arasında daha basit terimlerle bir karşılaştırma sunar..

Blok zinciri teknolojisinin temellerine yeni başlayan biri için, iki blok zinciri kategorisi arasındaki temel farkı anlamak zorunludur. Bu sınıflandırma, bir kullanıcının belirli bir blok zincirine katılırken aldığı izin düzeyine dayanmaktadır..

Hem özel hem de halka açık blockchain, farklı avantaj ve dezavantajlarla birlikte gelir. Hangi blok zinciri türünün kendi özel ihtiyaçlarına ve kullanım durumlarına uygun olduğu kullanıcıya bağlıdır.

Bu makale yalnızca özel ve genel blockchain arasında kısa bir karşılaştırma sunmaya odaklanacak. Ayrıntılı bir genel bakış için, makale boyunca önerilen ayrıntılı kılavuzlara bakılmalıdır..


Şimdi kayıt:Ücretsiz Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Özel Blockchain Nedir? Hızlı Bir Genel Bakış

Özel bir blok zinciri, tek bir kuruluşun ağa kimin katılabileceği, düğümlere erişebileceği ve fikir birliği algoritmasına katılabileceği konusunda tam yetkiye sahip olduğu blok zinciri ağı türüdür. Kısacası, kontrol eden kuruluş ağ üzerinde tam kontrole sahiptir. Bu doğası gereği, özel bir blok zinciri, izinli bir blok zinciri olarak da bilinir..

Bu tür bir blockchain’in, blockchain teknolojisinin temellerine aykırı olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, ağ dağıtılmış bir deftere dayalıdır ve izni olan kullanıcılar düğümlere tam erişime sahiptir..

Daha yüksek verimlilik, daha iyi ölçeklenebilirlik ve sağlam güvenlik, özel blok zincirinin en güçlü cazibelerinden bazılarıdır..

Özel Blok Zincirlerinin Önemli Özellikleri

 • Daha Yüksek Verimlilik – Yetkili organizasyonun sıkı kontrolü nedeniyle, özel blok zincirleri daha iyi kaynak kullanımına sahiptir, bu nedenle daha yüksek verimlilik sağlar. Ayrıca, özel blockchain kullanım durumları için en büyük itici güçlerden biridir.
 • Gizlilik – Özel blok zincirleri, doğası gereği gizlilik ve veri güvenliğine odaklanır.
 • Kurumsal Merkezli – Gizlilik ve güvenlik, işletmeler için zorunlu olduğundan, özel blok zincirleri bu kuruluşların ihtiyaçlarına yönelmek için daha uygundur. Özel blok zincirleri, işletmelerin iç ekosistemleri daha güvenli hale getirmesini ve bir bütün olarak çalışmasını sağlar..
 • istikrar – Daha az sayıda kullanıcı ve işlem nedeniyle, özel blok zincirleri, halka açık blok zincirlerine göre daha üstün bir kararlılığa sahiptir..
 • Düşük İşlem Ücretleri – Özel blok zincirleri, daha az sayıda işlem talebi nedeniyle daha düşük işlem ücretleri sunar.
 • Emniyet – Giriş engeli nedeniyle, istenmeyen davetsiz misafirler ağa erişemez. Daha iyi güvenlik ve yasadışı faaliyetlere karşı koruma sağlar.
 • Daha İyi Düzenleme – Yetkili kuruluş, kuralları kolayca ana hatlarıyla belirleyebilir ve kuralları ima etmek için düzenleyici adımları uygulayabilir.

Daha fazla oku: Özel Blockchain nedir?

Herkese Açık Blockchain nedir? Hızlı Bir Genel Bakış

Herkese açık bir blockchain, izin düzeyi üzerinde herhangi bir kısıtlaması olmayan bir tür blockchain ağıdır. Ağa herkes katılabilir, düğümlere erişebilir ve madencilik ve fikir birliği algoritmasına katılabilir.

Herkese açık blok zincirleri, birinci nesil blockchain ağlarının temel özelliklerine bağlı kalarak tamamen merkezi olmayan, izinsiz ve tamamen değişmezdir..

Herkese Açık Blok Zincirlerinin Önemli Özellikleri

 • Gerçekten Merkezi Olmayan – Herkese açık bir blok zincirinin herhangi bir düzenleyici kurumu yoktur – bu onu gerçekten merkezi olmayan ve dağıtılmış hale getirir.
 • Tam Şeffaflık – Halka açık blok zincirleri, muhasebeye erişime sahip olduğu ve fikir birliğine katıldığı doğal olarak şeffaftır.
 • Değişmez – Zincire bir blok girdiğinde, bloğu değiştirmenin veya silmenin bir yolu yoktur. Ağın tamamen değişmez olduğu anlamına gelir.
 • Kullanıcı Yetkilendirmesi – Herkese açık bir blok zincirinin kullanıcısı, ağın kendisinin eski kuralları dışında bir üçüncü tarafın herhangi bir kuralına veya düzenlemesine uymak zorunda değildir..

Daha fazla oku:Herkese Açık Blok Zinciri Nedir?

Özel vs Herkese Açık Blockchain: Ayrıntılı Bir Karşılaştırma

Diğerlerinden daha üstün olan bir blockchain ağı arıyor olabilirsiniz. Ancak her tür blok zinciri ağının bazı avantajları ve dezavantajları olduğu için bu mümkün değildir. Sonuç olarak, hepsinin uygun kullanım durumları var.

Örneğin, halka açık blok zincirleri, kripto para birimleri için mükemmeldir. Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi popüler kripto para birimleri ideal halka açık blok zinciri örnekleridir..

Öte yandan, özel blok zincirleri işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmeldir. IBM, Microsoft, Alibaba gibi büyük şirketler – harika özel blockchain örnekleridir. Blockchain teknolojisini kullanan en iyi şirketlere bakarsanız, neredeyse hepsinin diğerlerine göre özel blok zincirleri tercih ettiğini göreceksiniz..

Hyperledger, R3 Corda, Enterprise Ethereum, Quorum, Ripple – tanınmış özel blockchain platformlarından bazılarıdır.

Dolayısıyla, seçimin blockchain iş stratejisine ve belirli bir şirketin misyon ve vizyonuna bağlı olduğunu görüyorsunuz..

Yine de, doğrudan bir karşılaştırma istiyorsanız, aşağıdaki tablo bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır –

Genel BlockchainÖzel Blok Zinciri
Giriş Kimse Tek Organizasyon
Yetki Merkezi olmayan Kısmen merkezi olmayan
İşlem Hızı Yavaş Hızlı
Uzlaşma İzinsiz İzin verildi
İşlem Maliyeti Yüksek Düşük
Veri işleme Herkes için okuma ve yazma erişimi Tek bir kuruluş için Okuma ve Yazma erişimi
Değişmezlik Tam Kısmi
Verimlilik Düşük Yüksek

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, her iki teknolojide de pek çok farklılık var. Gerçekte, istediğiniz özellikleri alabiliyorsanız, hem genel hem de özel blok zinciri, işletmelerin ortamları için uygundur. Bu iki temel tipin dışında, diğer blok zinciri türleri de vardır – yani hibrit ve birleşik veya konsorsiyum blok zinciri.

Ama sonuçta karar tamamen size kalmış. Umarım bu kılavuz, işletmeniz için mükemmel olanı seçmenize yardımcı olur..

Ancak daha fazla ayrıntıya girmek istiyorsanız, daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me